BAŞKAN SAVAŞ BEYZADE FM’E KONUK OLDU « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

31 Temmuz 2021 - 08:15

BAŞKAN SAVAŞ BEYZADE FM’E KONUK OLDU

BAŞKAN SAVAŞ BEYZADE FM’E KONUK OLDU
Son Güncelleme :

06 Şubat 2019 - 17:21

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 4 Şubat Pazartesi günü Beyzade FM’in canlı yayın konuğu oldu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başlattığı soruşturmanın detaylarını paylaşan Başkan Savaş, soruşturma kapsamında Ankara’dan müfettiş geldiğini ve istenen belgelerin Bakanlık müfettişine verildiğini bildirdi.
Başkan Savaş soruşturmaya konu olan sosyal medyadaki paylaşımlarını , “Ben bu şehrin seçilmiş belediye başkanıyım. Bu şehrin siyaseten en büyük kanaat önderiyim. 7 yıldır şehrimizde Suriye’de yaşananlar dolayısıyla sıkıntılar var. Ben gelecekte olabilecek sorunlarla ilgili vatandaşlarımızı bilgilendirdim. Ve yetkililerden bu konuda önlem alınmasını istedim. Ensar muhacir fikriyle misafirlerimizi ağırlamamızda bir sorun yok. Şehrimize gelenler bizim din kardeşimiz. Yeme- içme, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Fakat istiyoruz ki savaş bittiğinde bu insanlar memleketlerine, ülkelerine dönsünler” ifadeleriyle açıkladı.
BAŞKAN SAVAŞ: “YAYLADAĞI, ALTINÖZÜ VE REYHANLI’DA SURİYELİLER SEÇİME GİRSE KAZANABİLECEK DURUMDA”
Suriyelilere kimlik ve yaklaşan yerel seçimde oy kullanma hakkı verilmesini doğru bulmadığını dile getiren Başkan Savaş, “Soruşturma açılınca doğruların kaybolması söz konusu değil. Suriyeliler şu an Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı’da seçime girseler kazanabilecek durumdalar.3 aydır gece gündüz Suriyelilere kimlik veriliyor. Bizim vatandaşlarımız randevu almakta bile zorlanıyor. Salonlar yetmiyor dışarıya çadırlar kuruluyor. Neden bu kadar acele ediliyor kimlik vermek için” dedi.
“ÇOCUKLARIMIZ ÖZ YURDUNDA GARİP OLSUN İSTEMİYORUZ”
Hatay’da Suriyelilerin nüfusunun hızla arttığına dikkat çeken Başkan Savaş, “3 yıl önce Suriyeliler ile Türklerin doğum oranı eşitti. İstatistiklere göre 3 yıl sonra doğum oranları %75 civarında olacak. Birkaç yıl sonra bizim çocuklarımız Suriyelilerden nüfus olarak daha az olabilir. Bizim gençlerimiz iş bulamıyor ya da daha az maaşa çalışmak zorunda kalıyor. Birkaç aile birleşip ev tuttukları için ev kiraları arttı. Bu kentte bir emekleri yok. Biz bu insanlara bu kadar kolay kimlik verirsek bizim çocuklarımız öz yurdunda garip olacaklar. Bu şehrin geçmişini, kültürünü bilmeyenler bu şehir üzerinde söz sahibi olacaklar. Hatay’da benim gibi düşünen insan sayısı çok fazla. İnsanlarımız mağdur durumda” şeklinde konuştu.
“İNSANLAR KİME OY VERECEKLERİNİ SEÇMEKTE ÖZGÜRDÜR”
Ak Partinin Suriyelileri bir seçim yatırımı olarak görüp görmediği sorusuna Başkan Savaş, “Bunu biz söylemiyoruz. Bunu Ak Partililer kendi aralarında böyle konuşuyorlar. Parti içerisinde ‘Hem Suriyeliler hem de sınır ötesinde görev yapan Türk askerimiz ve polisimiz, memurlarımız var’ diyorlar. Herkes kabinin içerisinde özgürdür. İnsanlar kime namusunu teslim etmek isterse oyunu ona verir. Bizim sınır dışında kış şartlarında görev yapan askerimiz polisimiz kime isterse ona oy verir. İlla da iktidar partisinin adayına oy verecekler diye bir koşul yok. Kimse bir partinin askeri, polisi değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin askeri, polisi ve memurudur. Yüreklerinde kim varsa ona oy verirler” açıklamasında bulundu.
“HATAY HALKININ SAĞDUYUSUNA GÜVENİYORUM”
İktidar partisinin kurduğu ittifaka da değinen Başkan Savaş, “Ankara’da yapılan ittifakların milletin yanında ne kadar kabul göreceği 31 Mart gecesi belli olacak. Biz insanlarla gönül ittifakı kurduk. 10 yıldır bu memlekette belediye başkanlığı yapıyorum. Bugüne kadar kimseye etnik kökenine, dinine, siyasi partisine göre hizmet etmedim. Herkese eşit yaklaştım. Bu seçimde ittifaklar yarışmayacak Lütfü Savaş ile iktidar partisinin adayı yarışacak. İnsanlar bu kişilerin geçmişine geldiği yere bakacak. Kimsenin gönlüne ket vuramazsınız. Ben Hatay halkının sağduyusuna güveniyorum. Çıkardığın adayın geçmişine ve ne kadar yöneticilik yaptığına bakacaksın, Ben Başkent Üniversitesi’nde mikrobiyoloji laboratuvarını kurdum. Enfeksiyon komitesini, enfeksiyon hastalıkları polikliniği ve servisini kurdum. MKÜ Başhekim muavini oldum ve tıp fakültesini kurduk. Rektörün başdanışmanlığını yaptım. Antakya ve Büyükşehir olmak üzere 10 yıldır belediye başkanlığını yapıyorum. Ben ilmikle süzülerek bugünlere gelmişim. Geçmişimde ahlaksızlık, hırsızlık, yolsuzluk, kaçakçılık hiçbir şey yok. Rakibimizi de herkes araştırsın. Beni zaten 10 yıldır biliyorlar. Altınözü ilçemiz %82,5 iktidara oy veriyor, asfaltla ilk defa benimle tanıştı. Altınözü’nün ilk defa kanalizasyonunu ve içme suyu şebekesini ben yaptım. 17 köyüne suyu ben götürdüm” ifadelerine yer verdi.
“BİZ SEÇMENİMİZ İLE GÖNÜL İTTİFAKI YAPTIK”
Uğraş’ın MHP’li bazı gazetecilerin desteklerini aldığını hatırlatması üzerine görüşlerini paylaşan Başkan Savaş, “Bu gönül işidir. Ankara’daki ittifak ile buradaki gönül ittifakı farklıdır. Biz seçmenimiz ile gönülden ittifak yapmışız. Ben mevcut iktidar partisine oy veren seçmenimizin en az %25’inden, Milliyetçi Hareket Partisi’ne oy veren seçmenimizin de %70’inden oy bekliyorum. Şuurlu olan insan Lütfü Savaş’a oy verir. Kendi partimden fire beklemiyorum. Bunların yanında Saadet Partisi’nden de Büyük Birlik Partisi’nden de oy bekliyorum. Şu ana kadar işe alırken de iş yaparken de hizmet yaparken de insanların evine gidip çay içerken de şu partili bu partili demedim. Benim insanım bizim insanımız diye gittim. Bunu herkes biliyor” dedi.
Uğraş’ın ‘Yakın zamanda anket yaptırdınız mı?’ sorusuna yanıt veren Başkan Savaş, “Gerek yok, arkadaşlar sosyal medyadan anket yaptırdığı zaman ikinci gün hemen kaldırmak zorunda kalıyorlar. Bir sürü trol hesapla oy aldıkları halde. Bakıyorsunuz yabancı isimler hiç tanımadıkları buradaki bir adaya oy vermiş. Enteresan bir durum. Demek ki adamın hayranları yurt dışında daha çok” ifadelerine yer verdi.
EXPO hakkında önemli açıklamalarda da bulunan Başkan Savaş, “ EXPO projesi 15 Şubat gibi bitecek. Finans arayışlarımız var baya da bir yol aldık. Kısmet olursa bu yazdan itibaren bu inşaatlara başlayıp 1,5 yılda bitirmek istiyoruz. Yani 2021’in başlarında EXPO’yu bitirip; 3-4 ay kullanıp daha sonra da açılış yapmak istiyoruz” dedi.
BAŞKAN SAVAŞ: BEN HATAY’IN DOKTORUYUM
Hatay genelindeki yol yapım çalışmaları ile ilgili gelen sorular üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “ Ben makyaj yapmaya gelmedim. Gerçek sorunları çözmeye geldim. Tarih, kültür ve medeniyet şehrinde, medeni yaşayalım, daha da modern yaşayalım, hastalıklardan korunalım diye altyapıya önem verdim. Seçim var diye hemen asfaltlayalım cila yapalım demiyorum. Ben bilim insanıyım. Bu şehrin geleceğini aydınlatmak için çocuklarımızın, torunlarımızın rahat yaşayabilmesi için 50-60 yıldır altyapı yapılmayan ve eskiyen yerlerde altyapı yaptım. Ben bu şehirde belediye başkanıyım ama ben şehrin doktoruyum. Altyapı eski iken %20 kanalizasyon karışıyordu. Bu borulardan demir, kurşun, bakır dökülüyordu ve asbestli idi. Bu maddelerin üçü ağır metal biri de kanserojen. Zaten Payas, Dörtyol ve İskenderun bandında solunum yolu kanserleri çok fazla. Bu üç ağır metal suya karışıyor vücudumuza girerek ve hem böbreklerimizi ve akciğerlerimize büyük zararlar veriyor. 9 tane beton asfalt ekibimiz var. Özellikle hem Antakya’da hem de Defne’de asfalt çalışmalarımız devam ediyor. 2,5 ay çok iyi yağmur yağdı. 2002’den beri ilk defa bu kadar güzel rahmet yağıyor. Rahmetin biraz zahmeti olacak ama daha sonra bereketi ile kalacağız” dedi.
Hatay’daki kırsal nüfus hakkında da bilgiler paylaşan Başkan Savaş, “Türkiye’nin kırsal bölge nüfusu %24,5 Hatay’ın %50,5. Kırsal bölge demek, kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu şebekesi, isale hattı, sulama suyu, daha fazla yol, daha fazla çöp toplanacak yer demek. Bir de Suriyeliler var. Biz kendi varlıklarımız ile yıllardır 3 kişiye değil 4 kişiye bakıyoruz. Bunun için ekstra bir para alamadık. Biz gerek yurt içindeki gerek Suriye içinde güvenlik güçlerimizin, ordumuzun, emniyet mensuplarımızın hep yanındayız. Savaş olduğu zaman bizim iş makinelerimizin %75’i oradaydı. Biz ordumuzu mehteran marşı ile gönderdik. Biz bunu ordumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin ordusu diye yaptık, herhangi bir siyasi partinin ordusu diye değil” dedi.
“YAPARSAK BİZ YAPARIZ DİYORLAR, DAHA YAPTIKLARI BİR ŞEYİ GÖREMEDİK”
Havaalanı ile ilgili görüşlerini paylaşan Başkan Savaş, “İktidarın buna yeni kanallar ile çare bulması eğimi ona göre ayarlaması lazımdı. İnsanlar çok zahmet çekiyor burada. Havalimanına geldik diye herkes dalga geçiyor. 17 yıldır yapılan işleri görüyoruz. Karaçay Barajı bitmedi ama bitti diye açtılar. Müteahhittin 12 milyon alacağı var, dakikada dağ ile baraj arasında 250 litre su kaçağı var. Suyu tutamadılar, geri boşalttılar. Depolar, arıtma tesisi, isale hattı bitmedi. Sırf seçime gösteriş olsun diye açılış yapıyorlar. Sonra da beni suçluyorlar ‘Başkan Savaş biten projeden su vermiyor Samandağ halkı rahatsız’ diye. 2011 yılında bitireceğim dediğiniz Karaçay Barajı’nı bitiremediniz ki müteahhit işi bıraktı. Reyhanlı Barajı’nı da Dostluk Barajı’nı da bitirecektiniz. Tahtaköprü Barajı’nda da müteahhittin 22 milyon TL alacağı var o da bıraktı işi. Yaparsak biz yaparız diyorlar ya bunca yıldır yaptıklarını da göremedik. Memlekete sadece cezaevi ve adliye yaptılar. Rakibim meclis üyesi idi, sonra milletvekili adayı oldu, il başkanı oldu, sonra da büyükşehir belediye başkanı adayı. Hızlı bir şekilde yükselişi var, yaparsak biz yaparız diyor; ama daha yaptığı bir şeyi göremedik. Antakya Atatürk Stadı’nın tadilatı için sürekli para harcıyoruz. Bitirsinler artık şu yeni stadı. Bu sene bitecekti biz maçlarımıza orada başlayacaktık” dedi.
“HATAY’IN İLK DEFA 1/100.000’LİK İMAR PLANI OLUYOR “
Başkan Savaş, “ Hatay ilk defa 1/100.000’lik planını yaptı. Yaklaşık bin ayrı yerde imar planları vardı ve biz bunları birleştirdik. Şu anda 5 binlik planımız da hazır durumda. Mart ayında meclise getireceğiz. Bütün muhataplarımızdan hem bilgi aldık. Bunu Türkiye’de sadece 3 il yaptı. Muğla, Aydın ve biz. Hatay’ın ilk defa 1/100.000’lik imar planı oluyor” dedi.
“OVALARIMIZI KANALİZASYONDAN %85 ORANINDA ARINDIRDIK”
Hatay’ın önemli bölgelerinde kanalizasyon sorunlarını en aza indirdiklerini açıklayan Başkan Savaş, “Ovanın bütün kanalizasyonları derelere akıyordu. Yazın o derelerden sulama yapılıyordu. Ovalarımızı kanalizasyondan %85 oranında arındırdık. Ayrıca yağmurlar başlar başlamaz ova sıkıntılı bir durumda oluyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bölgede çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Savaşta da Büyükşehir var ovada da sıkıntı olduğunda Büyükşehir var. Hatay ile ilgili bizim işimiz olmayan başka problemler varsa yine biz koşuyoruz” ifadelerine yer verdi.
BAŞKAN SAVAŞ HATAY’DAKİ PROJELERİNİ ANLATTI
Hatay’da gerçekleştirdiği ve önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi planladığı projeler hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Hatay’da 8 adet arıtma tesisi, 1025 km kanalizasyon, 1993 km içme suyu şebekesi yaptık ve 215 adet sondaj açtık. Antakya’da sebze ve meyve hali yapıyoruz. Dörtyol ve Antakya’da mezbaha yaptık. Canlı hayvan borsası projesi bitti. Birçok yerde mezarlık projelerimiz var. İl genelinde 800 km’ye yakın beton asfalt, 200 km sathi kaplama ve parke çalışmamız oldu. İl genelinde menfezler yapıp 4250 metre istinat duvarı ve 1400 metre taş duvar çalışması gerçekleştirdik. Antakya’da 22 branşta sporun yapıldığı spor kompleksi yaptık. Karaksı Göleti’nde revize çalışmaları gerçekleştirdik. Defne’de bir adet laboratuvar yaptık. Kırıkhan’da TIR garajı, Antakya’da da büz fabrikası kurduk. İl genelinde 244 eğitim kurumu ve 155 ibadethanede onarım yaptık. Tarihi evlerde restorasyon çalışması gerçekleştirdik. Hatay’da 17 tane çok amaçlı salon yaptık. Habib-i Neccar Dağı’ndaki teleferik projemiz devam ediyor. EXPO alanında arkeopark çalışmamız olacak. İskenderun ve Antakya’da battı çıktı projeleri gerçekleştirdik. Toplu taşıma da yenileme çalışmalarımız oldu. Üniversitede öğrencilerimiz için çamaşırhaneler açtık. Engelli vatandaşlarımız için manuel ve akülü araçlar hediye ettik” dedi.
SÜPER LİG’E ÇIKACAĞIZ
Hatayspor’un son günlerdeki takdire şayan başarı sürecini değerlendiren Başkan Savaş, “Hatayspor’umuz son zamanlarda güzel bir ivme yakaladı. Karşılaştığı Türkiye 1. Lig liderini hem yendi, hem de kupadan eledi. Hemen ardından Süper Lig lideriyle karşılaştı ve onları da 4-1 gibi güzel bir skorla yendi. Şimdi ise Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Galatasaray ile karşılaşacak. Biliyoruz ki kenetlendikten sonra bizim yenemeyeceğimiz bir takım yok. Süper Lig’e çıkmak için de elimizden geleni yapacağız. Süper Lig’e çıkacağımıza inanıyoruz” dedi.
YIKILAN NİKÂH SALONUNUN YERİ YEŞİL ALAN OLACAK
Vatandaşlardan gelen nikâh salonu ile ilgili soruyu yanıtlayan Başkan Savaş, “Nikâh salonunu yıktık evet ama biz yıkmasaydık kendiliğinden yıkılacaktı. Yıkım çalışmalarından sonra orayı yeşil alan olarak bırakacağız. Önümüzdeki dönemde ise parkın üst tarafında bulunan otoparkın yerine nikâh dairesi, kültür merkezi, tiyatro salonları, sergi salonları aynı binada olacak şekilde bir bina yapmayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu.
HATAY’IN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETMEK İÇİN KOLLARI SIVADIK
Hatay’ın yeterli hizmeti görebilmesi için teşviklerin arttırılması gerektiğini dinleyicilerle paylaşan Savaş, engellemelerin olduğunu ve bunları aşmak için çok uğraştıklarını dile getirdi.
Savaş sözlerinin devamında ise, “Bugüne kadar hep eksik ve yetersiz çalışmalar gerçekleştirilmiş. Biz de bu eksikleri giderebilmek için çalışmalara başladığımızda, önceliğimiz altyapı oldu. Hatay olarak hak ettiğimiz değeri alamıyoruz. Kentimiz 7-8. sırada vergi verirken, genel bütçeden 54. sırada hizmet almış. Şimdi ise 9. sırada vergi verirken 56. sırada hizmet alıyoruz. Bana rakip olan arkadaş, bu durumları sorgulasın daha sonrasında ‘Yaparsak biz yaparız’ desin. Sayın Cumhurbaşkanına sırtlarını dayamışlar, ellerinde tesbihle geziyorlar, başka yaptıkları bir şey yok” dedi.
Başkan Savaş; “Umuyoruz ki seçimlerin ardından Hatay ve ülkemizde sağduyu galip gelir, makul ve mantıklı adaylar seçilir. Ülkemizde ve şehirlerde güzel hizmetler yaparız. Güzel bir şehir için hep birlikte hizmet etmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.