Abdülbasit Artık Yürüyebilecek « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

14 Nisan 2021 - 12:12

Abdülbasit Artık Yürüyebilecek

Abdülbasit Artık Yürüyebilecek
Son Güncelleme :

29 Eylül 2017 - 17:00

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Suriye’de sivillerin yaşadığı İdlib’e Şubat 2017’de düzenlenen hava saldırısında iki bacağını da kaybeden Abdulbasit Alsattuf, yeni protez bacakları sayesinde artık yürüyebilecek.
Suriye rejimi tarafından İdlib’te düzenlenen hava saldırısı sonucu 10 yaşındaki Abdulbasit Alsattuf, iki bacağını da kaybetmişti. Yaklaşık 7 ay önce İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Hatay’ın Kumlu ilçesine getirilen Abdulbasit Alsattuf’un ‘’baba beni ayağa kaldır’’ çağrısına karşılık geldi.
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde İHH, Uluslararası Doktorlar Birliği (AID) ve Kuveyt Zekat House kurumunun işbirliğiyle kurulan Ortez Protez Merkezi’nde Alsattuf’a iki adet protez bacak takıldı. Protezlerin sponsorluğunu Kuveyt merkezli Zekat House kurumu üstlendi.
Abdulbasit Alsattuf, ‘’ Bacaklarımı kaybettiğim gün babama beni ayağa kaldırmasını söylemiştim. O gün ayağa kalkamadım. Sonra babam ile Türkiye’ye yerleştik. Suriye’den çıkarken ve Türkiye’de yaşarken İHH hep yanımızdaydı. Aylar sonra babamdan istediğim şey gerçekleşti. Şimdi kendi başıma yürüyebilecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bana destek olan Zekat House kurumuna, AID ve İHH’ya çok teşekkür ediyorum.’’ diye konuştu.
İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun ise Abdulbasit’in protez bacaklarını kavuştuğu için mutlu olduklarını söyledi.
Tosun, ‘’ Şubat ayında rejim tarafından düzenlenen hava saldırısında Abdulbasit iki bacağını da kaybetmişti. Girişimlerimiz sonucu Abdulbasit’i ve ailesini Türkiye’ye getirdik. Abdulbasit’in tekrar yürüyebilmesi için ciddi bir tedavi süreci yaşandı. Bugün tedaviler sonucunda Abdülbasit’e protez bacaklarını teslim ettik. Birkaç gün içerisinde tek başına yürümeye başlayabilecek.’’ dedi.
PA4B2369
PA4B2410
PA4B2421

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.