Ailece sanata gönül verdiler « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

22 Ekim 2021 - 19:14

Ailece sanata gönül verdiler

Ailece sanata gönül verdiler
Son Güncelleme :

25 Ekim 2019 - 8:45

Bu Haber 18 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde 20 yıllık mozaik ve hurda sanatçısı Mervan Altınorak, meslek yaşamında en güzel günlerini yaşadığını söyledi. Altınorak, “Eşim Nur ve kızım Dilara ile birlikte ailece sanata gönül verdik” dedi.
Mervan Altınorak, 20 yıl önce hobi olarak mozaik sanatına başladı. Mozaik yıllar geçtikçe meslek haline geldi. İlerleyen yıllarda ise bu defa hurda parçalarından heykeller yapmaya başladı. Son yıllarda ise önce kızı Dilara Altınorak örnek aldığı babasından resim, mozaikle resim, hurda parçalarından heykeller yapınca anne Nur Altınorak’da eşi ve kızından aldığı ilhamla onların hurda parçalarından yaptığı heykelleri mozaikle süslemeye başladı ve Altınorak ailesi de ailece sanata gönül verdi.
EŞİ DESTEK, KIZI ÖRNEK OLDU
Altınorak’ın eşi Nur Altınorak, en büyük desteği eşinden, ilhamı da kızı Dilara’dan aldığını söyledi. Hurda ve mozaikle çalışmaya başlayan kızı Dilara’yı örnek aldığını belirten Nur Altınorak, “Bir anda kendimi hurda ve mozaik sanatının içinde buldum. En büyük desteği de eşimden alıyorum. Burada, hurda ile 3 boyutlu eserler ortaya çıkarıyor daha sonra da bunları mozaikle süslüyorum. Ortaya daha farklı eserler çıkmaya başladı. İşi severek ve isteyerek yapıyor ve büyük zevk alıyorum” dedi.
SANAT AİLEDE SEVGİYİ ARTTIRIR
Dilara henüz 19 yaşında ve lise son sınıf öğrencisi olmasına rağmen babasının sanata olan ilgisinin kendisinde de arttığını söyledi. Sanatın aile içerisinde sevgi saygıyı arttırdığını belirten Dilara Altınorak, “Babamın sanatçılığından faydalanmak ve gelecekte iyi bir hurda ve mozaik sanatçısı olmak için babamı örnek aldım. Babamla birlikte çalışıyorum, 19 yaşında sanatla iç içe oldum. 4-5 yıldır mozaik resim yaparken son 5 aydan bu yana da hurda ile çeşitli heykeller yapmaya başladım. En büyük desteği babam ve annem ile öğretmenlerimden aldım. Sanatçı bir ailenin ferdi olduğum için mutluyum. Bu arada annemi de aramıza alarak ailece sanatçı olduk” diye konuştu. Ailesin sanatsal yönlerinin gelişmiş olduğunu söyleyen Dilara, sanatla ilgilenmenin bir yararının da fertlerin birbirlerine olan sevgileri ve saygılarını güçlenmesi olduğunu belirtti.
AİLECE SANATÇI OLDUK
Mozaik ve hurda sanatçısı Mervan Altınorak, meslek yaşamında en önemli kazancının ailece sanata olan ilgilerinin artması olduğunu belirterek, “20 yıldır sanatla uğraşıyorum. Bu yıl benim için en güzel yıl oldu, çünkü ailemde sanat kervanıma katıldı. Eşim ve kızımla birlikte heykel ve mozaik sanatında ilerleme kaydettik. Eşim 3 boyutlu mozaiği hurda ile süsleyince ortaya çok güzel fikirler çıktı. Kızımda bir süredir mozaik resim, hurda ile heykeller yapmaya başladı. Ailece sanatla uğraşıyoruz. Bundan da çok mutluyum tüm ailelerinde de herhangi bir sanatla uğraşmalarını tavsiye ederim” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.