AMİK OVASININ KADERİ DEĞİŞİYOR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 06:03

AMİK OVASININ KADERİ DEĞİŞİYOR

AMİK OVASININ KADERİ DEĞİŞİYOR
Son Güncelleme :

21 Haziran 2019 - 9:27

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Amik Ovasının kaderini değiştirecek Tahtaköprü barajının yükseltme çalışmalarında ilk kazma bugün vuruldu. Barajın 9 metre yükseltilmesi çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanması amaçlanıyor.
Çiftçi çocuğu olan Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ovada ve bölgede yaşayan binlerce insanın yaşam ve ekonomi kaderini değiştirecek olan Tahtaköprü Barajının yükseltilmesi çalışmaları na ağırlık verince, çözümde kendiliğinden gelmeye başladı. Tahtaköprü barajının yükseltilmesiyle, bölge yazın kuraklıktan, kışın ise taşkından korunacak. Susuzluğun etkin olduğu zamanlar da Tahtaköprü barajına Kılavuzlu Barajından gelecek sulama suyu ile bölgedeki tarım alanlarında su sıkıntısı yaşanmayacak. Çiftçiler istediği ürünü ekebilecek. Susuzluğun had safhada olduğu yıllarda 2. ürün ekemeyen çiftçiler, arazilerinde istediği ekimi yapabilecek. Tahtaköprü barajının yükseltimesi susuzluğu ortadan kaldıracağı gibi, kışında aşırı yağışlar nedeniyle bölgede yaşanan sel felaketlerini ortadan kaldıracak.
Böylesine önem arzeden bir konuda Hüseyin Yayman, Kültür ve Turizm Bakan yardımcılığı ve milletvekili seçildiği günden bu yana işin takipçisi oldu. Tahtaköprü Barajına çok sık giderek çalışmaları takip eden, yetkililerden bilgi alan Yayman, Barajın tamamlanması için gerekli bütçeninde ayrılmasını sağladı. Geçtiğimiz günlerde Maliye ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ı Hatay’ın diğer milletvekilleriyle ziyaret eden Yayman’ın bu ziyaretteki tek konusu Tahta köprü Barajının tamamlanması için gereken para oldu.
Hassa, Kırıkhan ve Reyhanlı bölgelerinin kaderini değiştirecek olan Tahtaköprü Barajının yükseltilmesi çalışmalarında ilk kazma bugün vuruldu. Tahtaköprü Barajında düzenlenen törene, Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş, İslahiye Belediye Başkanı, Kırıkhan ve Hassa Ziraat Odası başkanları, muhtarlar, çiftçiler katıldı.
Baraj çalışmaları hakkında DSİ yetkilileri katılımcılara bilgi verdi. Daha sonra bir konuşma yapan Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman” Hatay Türkiyenin en önemli ve stratejik il’idir. Tahtaköprü barajı yükseltmeyle Amik ovasından olağanüstü bir yıl yaşanmazsa taşkın olmayacak. Amik ovasında sulanamayan arazi kalmayacak. Elektrik üretimi başlayacaktır. Baraj bölgesi turizm alanına çevrilecektir. Çok önem li fonksiyonları icra edecektir. Tahtaköprü Barajı proje si, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ne kadar büyük olduğunu gösteren bir projedir. Tahtaköprü Barajına, K.Maraştan 105 km. den su geldi. 25 metre genişliğinde 6 metre derinliğinde bir bü yük bir kanal ile Tahtaköprü barajına su taşınmıştır. DSİ yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Özverili çalışmaları ile ovada 2. ürün ekimi sağlanmıştır. 2. ürünün ekilememesi ovada çok büyük ekonomik kayıba neden olacaktır. Bu kayıp ortadan kalkmıştır. Biz, milletimize hizmet derdindeyiz. İşimiz gücümüz millettir, hizmettir. Hizmet konusunda her kim taş üstüne taş koyuyorsa Allah razı olsun.”dedi. Konuşmaların ardından baraj seti üzerinde gidilerek yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Tahtaköprü Barajının 9 metre yükseltilmesiyle, rezervuarda depolanacak suyun hacmi 200 hektometre küpten 350 hektometre küpe çıkarılacak. Bu kapasite artışıyla birlikte mevcut durumda sulanan 119.000 dekar zirai araziye 346.140 dekar alan daha eklenecek ve toplamda 465.140 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. Ayrıca HES tesisi vasıtasıyla yıllık 129.90 GWh enerji üretilecek.

????????????????????????????????????


????????????????????????????????????

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.