BAŞKAN SAVAŞ, CNN TÜRK’TE SEMİHA ŞAHİN’İN SUNDUĞU PROGRAMIN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Nisan 2021 - 11:24

BAŞKAN SAVAŞ, CNN TÜRK’TE SEMİHA ŞAHİN’İN SUNDUĞU PROGRAMIN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

BAŞKAN SAVAŞ, CNN TÜRK’TE SEMİHA ŞAHİN’İN SUNDUĞU PROGRAMIN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
Son Güncelleme :

07 Şubat 2017 - 8:49

Bu Haber 6 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 4 Şubat Cumartesi günü saat 13.30’da CNN Türk’te Semiha Şahin’in sunduğu programın canlı yayın konuğu oldu.
HATAY 23 MEDENİYETİN 13 MEDENİYETİNE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ MEDENİYET BİRİKİMİNİN ZİRVE YAPTIĞI ÖNEMLİ BİR ŞEHİRDİR”
Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginlinlikleri hakkında bilgi veren Başkan Savaş, ” Hatay, 23 medeniyetin 13 medeniyetine ev sahipliği yapmış, medeniyet birikiminin zirve yaptığı önemli bir şehirdir. İpekyolu’nun üzerinde olması ile birlikte birçok ülkeye komşuluk yapmış olması ve yüzyıllardır ticaret bölgesi olmasından dolayı oldukça önemli bir konuma sahip. Kurtuluş Savaşı ile bağımsızlık mücadelesi verirken biz Hatay olarak bağımsız bir devlet Hatay Cumhuriyeti olduk. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin bir serhat şehri olmasını yeğleyerek Türkiye Cumhuriyeti’ne katıldık” sözlerinin altını çizdi.
“ZENGİNLİKLERİMİZİ VE ÇEŞİTLİLİĞİMİZİ EXPO 2021’DE TÜM DÜNYA İLE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ”
Hatay’ın sadece tarihi zenginliği ile sınırlı kalmadığını, dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan eşsiz güzelliklere sahip olduğunun altını çizen Başkan Savaş,” Coğrafi olarak birçok medeniyet dışında 3 semavi din 6 tane mezhep ve etnik faktörü bir arada barındıran önemli bir şehiriz. İlçelerimizin yarısı Akdeniz’e bakıyor, diğer yarısı da Ortadoğu’ya bakıyor. Yani Ortadoğu’nun tam birleşkesinde. Dünyadaki ilk ışıklandırmanın yapıldığı Kurtuluş Caddesi Roma döneminde sosyetelerin toplandığı alışveriş yaptığı ve geceleri de eğlenmek için gittikleri önemli bir caddeydi. Şehrimiz sadece bu güzellikler ile sınırlı değil. Aynı zamanda Hatay tıbbı ve aromatik bitkiler açısından da oldukça zengin bir şehir.300 tane Hatay’a özgü çiçeğimiz var. Ve 3500 bitki çeşidimiz var. Zenginliklerimizi ve çeşitliliğimizi EXPO 2021’de tüm dünya ile paylaşmak istiyoruz” dedi.
“BU İŞE HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKIP TÜRKİYE’Yİ VE HATAY’I BU VESİLE İLE ZİRVEYE TAŞIMAMIZ GEREKİYOR”
EXPO 2021’e başvuru yaparken profesyonel bir ekiple işe başladıklarını ve inançlarının baştan beri olumlu yönde olduğunu vurgulayan Başkan Savaş, “Biz 23 Haziran 2016 tarihinde ilk olarak Antalya’da başvurduk. 29 Eylül tarihinde EXPO’nun genel kuruluna ilk savunmamızı yaptık.23 Ocak tarihinde de Almanya’da EXPO’nun yönetim Kurulu Toplantısı’nda son savunmamızı yaptık.EXPO’yu Hatay’da neden istediğimizi anlattık. Biz ilk günden beri kendimize güveniyorduk. Büyükşehirdeki profesyonel ekibimizle bu işe başladık. Bu kadar zenginliği olan bu şehrin güzelliklerini ve çeşitliliğini tüm dünya ile paylaşmak istiyoruz. Bundan sonra dev adımlar atarak zirveye gitmek için mücadele edeceğiz. EXPO, sadece Büyükşehir Belediyesi’nin değil, devletimizin, valiliğimizin, iş dünyasının, sivil toplum kuruluşlarının ve Hatay halkının projesidir. Bu işe hep birlikte sahip çıkıp Türkiye’yi ve Hatay’ı bu vesile ile zirveye taşımamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
“EXPO 2021 HEM HATAY’IN HEM DE TÜRKİYE’NİN KALKINMASINA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK”
Suriye’deki ve Ortadoğu’daki kaos ortamının Hatay’ı olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Başkan Savaş, “Hatay, son 6 yıldır Suriye’deki kaotik ortam sebebi ile sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olarak etkilendi. Medya tarafından Hatay, savaşın tam ortasındaymış gibi gösteriliyor ve bu algı ilimizin iş dünyasını ve tüm sektörlerini olumsuz yönde etkiliyor. Biz bu algıyı kırmak, Hatay’ı hak ettiği yere getirmek için mücadele ediyoruz.EXPO 2021 hem Hatay’a hem de Türkiye’nin kalkınması adına önemli katkılar sağlayacak” ifadelerini kullandı.
“ANTALYA’DA YAŞADIĞIMIZ TECRÜBE VE DENEYİMLER İLE HEM ÜLKEMİZİ HEM DE ŞEHRİMİZİ DAHA İYİ TANITACAĞIZ”
EXPO 2021 için Türkiye’nin ve şehrimizin desteğe ihtiyacı olduğunu dile getiren Başkan Savaş, “Antalya’da yaşadığımız tecrübe ve deneyimler ile hem ülkemizi hem de şehrimizi daha iyi tanıtacağız. Özellikle tarımda ve sanayide hakettiğimiz yere gelmemiz amacıyla EXPO 2021’i çok iyi kullanmamız gerekiyor. Biz umutluyuz ve zirveye ulaşacağız” dedi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.