8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği Düzenlendi « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Ocak 2021 - 08:02

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği Düzenlendi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği Düzenlendi
Son Güncelleme :

11 Mart 2016 - 8:50

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesi’nde Yaşayan Suriyeli Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedeniyle Etkinlik Düzenledi.
(Bm) Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Organizasyonunda Reyhanlı’daki Suriyeli Kadınlar Heyetinin Hazırladığı Etkinlik Emir Otelde Yapıldı. Etkinliğe Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Başkan Yardımcısı Ve Hatay Suriye Dostluk Ve Kardeşlik Derneği Başkanı Hüseyin Yumuşak, Dernek Müdürü Dr. Abdulhamit Tahhan, Suriyeli Kadınlar Ve Erkekler Katıldı.
Kadınlar Heyeti Temsilcisi Heyfe El Omar, Kadının Toplumdaki Yeri İle Nesillerin Yetişmesinde Kadınların Öneminden Söz Etti. El Omar, Suriyeli Ve Türk Kadınları İle Dünya Kadınlarının Gününü Kutladı.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Saha Çalışanı Ahmet Gürler, Günün Güzel Mesajlar İletmesi Temennisinde Bulundu. Gürler, “ Kadınlar İçin Özel Anlamlı Bir Gün. Kadınların Başarılarının Ve Fedakarlıklarının Anlam Kazandığı Gündür. Kadınlar Günü Bir Yandan Da Anneler Günüdür. Çocuk Yetiştirmenin Zor Olduğu Günümüzde Bu Kutsal Görevi Yerine Getirmek Görevi Üstlenen Kadınlar Müstesna İnsanlardır” Dedi.
Gürler, Bu Tür Etkinliklerin Yapılmasına Devam Edeceklerini Belirterek, Bu Günün Gerçekleşmesinde Emeği Geçenlere Teşekkür Etti.
Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Dünyada Kadınlar Ve Çocukların Ölmemesi Temennisinde Bulunarak, “5 Yıl Önce Reyhanlıya Geldiniz. O Günden Bu Yana Sizlerle Beraber Yaşıyoruz. Sizlere Ev Sahipliği Yapıp Yaşam Şartlarınızın Daha İyi Olmasına Özen Gösteriyoruz. Eğitim Çağındaki Çocuklarınızın Daha İyi Eğitim Alması İçin Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Ve Belediye Olarak Alışmalarımız Vardır. Çocuklarınızı Okula Gönderin, Eğitimlerini Tamamlasınlar. Temennim, Suriye’deki Savaş Bir An Önce Biter Ve Barış Gelir, Sizlerde Kendi Vatanlarınıza Gider Huzur İçerisinde Yaşar, Mutlu Olursunuz” Dedi.
Kız Çocuklarınızı Erken Evlendirmeyin
Şanverdi, Suriyelilerin Kız Çocuklarını 13-14 Yaşlarında Erken Evlendirdiklerini Gözlemlediğini Belirterek, Bunun Türkiye Kanunlarına Göre Aslında Suç Olduğunu Söyledi. Şanverdi Şöyle Dedi;
“Kız Çocuklarınızı Çok Erken Evlendirdiklerinizi Gördüm. Kızlarınızı 13-14 Yaşında Evlendirmeyin, Henüz Okula Gitmeleri Gerektiği Yaşlarda Evlilik Yaptırmayın. Onlar Eğitim Ve Öğretim Görmeliler. Bu Konuya Önem Gösterin. En Azından 18 Yaşından Sonra Evlilik Talepleri Yerine Getirilsin.”
Yumuşak İse, Belediye Başkanı Şanverdi’nin, Suriyeli Misafirlerin Bu Güne Kadar Taleplerinin Karşılanmasına Özen Gösterdiğini Söyleyerek, “Bu Talepler Karşılanıyor., Yerine Getiriliyor. Eğitim Konusunda Eksik Olan Okul Yapılmasını İstedik. Yıl İçerisinde Tamamlanarak Eğitime Açılacak. Başkanımız Çocukların Eğitimine Büyük Önem Veriyor” Dedi.
Yumuşak Daha Sonra, Suriyelilerin Göç İdaresi Nezdindeki İş Ve İşlemlerinde Zaman Zaman Sıkıntı Çektiklerini İfade Ederek, Reyhanlı’ya Göç İdaresi Açılması Konusundaki Çalışmasından Dolayı Teşekkür Etti.,
Daha Sonra Şiirler Okundu, Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşlara İle Suriyeli Şairlerde Kadınlar Günü Nedeniyle Şiirler Okudu.
(Haber Merkezi)DSC_00035b3b4d1a-75c6-483b-a4f3-39dfc652b823

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.