40 yıldır ahşap’a şekil veriyor « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

9 Aralık 2021 - 16:29

40 yıldır ahşap’a şekil veriyor

40 yıldır ahşap’a şekil veriyor
Son Güncelleme :

22 Ekim 2019 - 8:53

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde, 10 yaşında babasının marangoz atölyesinde çalışmaya başlayan Temel Reis(50), ahşapa şekil vererek hayatını sürdürüyor.
Temel Reis, henüz 10 yaşında iken, babası Hüseyin Yozgut’un marangoz atölyesine gitmeye başladı. Babasının çalışmasını izleyen Reis, zaman içerisinde marangozluğa merak sardı. Yıllar geçtikçe de ahşapa ne yapabileceğini düşündüğünü ve sonunda ahşap oymacılığına başladığını söyledi. O günden bu yana kendisine ait atölyesinde ahşapla, kapı pencere çerçevesi, heykeller, Osmanlı ve Selçuklu Devleti’nin amblem ve figürlerini de yapmaya başladığını belirten Reis, işini çok sevdiğini ve daha uzun yıllar sürdürmeyi planladığını kaydetti.
Yaptığı eserleri, turizm sezonunda Antalya’da turistlere sattığını ve kazancı ile hayatını sürdürdüğünü söyleyen Reis, “10 yaşımda babamın marangoz atölyesine giderdim. Ahşapla tanışmam burada başladı. Zaman geçtikte ahşapa olan ilgin daha da arttı. Önce, tasarlıyor ve çiziyor, şekillendirdikten sonra da oymasını yapıyorum. Yaptığım eserler arasında Selçuklu, Osmanlı, tarihi kapı, boy aynası heykeller bulunuyor. Ayrıca Reyhanlı’nın bir köyünde kazıda bulunan ve müzede olan kral heykelini yaptım. Hatta 20 yıl önce küçük fil, deve, tavus kuşu gibi heykeller yaptım ve bunları Antalya’da turistlere sattım, işimi seviyorum ve devam etmeye de kararlıyım” dedi.

????????????????????????????????????


????????????????????????????????????

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.