Başbakan Tatar’dan Vali Doğan’a Ziyaret « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Ekim 2021 - 06:10

Başbakan Tatar’dan Vali Doğan’a Ziyaret

Başbakan Tatar’dan Vali Doğan’a Ziyaret
Son Güncelleme :

28 Ekim 2019 - 17:43

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı ziyaret etti.
26 Ekim 2019 Cumartesi günü Valilik Makamında gerçekleşen ziyarette konuşan Başbakan Tatar, ‘’Bugün Altınözü’nde Zeytin Festivali açılış töreninde bulunduk, halkla buluştuk, duygularımızı ifade ettik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sevgi, selam ve iyi dileklerimizi getirdik. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullarda yaptığı mücadele, Barış Pınarı Harekâtı, bugün zamanı değerlendirerek ziyaret ettiğimiz sınır karakollarındaki Mehmetçiklerimiz ve ifade ettikleri, Suriye mülteci kampında gözlerimizle şahitlik ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük fedakarlıkları için Türkiye Cumhuriyeti’ne Türk halkına biz de teşekkürlerimizi ifade ediyoruz. Gerçekten büyük fedakârlık, büyük bir özveri ama insanlık adına yapılan bu önemli faaliyetin başka milletlere de örnek olmasını temenni ediyorum. Yani insanlıktan dem vuranlar hep seyirci kalıyorlar. Ama Türkiye Cumhuriyeti gerçekten çok büyük bir fedakârlık yapmıştır ve biz de bugün bu ziyaretlerimizde kamptaki çalışmaları gördük, Türkiye’nin ne kadar büyük bir özveride bulunduğunu, insanlık adına karşılık beklemeden yapılan bu büyük fedakarlığı yerinde görmemiz çok faydalı olmuştur. Bir kez daha ben Türkiye Cumhuriyeti’ne yürekten teşekkür ediyorum. Kıbrıs Türk halkı da zamanında 1963 hadiselerinde benzer koşullarda yaşamak zorunda kalmıştı, göçmen evlerimiz vardı, göçmen köyde 1963 olaylarından sonra adanın her yerinden zorla göç eden ve evsiz, yersiz, barksız kalan insanlarımızın o zaman yine Türkiye’nin yardımlarıyla, Türk Kızılay’ının yardımlarıyla çadırlarda yaşadığımızı hatırladım, çocukluğumu hatırladım. Dolayısıyla mesajım şöyle, gerçekten bu bölgede, bu coğrafyada her zaman, ihtiyacı olan mazlumun, mağdurun yanında Türkiye Cumhuriyeti oluyor, Türk halkı oluyor.’’ dedi.
Başbakan Tatar, tüm temenni ve dualarının Türkiye’nin başarısı için olduğunu aktardı.
KKTC’nin, Hatay bölgesiyle özel ilişkilerinin olduğuna da değinen Başbakan Tatar, her türlü ilişkinin yoğunlaşması için bu tür ziyaretlerin önemli olduğuna dikkati çekti. Başbakan Tatar, nazik kabulü ve gösterdiği misafirperverlikten dolayı Vali Doğan’a teşekkür etti.
Vali Doğan ise konuklarını Hatay’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ‘’Biz Hatay olarak Kıbrıs’la çok yakın ilişkileri olan bir iliz. Belki de kilometre olarak Kıbrıs’a en yakın il biziz. Ayrıca bizim Hataylı hemşehrilerimizin bir kısmı da Kıbrıs’ta yaşıyor. Sizin ziyaretiniz bu anlamda bizi hayli memnun etti. Ben tekrar teşriflerinizden dolayı şükranlarımı sunuyor, hoş geldiniz diyorum.’’ dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.