BAŞKAN SAVAŞ ATV AVRUPA KANALINDA ‘İŞ DÜNYASI’ ADLI POGRAMIN KONUĞU OLDU - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

15 Ağustos 2022 - 06:57

BAŞKAN SAVAŞ ATV AVRUPA KANALINDA ‘İŞ DÜNYASI’ ADLI POGRAMIN KONUĞU OLDU

BAŞKAN SAVAŞ ATV AVRUPA KANALINDA ‘İŞ DÜNYASI’ ADLI POGRAMIN  KONUĞU OLDU
Son Güncelleme :

21 Kasım 2017 - 8:45

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ATV Avrupa kanalında ‘İş Dünyası’ adlı programın konuğu oldu.
Programın başında kendi hayatı hakkında bilgi veren Başkan Savaş,” “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önce Antakya Belediye Başkanıydım. Ondan önce üniversitede öğretim üyesi, tıp doçentiydim. Evli ve eşim de tıp profesörüdür. İki çocuğumuz var. Biri üniversiteyi yeni bitirdi. Diğer çocuğumuz da lise son sınıfta okuyor. Hataylıyız ve Hatay’da ikamet ediyoruz. Son 8 buçuk yıldır önce Antakya daha sonra Hatay Büyükşehir Belediyesinin başkanlığını yapıyorum” dedi.
“HATAY’DA HER DİNDEN, HER MEZHEPTEN VE HER RENKTEN İNSAN BULMA ŞANSINIZ VAR”
Hatay’ın 15 ilçesi var. Bunun bir kısmı Ortadoğu’ya bir kısmı Güneydoğu’ya bir kısmı da Akdeniz’e bakıyor. Yaklaşık 1 milyon 555 bin nüfusumuz var. 500 bin civarında da Suriyeli misafirlerimiz var. Tabi Hatay denilince enler aklımıza geliyor. Hatay yıllarca Ortadoğu ve Anadolu arasında köprü vazifesi görmüş Asi Nehri aracılığıyla. Yıllarca ticaret merkezi olmuş ayrıca geçmiş dönemde hac yolu ve İpek Yolu buradan geçmiş. Tarihteki 23 medeniyetin 13 tanesine ev sahipliği yapmıştır. İlk Musevilik Anadolu’ya buradan girmiş, Musevilerin de ilk ibadet yerleri burada açılmış. M.S 30’uncu yıllarda Hristiyanlığın ilk mağara kilisesi burada kurulmuş ve ilk Hristiyan kelimesi burada kullanılmaya başlamış. Bundan sonra yaklaşık 637-38 yılında Hatay İslamiyet ile tanışmış. Ve burada Anadolu’da ilk cami yapılmış. Antakya sadece 8500 yıllık bir tarihe sahip. Samandağ da daha fazla bir tarihe sahip. Hatay’da her dinden her mezhepten ve her renkten insan bulma şansınız var. Ortak paydamız vatan sevgisi, bayrak sevgisi ve birliktelik. Biz bunu yüzyıllardır başardık. Böyle bir şehirde yaşarken coğrafik açıdan da müthiş güzelliklerimiz var. 15 dakikalık mesafeler ile deniz ve yaylalara gidebilirsiniz. Yayladan ovaya inip kaplıcalara 15 dakikalık mesafelerde ulaşabilirsiniz. Bizim coğrafyamızda her türlü sebze ve meyve yetişebilir. Aynı zamanda endüstriyel anlamda da demir çelik, çimento, filtre sektörü birçok alanda gelişmiş fabrikalarımız var. Tabii ki Hatay’ın Yayladağı ve Reyhanlı olmak üzere iki tane Ortadoğu’ya açılan kapısı var. Biz buradan 14 veya 15 ülkeye ihracat yapan lojistik ve sanayisi güçlü aynı zamanda tarım sektöründe de Türkiye’nin en önemli illerinden bir tanesiyiz” ifadelerini kullandı.
“EXPO SADECE HATAY’IN DEĞİL HATAY’A YAKIN DİĞER İLLERİN DE ONURU OLACAK”
EXPO 2021’in Hatay’da yapılmasının sadece Hatay’ın değil yakın iller için de büyük bir avantaj olduğunu vurgulayan Başkan Savaş, Dünyada üç tane büyük organizasyon var. Bunlardan bir tanesi olimpiyatlar ikincisi dünya kupası üçüncüsü ise EXPO’dur. Biz üçüncüsü olan EXPO’ya talip olduk. Geçen yıl Haziran ayında ilk başvurumuzu yapmıştık. Eylül ayında da ilk savunmamızı yaptık. 2017 yılı 21 Ocak’ta da Düsseldorf’ta da son savunmamızı verdik. Karşımızda Çin ve Avustralya vardı. Biz çok şükür 40 tane üyenin oyunu alarak 2021 EXPO’sunu aldık. Ve o güne kadar bütün çabayı büyükşehir gösterdi ama 21 Ocak’tan itibaren bu yük bütün Hatay’ın sırtına hatta Türkiye Cumhuriyeti’nin de sırtına binmiş oldu. Bu konu ile ilgili tüm birimlerimizin de omuzlarına bir yük binmiş oldu. Yani biz almış olabiliriz ama EXPO Türkiye’nin ve Hatay’ın aydınlık yüzüdür. İnşallah bu süreç içerisinde içinde iyi hazırlanacağız. Hem de devletimizden ve Hatay’daki tüm katmanlarımızdan birlikte hareket ederek bunu çok güzel bir şekilde sonuçlandıracağız. EXPO denilice birçok EXPO türü var. Eğlence, eğitim kültür, tarih, sanat ve en önemlisi botanik bahçeleri var. Biz botanik kısmında medeniyetler bahçesi adı altında bu işe girdik ve Medeniyetler Bahçesi’nde Hatay’ın tüm bütün güzelliklerinin olmasını istiyoruz. Hatay’ın 2500 tane çiçeği var. Bunların 250 tanesi endemik sadece Hatay’a özgü ve ayrıca 850 tane aromatik bitkilerimiz de var. Bunlar olmadan önce Hatay kendine çeki düzen vermeli. Biz de Hatay’ın tarihi kimliğini ortaya koyacak şekilde restorasyon yapacağız. Asi Nehri’nin kimliğine uygun bir şekilde geleceğe taşıyacağız. Ulaşım Master planımızı iki yıldır yapıyoruz. Ulaşım sorunlarını çözeceğiz. Hatay’ın kırsal kesimi çok fazla. Türkiye’nin kırsal kesimi %24,5 ama Hatay’ın kırsal kesimi %50,5. Biz umutluyuz ve umutla çalışıyoruz. Hatay’daki bütün hemşehrilerimiz de umutlu olsun. EXPO sadece Hatay’ın değil Hatay’a yakın diğer illerin de onuru olacak. Aynı zamanda belki Ortadoğu’ya barış gelme sürecindeyken Ortadoğu’dan birçok misafirin buraya gelip onların sevincini görme şansına sahip olacağız. Buradaki barış ortamından Ortadoğu’da olan dostlarımı da faydalanacak. EXPO top yekûn mücadelenin olması gereken bir konsept. Biz şehrin dinamikleri olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak altyapıya çok önem veriyoruz. Belki de gezerken göreceksinizdir her tarafta altyapı çalışmalarımız var. Asi Nehri ile ilgili çok güzel çalışmalarımız var. Restorasyon ile alakalı, ulaşım master planı ile alakalı da çalışmalarımız da mevcut. Yani büyükşehir olarak EXPO 2021’e tempolu bir şekilde hazırlanıyoruz” dedi.
“ÇOCUKLARIMIZDAN BAŞLAYARAK 7’DEN 77’YE HERKESİ SPORA TEŞVİK EDİYORUZ”
Başkan Savaş,” Bizde şuanda 2 bine yakın sporcumuz var. Su topu takımımızın iki tanesi süper ligde. Bir tanesi de birinci ligde. 2’inci ligde iki takımımız var. Kadın Basketbol Takımımız geçen sene Avrupa’da son dörde kaldılar. Cumhurbaşkanlığı kupasını Fenerbahçe’nin elinden aldı. Hatayspor’muz var. Voleybol takımımız birinci ligde. Geçen sene son dörde kaldılar. Bizim koşucularımız, güreşçilerimiz, tekvando, boks ve judo gibi sportif alanda güçlüyüz. Amatör branşlara da destek veriyoruz. Diğer takımların da taşınmasında ve lojistiğinde destek veriyoruz. Gençlerimizin ruhen ve bedenen sağlıklı olması lazım. Bedeni sağlıklı olmayan insanın ruhunun ve beyninin çok daha diri çalışma şansı yok. Çocuklarımızdan başlayarak 7’den 77’e herkesi spora teşvik ediyoruz. Şuanda çok güzel bir spor kompleksi yaptık. Türkiye’de başka bir örneği yok. 22 branşta aynı anda çalışılabiliyor. İki tane havuzu da var. Her türlü spor yapma imkânına sahip olabiliyorsunuz. Her ay kışın üç vardiya halinde 4841 kişi orada spor yaptı. Bunların 58’i engelli kardeşlerimizdi. Bir yaz boyunca 4841 kişinin eğitim yapması gerçektende önemli bir olay. 12 ay 24 saat değilse bile 16 saat bizim kompleksimiz açık ve gençlerimiz eğitim yapıyor. Bunu diğer ilçelerimize de götürmeye çalışıyoruz. Tabii biz eğitim, kültür ve sportif faaliyetlerde herkes destek oluyoruz ve destek olmaya da devam edeceğiz.Bunlar insanların diğer insanlarla iletişiminde önemlidir. Dostluğu, sevgiyi ve kardeşliği aşılar. Aynı zamanda dağarcığı geniş gelecekte bizi yönetecek gençlerin yetişmesine katkı sağlar” dedi.
“BU KADAR GÜZELLİĞİN YANINDA ANKARA’NIN DA BİZE TEBESSÜMLE BAKMASINI BEKLİYORUZ”
Hatay’ın kültür, tarih ve medeniyet birikimin olduğu özel bir şehir olduğunu belirten Başkan Savaş,” Hatay sınır il ama serhat bir şehir. Geçmişte devlet olmuş. Devlet olmadan önce yıllarca bağımsızlık mücadelesi vermiş ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük destekleri ve atalarımızın mücadeleleri ile devlet olmuş. 10 ay 21 gün devlet olmuş. Daha sonra kendi isteği ile Türkiye Cumhuriyeti’ne anavatana katılmış. Ve anavatanın serhat bir şehri olmayı tercih etmiş. Biz kıyıda köşede gibi dursak da Anadolu’ya ve Ortadoğu’ya açılan bir kapıyız. Ve medeniyete açılan bir kapıyız. Hatay halkı sakin ve birbiriyle kucaklaşmaya devam etti. Bu kadar güzelliğin yanında Ankara’nın da bize tebessümle bakmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.