50 YIL SONRA KUŞLAR YUVASINA DÖNDÜ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Temmuz 2021 - 20:53

50 YIL SONRA KUŞLAR YUVASINA DÖNDÜ

50 YIL SONRA KUŞLAR YUVASINA DÖNDÜ
Son Güncelleme :

02 Ekim 2020 - 9:17

Bu Haber 12 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Ak Parti Milletvekilli Hüseyin Yayman, Reyhanlı Barajının bölgedeki doğa canlılığına ev sahipliği yapar duruma geldiğini söyledi.
Amik Gölünün plansız kurutulmasıyla bölgede çok ciddi doğal tahribat oluşmasıyla, bölgenin bitki örtüsü ve hayvan türleri önemli ölçüde değişti. Ülkemizin en uzun gövdeli Reyhanlı Barajının su tutmasıyla Amik gölünün göl çanağı 50 yıl sonra yeniden oluştu. 9 ay gibi kısa sürede Kuşlar yuvalarına döndü. Kuşların dönüşü ilimiz ve doğa adına mükemmel manzaralar oluşturdu.
TÜRKİYE’NİN YENİ KUŞ CENNETİ
Bölgedeki canlılığı değerlendiren Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ” Reyhanlı Barajı kısa süre içinde göçmen kuşlar için ideal bir dinlenme, beslenme ve üreme alanı oldu. Göç yolları üzerinde bulunan Hatay’ımız göçmen kuşlar için ideal bir sulak alan haline dönüştü. “dedi.
Milletvekili Yayman ” Hatay, ülkemizin ve dünyanın sayılı kul göç rotası üzerinde. Heryıl bahar ve sonbahar aylarında sürüler halinde göçmen kuşları görmek mümkün oluyor. Göçmen kuşların gökyüzündeki dansı eşsiz manzaralar oluşturuyor.”dedi.
Hatay’ın Amanos Dağları, Amik Ovası ve su tutmaya başlayan Reyhanlı barajı her yıl çok sayıda göçmen kuşuna ev sahipliği yaptığına vurgu yapan Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ” İlkbaharda Afrika’dan gelen, kışı Afrika’da geçiren kuşlar ile üremek ve beslenmek amacıyla yazın kuzeye göç eden kuşların göç sırasında Hatay semalarından geçiyor. Hatay, göçmen kuşlar için dünyanın en önemli 3 kuş rotası üzerinde bulunuyor. Başta doğa severler ve Hatay Tabiatını Koruma Derneği tarafından yapılan gözlemlerde 129 farklı kuş türü gözlendi. Sayının kısa sürede bu rakamlara ulaşması sevindirici bir gelişmedir. Alacağımız tedbirler ve çalışmalarla bu sayının artmasını sağlamaya çalışacağız” dedi.
KUŞ GÖZLEMCİLERİNİ BEKLİYORUZ
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Reyhanlı Baraj Gölü önümüzdeki dönemde Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden olacak. Özellikle kuş gözlemcileri için foto safari sevenler için mükemmel bir destinasyon olacak.. Dünyanın sayılı göç yolları üzerinde bulunan Hatay’ımız yeni barajların su tutmasıyla göçmen kuşlar için ideal bir havza haline gelecek” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.