BARAJDA SU TUTULMAYA BAŞLANDI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Ekim 2021 - 08:26

BARAJDA SU TUTULMAYA BAŞLANDI

BARAJDA SU TUTULMAYA BAŞLANDI
Son Güncelleme :

03 Aralık 2019 - 9:21

Bu Haber 18 kez okunmuştur.
reklam

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın yakınen ilgilendiği Tahtaköprü Barajı yükseltme çalışmaları tamamlandı. Baraj, su tutmaya hazır hale getirildi.
Bölge halkının Kış aylarında taşkın yazın ise sulama suyu konusunda yaşadığı sıkıntıların had safhaya çıkmasıyla büyük önem arz eden Tahtaköprü barajını yükseltme çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Baraj bölgesinde devam eden kret düzenleme çalışmalarının Aralık ayı sonunda bitirilmesi bekleniliyor. 2020 yılının ilk günlerinden itibaren bölgenin kaderi değişecek, binlerce kişiye iş imkanı doğacak.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Göksu projesi kapsamında 2017 yılından bu yana başlatılan Tahtaköprü Barajı’nı 9 metre yükseltme çalışması tamamlandı, barajda su tutulmaya başlandı.
Tahtaköprü Barajının 9 metre yükseltilmesi ardından, baraj kapasitesi 170 milyon m3’ten 340 milyon m3’e yükselecek. Barajın sulama kapasitesi, 120 bin hektardan 480 bin hektara çıkacak.
Tahtöprü Barajında yeterince su birikmemesi halinde Kahramanmaraştan Menzelet ve Kılavuzlu Barajlarından yani Ceyhan Barajından su takviyesi yapılacak. Gerektiğinde Tahtaköprü Barajından Reyhanlı Barajına su aktarılacak ve bu bölgedeki binlerce dönüm arazininde sulanması sağlanacak.
Tahtaköprü barajındaki bu çalışmalar bitiminde, bölgede sulama suyu sıkıntısı yaşanmayacak. Kış aylarında ise bölgede yaşanan taşkın olayları sona erecek.
MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN YAYMAN’IN FAKTÖRÜ
Tahtaköprü Barajının bu seviyeye gelmesinde en büyük katkı ise Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’a ait. Milletvekili Yayman, bölgede yaşanan kuraklık ve taşkın nedeniyle binlerce bölge halkının mağdur duruma düşmesine kayıtsız kalmadı ve işin sıkı takipçisi oldu. Türkiye’de yatırımların durduğu bir dönemde Tahtaköprü Barajının hayati önem arz ettiğini başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı ve tüm yetkililere ileten Yayman, sık sık DSİ yetkililerini arayarak işi takip etti. Yayman, bununla da yetinmeyerek her Hatay’a geldiğinde mutlaka Tahtaköprü Barajına giderek incelemelerde bulundu. Milletvekili Hüseyin Yayman, baraja gidemediği süreçlerde çalışma ekibini ve partililerini baraja göndererek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Bölge halkının bitmez dediği projeye “ Ben bu Projeyi bitirmezsem, vekilliği bırakırım” sözleriyle cevap veren Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman sözünde durdu ve sıkı takibi sonucu Tahtaköprü Barajının bitirilmesini sağladı.
MİLLETVEKİLİNE TEŞEKKÜR
Tahtaköprü Barajının yükseltilmesi ve Menzelet Barajından takviye suyun gelmesi projesinin tamamlanması ardından Tahtaköprü Barajına giderek incelemelerde bulunan Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik “ bir zaman hayal olan projenin bitmesini görmek sevindirici bir gelişmedir. Bu çok önemli bir gelişmedir. Binlerce insanın çiftçinin kaderini değiştirecek projedir. Çiftçilerimiz yıllardır yaşadığı sulama suyu sıkıntısını bir daha yaşamayacak, istediği ürünü eker duruma gelecektir. Kış aylarında bölgede yaşanan taşkınlarda sona erecek. İnsanlar yaşam alanlarında korkusuz ve rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürecekler. Tüm bu gelişmeler, Amik Ovasının bereketli günlere dönmesini sağlayacaktır. Bölgede, ekonomik bir rahatlama olacaktır. Araziler altın yumurtlayan tavuğa dönerken, binlerce işsiz insana iş imkanı doğacaktır. Bölgeye bereket yağacaktır. Tahtaköprü Barajının yükseltilmesi çalışmalarına Hatay Milletvekilimiz Hüseyin Yayman çok büyük ilgi ve katkı göstermiştir. Böylesine bir hayati projeye varını yoğunu ortaya koyup destekleyen Milletvekilimiz Hüseyin Yayman’a çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum. Bu projenin yapım aşamasında ayrıca çok büyük katkı sağlayan DSİ yetkililerine ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu projenin hayata geçirilmesine ve tamamlanması sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Herkesten Allah razı olsun.” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.