Ana Sayfa manset, Politika 26 Haziran 2018 634 Görüntüleme

YURTDIŞI OYLARIYLA VEKİL SAYISI DEĞİŞTİ

24 Haziran seçimleri sonrasında kesin olmayan sonuçlara göre Hatay TBMM’ye 2 kadın vekil gönderdi. Yurtdışı oylarının yansımasının ardından önceki gün Ak Parti 4, Chp 4, MHP 2 ve Hdp 1 olan sonuçlar dün değişti. Kesin olmayan sonuçlara göre Ak Parti 5’inci sıra Milletvekili Adayı Sabahat Özgürsoy Çelik’e TBMM yolu açıldı. Bu şekilde son durum yine kesin olmayan sonuçlara göre Ak Parti 5, CHP 4, MHP 1 ve HDP 1 oldu.
2 KADIN VEKİL HATAY’DAN
24 Haziran seçimlerinde ülke genelinden 92 kadın vekil TBMM’ye giderken bu rakama Hatay’ın katkısı 2 kadın vekil ile oldu. 1950’li yıllardan bu yana ilk kez Hatay’dan kadın milletvekili Meclise girmeye hak kazanırken bu vekiller Cumhuriyet Halk Partisinden Suzan Şahin ve Ak partiden Sabahat Özgürsoy Çelik oldu. Şahin’in vekilliği noktasında her hangi bir sorun bulunmazken Ak Partili Sabahat Özgürsoy Çelik’in durumu MHP’nin yaptığı itiraz ve Seçim Kurulunun nihai kararı ile belli olacağı alınan bilgiler arasında yer aldı.
Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre, AK Parti’den Hacı Bayram Türkoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik Hatay’ı Ankara’da temsil edecek. AK Parti’nin ardından ikinci parti olan CHP ise Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP ise Lütfi Kaşıkçı’yı Ankara’ya gönderdi. HDP sinema oyuncusu Barış Atay Mengüllüoğlu’nu Ankara’ya vekil olarak gidecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | iSmail DÖNER