‘Hatay Kent Konseyi’ projesi hayata geçiyor - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

22 Şubat 2024 - 16:58

‘Hatay Kent Konseyi’ projesi hayata geçiyor

‘Hatay Kent Konseyi’ projesi hayata geçiyor
Son Güncelleme :

19 Şubat 2015 - 20:44

Bu Haber 63 kez okunmuştur.
reklam

Tanıtımı yapılan 166 proje içinde yer alan ‘Hatay Kent Konseyi’ projesi 21 Şubat Cumartesi günü saat 14.00’te yapılacak olan genel kurulla hayata geçecek.
Kısa adı (HATMEK) olan Hatay Mesleki Eğitim Kursları binasında düzenlenecek olan ve Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da katılacağı toplantıda Hatay Kent Konseyi’nin başkanı ve yürütme kurulu üyeleri seçilecek.
Konuya ilişkin açıklama yapan HBB Başkanı Savaş, Kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi adına Hatay Kent Konseyi projesini hayata geçirdiklerini ifade ederek; “Kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yönetişim ilkelerini hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Hatay’ı kardeşçe hep beraber yönetmeyi hedefliyoruz” dedi.
Kurulacak olan Hatay Kent Konseyi’nin Hatay’a kazandıracağı başlıca konular şu şekilde sıralandı; Hatay kentinde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesi sağlanacak.
Hatay için sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, bu alanda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik temel stratejilerin ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulanmasında ve izlenmesinde tüm kenti kapsayan ortak bir aklın oluşturulmasına katkıda bulunacak. Kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlere sahip çıkılıp geliştirilecek.
Çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırarak yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almaları sağlanacak. Kent konseyinde oluşturulan görüşlerin değerlendirilmek üzere Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmesi sağlanacak.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.