BAŞKAN SAVAŞ “ACİL HATAY” UYGULAMASINI TANITTI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Ocak 2022 - 05:15

BAŞKAN SAVAŞ “ACİL HATAY” UYGULAMASINI TANITTI

BAŞKAN SAVAŞ “ACİL HATAY”  UYGULAMASINI TANITTI
Son Güncelleme :

17 Aralık 2021 - 9:33

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında Acil Hatay uygulamasını tanıttı.
“İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ İLE ANLAŞMA YAPTIK VE MUTABAKAT METNİ İMZALADIK”
İzmir Büyükşehir Belediyesinin geliştirdiği projeyi Hatay için uyarladıklarını söyleyen Savaş, “İzmir Büyükşehir Belediyesi geliştirdiği projeyi bizimle paylaştı. Biz de İzmir ile anlaştık. Uygulamayı belediyemizin mobil uygulamasına entegre ettik ve kendimiz için uyarladık. Proje için Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ederim” dedi.
LÜTFÜ SAVAŞ ACİL HATAY UYGULAMASI İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİLER VERDİ
Uygulamanın detaylarını anlatan Lütfü Savaş, “ Bu uygulama deprem yangın ve sel gibi afet durumlarında ve kaza anlarında afet bölgesinde veya enkaz altında kalan insanlarımıza yardım etmek için geliştirildi. Akıllı telefonlarda Bluetooth üzerinden kullanılıyor. Enkaz altında veya yangın bölgesinde kalan vatandaşların iki metre yakınına kadar konum bilgisi veriyor. Vatandaşlarımızın telefonu yanında olmasa bile insanlarımıza ulaşabiliyoruz. Hemşehrilerimiz yerlerini tarif edemeseler de yer tespiti yapılarak arama-kurtarma faaliyeti yapılıyor” diye konuştu.
SAVAŞ: TÜM TÜRKİYE’NİN BU SİSTEME GEÇMESİ LAZIM
Uygulamanın Türkiye genelindeki bütün şehirlerde kullanılması gerektiğinin altını çizen Savaş, “Ülkemizin dörtte üçü deprem bölgesi. Kırık fay hatları var. Bu fay hatları ile birlikte insanlar büyük depremler ile karşı karşıya kalabilirler. Tüm Türkiye’nin bu sisteme geçmesi lazım. Geçmişte birçok insanımızın hayatını kaybettiği depremlerde acı tecrübeler yaşadık. Sadece sağlam yapı yapmak yetmiyor. İnsanları hızlı bir şekilde kurtaracak mekanizmaları kurmak gerekiyor” açıklamalarında bulundu.
Uygulamanın Hatay için çok faydalı olduğunu ifade eden Savaş, emeklerinden dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına teşekkür etti.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.