AKKONAK BUĞDAYI EXPO’DATOPRAKLA BULUŞTU - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

18 Mayıs 2024 - 23:08

AKKONAK BUĞDAYI EXPO’DATOPRAKLA BULUŞTU

AKKONAK BUĞDAYI EXPO’DATOPRAKLA BULUŞTU
Son Güncelleme :

13 Temmuz 2023 - 20:02

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kırsal kalkınma projesi kapsamında Hataylı çiftçilerin yüzünü güldürecek bir çalışmayı daha hayata geçirdi.
Hatay’ın bereketli topraklarından elde edilen verimi arttırmak için kırsal kalkınma projelerine devam ettiklerini ifade eden Başkan Savaş, Doç. Dr. Mehmet Emin Yıldız katkılarıyla Doğu Türkistan’dan getirilen Akkonak buğdayını Antakya EXPO alanı Medeniyetler Bahçesinde toprakla buluşturdu.
“BESİN DEĞERİ YÜKSEL GLUTENSİZ BUĞDAYIN HATAY’DA YETİŞMESİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Zor günler geçiren çiftçiler için kırsal kalkınma projelerine devam ettiklerini belirten Başkan Savaş, “ Hatay’da yaklaşık iki yıllık süreç içerisinde çiftçilerimize tohum, fide, gübre, kurutma ve paketleme desteğinde bulunduğumuz bir kırsal kalkınma projesi başlatmıştık.
Şuan Türkiye’de olmayan, ihtiyacımızın olduğu ve çok fazla piyasa değeri olan Akkonak buğdayını denemek amacıyla toprakla buluşturuyoruz. Besin değeri yüksek ve glütensiz olan buğdayın Hatay’ımızda yetişmesi bizim için çok önemli. Diyet yapan insanlarımız da bu buğdayı normal buğdaya vermiş olduğu fiyatın çok daha üstünde bir rakamla marketlerden satın almak zorunda kalıyor. Bu buğday Uzak Doğu’da ekilen ve kendi ülkesinde olan stratejik bir ürün.
Bizler de bu buğdayın burada yetişmesini sağlayarak çiftçilerimize de ilerleyen destek vermek istiyoruz. İlerleyen zamanlarda başka ürünler de deneyerek Hatay’ımızda kırsal kalkınmayı üst seviyeye çıkarmayı istiyoruz. Gelecek nesillerimiz için üretime ve çiftçilerimize destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.