BAŞKAN SAVAŞ EXPO 2016’YA KATILDI - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Eylül 2022 - 09:13

BAŞKAN SAVAŞ EXPO 2016’YA KATILDI

BAŞKAN SAVAŞ EXPO 2016’YA KATILDI
Son Güncelleme :

07 Ekim 2016 - 10:53

Bu Haber 6 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO 2021 Hatay için Antalya’da yapılan Uluslararası Bahçe Ürünleri Üreticiler Birliği’nin Genel Kurulu’nda Hatay’ın tanıtımını gerçekleştirdi.
Dünyanın en geniş kapsamlı, en saygın sergisi olan ve bu yıl “Çiçek ve Çocuk” temasıyla ülkemizde gerçekleştirilen EXPO 2016 Antalya’da, 28 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilen toplantıda konuşan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Hatay, dünyadaki ender yerlerden bir tanesi.
Ortadoğu ile Anadolu’nun kavşak noktasında yer alıyor. Roma döneminde dünyanın en büyük ticaret merkezlerinden birisi olan Antakya, 23 medeniyetin 13 tanesine ev sahipliği yapmış, 8500 yıllık geçmişe sahip bir ilimizdir. Anadolu’daki ilk Musevi ibadethanesi, Hristiyanların ilk ibadet yeri olan mağara kilise Antakya’dadır. 638 yılında İslamiyetle tanışan şehrimizde, üç semavi din ve altı mezhebe mensup insanlarımızla bir arada yaşamanın onurunu yaşamaktayız” dedi.
HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın endüstri potansiyeline ve geniş verimli topraklarıyla tarım ve hayvancılık olanaklarına sahip olduğunun altını çizen HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konuşmasında, “Hatay endüstrisiyle; demir-çelik ve filtre sanayisiyle adından söz ettirmektedir. Türkiye’nin demir-çelik ve filtre ihtiyacının %40’ı Hatay’dan sağlanmaktadır.
Bereketli topraklarımızda hububat ve narenciye yetişmektedir. Şehrimizde yaklaşık 350 hayvan, 300 civarında da bitki türü mevcuttur. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak yakın zamanda çiçeklerimizi fotoğraflayarak kitap haline getirdik” ifadelerine yer verdi.
BAŞKAN SAVAŞ,” İSTİYORUZ Kİ BU COĞRAFYA ACILARLA DEĞİL TABİATLA İÇ İÇE OLSUN”
Ortadoğu’da yaşanan istenmeyen olayların bu coğrafyanın güzelliklerini görebilmeyi zorlaştırdığını belirten HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Maalesef ki böyle bir coğrafyanın hemen yanında akan kan ve gözyaşı vardır.
Hem Hatay hem de ülkemiz 5 yıldır komşu ülkemizde yaşananlardan olumsuz etkilenmektedir. Bütün bu yaşan olumsuzlukların farkındalığıyla bizler, Ortadoğu’daki kanın durması için çaba harcıyor insanların kendilerini var eden tabiatla iç içe olmasını sağlamaya çalışıyoruz. İstiyoruz ki bu coğrafya acılarla değil tabiatla iç içe olsun” şeklinde konuşarak komşu ülkelerde yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
EXPO 5 YILDIR ACI YAŞAYAN ORTADOĞU’NUN YÜZÜNÜ GÜLDÜREBİLİR
EXPO gibi saygın ve büyük organizasyonların Ortadoğu’nun yüzünü güldürebileceğini ve bu coğrafyadaki insanlara moral ve motivasyon sağlayabileceğini belirten HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Tabiatın zenginlikleri ile yoğrulmuş bu coğrafyada insanlar mutlu olsun.
EXPO ile sağlamaya çalıştığımız şey hem Hatay’ın hem de çevre ülkelerin coğrafyamızın güzelliklerinden ve böylesine büyük organizasyonlardan nasibini almasıdır. İstiyoruz ki EXPO kapsamında tasarlayacağımız kalıcı ve güncellenebilir projelerimiz, çevre ülkelere moral ve motivasyon sağlayabilsin. EXPO’da bizi misafir ettiğiniz için Hatay halkı adına sizlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.