5. HATAY TARIM FUARI BAŞLADI - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Temmuz 2024 - 03:14

5. HATAY TARIM FUARI BAŞLADI

5. HATAY TARIM FUARI BAŞLADI
Son Güncelleme :

27 Ekim 2022 - 18:14

Bu Haber 1 kez okunmuştur.
reklam

Bu yıl beşincisi düzenlenen Hatay Tarım Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı.
Hatay Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Antakya’daki EXPO alanında yapılan fuara sektörde hizmet veren 40’a yakın firma ve firma temsilcisi katıldı.
Fuarın açılışında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarımın öneminden bahsetti.
SAVAŞ: ANADOLU’DAN BEREKET FIŞKIRIYOR
Dünyanın artık iki tarafa evrildiğini ifade eden Savaş, “Dünya artık tarım ve teknolojiye evriliyor. Türkiye olarak biz endüstri 2.5’i kullanıyoruz. Ara ürün üretiyoruz. Ama Anadolu’dan bereket fışkırıyor. Maalesef ülkemizde mikro seviyede tarım yapılmıyor. Mikro seviyede tarımın bakanlık tarafından organize edilmesi ve yetiştirilecek ürünün bölgenin havasına, suyuna, rüzgarına ve toprak yapısına göre çeşitlendirilmesi lazım” diye belirtti.
“15 BİN AİLEYLE SÖZLEŞMELİ TARIM YAPIYORUZ”
Hatay’da 4 buçuk yıldır kırsal kalkınma projesi üstüne çalıştıklarını belirten Savaş, “Şehrimizde tarımla uğraşan insan sayısı 36 binden 8 bine düştü. İnsanlar topraklarını satıp şehre göçtü. Biz bunu tersine çevirmek istiyoruz. Üreticilerimize fide, fidan ve tohum desteğinde bulunuyoruz. Büyükbaş hayvanların tırnak bakımlarını ücretsiz bir şekilde yapıyoruz. Kaliteli zeytinyağı üretilsin diye zeytin kasası dağıtıyoruz. Ürettiğimiz organomineral gübreyi maliyet fiyatına üreticimizle buluşturuyoruz. 15 bin aileyle sözleşmeli tarım yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.
Sözleşmeli tarım kapsamında üretilen ürünleri şirket aracılığıyla Dubai ve Almanya gibi ülkelere ihraç ettiklerini de sözlerine ekleyen Savaş, Hatay’da tarım sektöründe güneşin doğuşunu görmeye başladıklarını ifade etti.
EXPO 2021 Hatay Genel Sekreteri İhsan Çakar, EXPO organizasyonunun ve alanlarının tarımı, üreticiyi ve kooperatifleri destekleyen bir inovasyon merkezi olduğunu söyledi.
PANDEMİNİN TARIM VE GIDAYI NASIL ETKİLEDİĞİ KONUŞULDU
Konuklar arasında yer alan Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, pandemiyle birlikte tarımın, gıdanın öneminin daha fazla ortaya çıktığını belirtti. Çalışkan ayrıca, il adına yapılan bu organizasyona tüm kamu kurumlarının sahip çıkarak katılım göstermesi gerektiğini ifade etti.
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Necmettin Çalışkan gibi, pandeminin tarım ürünlerinin önemini gözler önüne serdiğini belirterek “Üreticilere ve tüketicilere verdiği katkılardan dolayı HBB’yi canıgönülden kutluyorum” dedi.
Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu da HBB’nin EXPO, Hatay Deniz Otobüsü(HADO) ve kırsal kalkınma gibi vizyon projeleri hayata geçirmesinin kent ve bölge için büyük başarı olduğunu açıkladı.
Konuşmaların ardından katılımcılar hep birlikte açılış kurdelesini kesti ve 29 Ekim’e kadar sürecek olan 5. Hatay Tarım Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı.
Savaş ve beraberindekiler açılışın ardından fuarda yer alan stantları tek tek gezerek firma yetkililerinden bilgi aldı.
FUAR 29 EKİM’E KADAR ZİYARET EDİLEBİLECEK
Hatay Tarım Fuarı, 29 Ekim’e kadar bölge çiftçisini son gelişmelerden haberdar edecek, tarım ile ilgili her türlü ürün ve hizmeti topluca görme ve inceleme imkânı sunacak. Girişlerin ücretsiz olduğu fuar, sabah 9.30 akşam 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
Fuar, aynı zamanda panel ve söyleşi ve birbirinden özel atölye çalışmalarına da sahne olacak.
Fuarın açılışına Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile birlikte Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, ilçe belediye başkanları, STK, oda ve dernek temsilcileri, belediye meclis üyeleri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.