Asma Yaprağı’nda Hasat Zamanı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

16 Mayıs 2021 - 08:51

Asma Yaprağı’nda Hasat Zamanı

Asma Yaprağı’nda Hasat Zamanı
Son Güncelleme :

02 Haziran 2020 - 9:33

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

Hassa’da üzümün yanı sıra büyük gelir kapısı olan asma yaprağının hasadına başlandı.
Dünyadaki en temel tarımsal faaliyetlerden biri olan bağcılık, ülkemizde ve şehrimizde hem asma yaprakları hem de üzüm olarak üretilen ve tüketilen gıda maddelerinden biri.
Hassa ilçemiz için önemli bir gelir olan asma yaprağı hasadında çoğunlukla kadınlar görev alarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar. İlçeye bağlı pek çok köyde üretilen asma yaprağının hasadı nisan ayında başlayıp ağustos ayına kadar devam ediyor.
Asma yaprağı toplayarak, üzümlerin daha iyi hava ve güneş ışığı almasını sağladıklarını belirten kadın çiftçiler; “Yetişmekte olan üzümlerin çevresindeki yaprakları toplayarak önümüzdeki süreçte hava ve güneşin üzüme daha iyi etki etmesini de sağlamış oluyoruz. Ayrıca, toplamış olduğumuz asma yapraklarını da satarak ek gelir elde etmiş oluyoruz.” açıklamasında bulundular.
Asma yaprağı toplama işini genellikle sabahın erken saatlerinde yaptıklarını, güneşten etkilenmemek için öğleye doğru sonlandırdıklarını ifade eden çiftçiler, kışlık salamura yapabilmek için sürekli en taze yaprakları kopardıklarını ifade ettiler.
İnceliği, tazeliği ve kolay pişmesi sebebiyle lezzet düşkünlerinin özellikle tercih ettiği Hassa yaprağına olan talep hasadın başlamasıyla her geçen gün artıyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.