7. HATAY GÜNLERİ 04-08 EKİM’DE YAPILACAK « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

21 Ekim 2021 - 00:55

7. HATAY GÜNLERİ 04-08 EKİM’DE YAPILACAK

7. HATAY GÜNLERİ 04-08 EKİM’DE YAPILACAK
Son Güncelleme :

25 Eylül 2017 - 19:30

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Valiliği bilgisi ve himayeleri altında, İstanbul’da faaliyet gösteren HATAYDER (Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği) ve HATİAB (Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği) ortaklaşa olarak bu yıl gerçekleştirilecek olan “7. İstanbul’da Hatay Günleri”, 04-08 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Maltepe Sahil Etkinlik Alanında yurt içi ve yurt dışı ziyaretçilerine kapılarını açıyor.
Hatay’ın kültürel zenginliklerini daha geniş kitlelere aktarabilmek ve son yıllarda bölgede yaşanan dış kaynaklı olumsuz gelişmelere karşın şehrin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmak adına düzenlenen etkinliklerin bu yılki teması “Sen, Ben Değil, Biz Varız!” olacak.
Detaylı bilgi için HATAYDER, HATİAB ve Elite Medya Organizasyon, rezervasyon için Kamile Yurtseven ile bağlantı kurulması gerektiği belirtilerek konu ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “İstanbul’daki Hataylı STK’ların yoğun katılım ve desteğiyle 7.sini gerçekleştirdiğimiz bu etkinliği Hatay Valiliği bilgisi ve himayeleri altında, HATAYDER (Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği) ve HATİAB (Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği) ortaklaşa olarak yürütecektir. Böylelikle ilimizin bütün dinamiklerini aynı ülküde bir araya getirerek yurtiçi ve yurt dışında etkin bir tanıtım hamlesi gerçekleştireceğiz.
Etkinliklerde Hatay Valimiz Sayın Erdal Ata’nın destek ve himayeleri başta olmak üzere, Hatay Büyükşehir Belediye başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş ve diğer belediyeler yanında STK temsilcileri, akademisyenler, el zanaatkârları, tarım ürünleri ve gıda üreticileri, turizm ve sanayi şirketleri yer alacak.
Etkinlik programında her yıl olduğu gibi Antakya Medeniyetler Korosu’nun Aya İrini Müzesi’nde vereceği konser ile Hatay’ın simgeleşen kültür değerleri bütün İstanbul’a sözle değil sanat ile somut olarak tanıtılacaktır. “Kına Gecesi, Aba Güreşleri, Mozaik Yapımı” gibi kültürel etkinliklerle daha da zenginleştirilen programda HATİAB’ın da özel olarak Hataylı işadamları ve sanayicilerinin desteklerini alması etkinliğe yeni bir ivme kazadırmıştır.
Elbette Hatay’ın hâlâ orijinal özelliklerini koruyan, gizemli ve doğal tatları, el sanatları, tarım ve gıda ürünleri unutulmayacaktır. Hatay’ın tepsi kebabı, künefesi, kireçte kabak tatlısı, kömbesi, salça ve baharatlarıyla damaklarda bayram şöleni yaşatacak lezzetlerini İstanbullular ile buluşturacak olan Hatay Günleri’nin geçmişte olduğu gibi bu yıl da ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor. Ayrıca şehrin anavatana katılımının 78. yıldönümü olması nedeni ile Kadıköy Meydanda yapılacak olan 78 tepsilik “Künefe Şöleni” ile İstanbulluların damakları bayram edecek. Rzv: Kamile Yurtseven: Gsm: 0 542 419 90 36 denildi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.