AMİK OVASINDA, MEYVECİLİKTE KOOPERATİFLEŞMEYE GİDİLMELİ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Ekim 2021 - 07:16

AMİK OVASINDA, MEYVECİLİKTE KOOPERATİFLEŞMEYE GİDİLMELİ

AMİK OVASINDA, MEYVECİLİKTE KOOPERATİFLEŞMEYE GİDİLMELİ
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2019 - 9:42

Bu Haber 18 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde, sert çekirdekli meyvecilik üretimi yapan Sedat Biçkin, toprak ve iklim yapısı bakımından meyveciliğin geliştiği Amik Ovası’nın geleceği için kooperatifleşmenin önemine vurgu yaparak, kooperatifleşmenin bir an önce gerçekleşmesinin şart olduğunu söyledi.
Yıllarını Almanya’da geçiren ve memleketi Reyhanlı’da kurduğu bahçesinde sert çekirdekli meyve üretimi yapan Sedat Biçkin, Reyhanlı ve Kumlu’da bir çok üreticinin 15 bin dekar alanda meyvecilik yaptığını ve 60 bin ton ürün alındığını, meyveciliğin her geçen yıl daha da geliştiğini anlattı. Girdiler ve tarım politikasındaki aksaklıklar nedeniyle 2006-2007 yıllarında mısır, pamuk, buğdaya alternatif olarak başlanılan meyvecilikte gelinen aşamada dekar başına 4 ton ürün alındığını söyleyen Biçkin, “Meyvecilikte önemli bir iklime sahip olan Amik Ovası’nda üretimi yapılan meyveciliğin Türk ekonomisine daha çok katkıda bulunmasını ve Avrupa’ya yapılan ihracatın daha ileriye gitmesini sağlamak için gerekli adımların atılması şarttır” dedi.
KOOPERATİFLEŞME OLMALI
Türk çiftçisinin kalkınmasını, ekonomiye katkısını sağlamak, daha kaliteli ürün elde etmek, yeni pazarlar bulmak için kooperatifleşmenin şart olduğuna inandığını ifade eden Biçkin, “Avrupa’da olduğu gibi kooperatifleşme olmalı. Ova çiftçileri bir araya gelmeli. Avrupa’da yeni pazarlar bulmak, daha kaliteli ürün yetiştirmek, üreticiyi kalkındırmak, ürün yelpazesinde destek olmak ve ekonomiye katkı sağlamak için kooperatif mutlaka kurulmalıdır” diye konuştu.
Ticaret Borsası ve Bakanlığın da desteği ile kurulacak kooperatifin uluslar arası fuarlara katılarak yeni ürün ve pazarlar bulmak konusunda önemli katkısı olacağını sözlerine ekleyen Biçkin şöyle dedi;
“Kooperatif aynı zamanda üreticiye girdi konusunda da destek verir. Maliyetlerin düşürülmesi, fiyat belirlenmesinde, kaliteli ürün yetiştirilmesinde yardımcı olur. Fiyat düzenlemesi sağlar. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz düşüncesinde elbirliği ile çalışarak hem meyveciliği geliştirmede ve hem de Amik Ova’sının Avrupa pazarlarında daha iyi yer bulmasını sağlar. Avrupa’nın gelişmesi de bu düşünce kavramı ile olmuştur. Amik Ovası kadar olan Hollanda tarım ürünlerinde dünya liderliğine oynuyor. Biz ova olarak bunu sağlayabiliriz. Dünya normlarında daha iyi bir tarım politikası izleyelim. Ovanın özelliğini en iyi şekilde değerlendirelim. Dünyaya açılalım.”
Biçkin daha sonra kooperatifleşme konusunda CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir ile görüşerek destek istediğini de söyledi.

HATAY’IN REYHANLI ILCESINDE MEYVECILIK YAPAN SEDAT BICKIN, GELISMEK ICIN KOOPERATIFLESMENIN SART OLDUGUNU SOYLEDI. FOTO. FERHAT DERVISOGLU/REYHANLI(HATAY),(DHA)

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.