261 Suriyeli yetime sağlık taraması yapıldı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

30 Kasım 2021 - 03:53

261 Suriyeli yetime sağlık taraması yapıldı

261 Suriyeli yetime sağlık taraması yapıldı
Son Güncelleme :

18 Kasım 2016 - 8:21

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH), İnsani Yardım Vakfı ve Reyhanlı İlçe Halk Sağlığı Merkezi ekipleri tarafından 261 Suriyeli yetim çocuk sağlık taramasından geçirdi.
İHH Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, 6 doktordan oluşan Reyhanlı Halk sağlık merkezi ekipleri ile birlikte Reyhanlı’da yaşayan 261 Suriyeli yetime sağlık taraması yapıldığını söyledi. Karacaoğlu, “Çocuklarda, bağırsak paraziti, akut, akut üsye, B12 eksikliği, krank bronşit, boğaz enfeksiyonu, gelişim eksikliği, sirke, astım, baklagiller ve ilaç alerjisi, kan eksikliği rahatsızlığı görüldü. 126 çocuğun hasta olduğu belirlendi. Teşhisleri konulan yetimlerin ise tedavisine de başlanacak” dedi.
İHH olarak yaptıkları tespitlerde Suriye tarafında 600 binin üzerinde yetim olduğunu söyleyen Karacaoğlu şöyle dedi;
“Suriye’de saldırılar 6. Yılına girdi, bu sürede 400 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. İHH’nın araştırmalarında ise bölgede 600 bin üzerinde yetim bulunuyor. İHH olarak özellikle yetimlere yönelik gıda, barınma, nakdi yardım gibi çeşitli yardım çalışmaları devam ederken aynı zamanda onların sağlığı ile ilgilide çalışmalara yapılıyor.”
cc6a1065cc6a1124

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.