BAŞKAN SAVAŞ GÜNDEME DAMGA VURDU « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Eylül 2021 - 17:18

BAŞKAN SAVAŞ GÜNDEME DAMGA VURDU

BAŞKAN SAVAŞ GÜNDEME DAMGA VURDU
Son Güncelleme :

03 Ocak 2017 - 8:25

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 30 Aralık Cuma günü Mazman Medya Grup radyolarının canlı yayın konuğu olarak gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Gazeteci Mithat Öztürk’ün hazırlayıp sunduğu Günışığı programında geride kalan 2016 yılını değerlendiren Başkan Savaş, 2017 yılının tüm insanlığa mutluluk ve huzur getirmesini temenni etti.
HATAY’IN ZENGİNLİĞİ İNGİTERE’DE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Hatay ve Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri değerlendirerek programa başlayan ve yakın zamanda İngiltere’ye ziyaret gerçekleştiren Başkan Savaş, gidiş sebebini, “Dünyanın önemli bilim insanları, yöneticileri ve CEO’ları ile birlikte bir araya gelerek, Hatay’ı her yönüyle tanıttık. Üç gün boyunca finans kuruluşlarıyla yatırım olanaklarını konuştuk. Bu ziyaret bizler için de güzel bir deneyim oldu” ifadeleriyle anlattı.
İngiltere’nin Hatay’a ilişkin fikirlerinin neler olduğu sorusunu HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ” İngiltere’de yaşayan insanlar Hatay’da kaos ortamı var sanıyorlar. Hatay’ın sahip olduğu zenginliklerini, var olan potansiyelini tüm dünyayla paylaştık. Yabancı yatırımcıların Hatay’a bakış açılarını değiştirdiğimize inanıyorum.” şeklide yanıtladı.
Hatay’da ihracatın durma noktasına geldiğini ve ekonominin bu durumdan olumsuz etkilendiğini ifade eden Başkan Savaş, “Ben hem şehrimi hem ülkemi seviyorum. Bu nedenle yaklaşık 1 yıldır katıldığım her platformda Hatay’ın ekonomisine destek olunması gerektiğini ifade ettim. Yakın zaman önce Hürriyet gazetesi ile birlikte ekonomi zirvesi gerçekleştirdik. Şehrimizin ekonomisinin canlanması ve sıkıntıların kısa zamanda son bulması için elimden geleni yapmaya çabalıyorum” dedi.
KENTİN EKONOMİK VERİLERİ MASAYA YATIRILDI
Hatay’ın ekonomik verilerine ilişkin sayısal verileri de içtenlikle paylaşan Başkan Savaş, 2010 yılında Hatay’a yapılan yatırımın 1 milyar 754 milyon Türk Lirası olduğunu söylerken, bu tutarın 2014 yılında 516 milyona gerilediğini belirtti. Aynı yıllarda Kahramanmaraş’a yapılan yatırımın 630 milyondan 1 milyar 602 milyon Türk Lirası’na taşındığını da sözlerine ekleyen Başkan Savaş, devletin sıcak elinin Hatay’a da değmesini istedi. Yine ihracat gelirlerinde düşüş yaşadıklarını ifade eden Başkan Savaş, 2011 ile 2015 yılları arasında ihracatta yüzde 13,6’lık bir kayıp yaşadıklarını sözlerine ekledi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, programın ikinci bölümünde kentteki altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.
“HBB EKİPLERİ GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞIYOR”
Yakın zaman önce trafiğe açılan Antakya Kavaslı’daki alt geçit için yapılan eleştirilere samimiyetle yaklaşan Başkan Savaş, yapılan yolun Karayolları Genel Müdürlüğü standartlarından 60 santimetre daha geniş olduğunu belirtti. Hatay halkının hizmet bekleme konusunda haklı olduğunu da ifade eden Başkan Savaş, HBB ekiplerinin tüm imkânsızlıklara rağmen gece gündüz demeden çalıştıklarını söyledi.
BAŞKAN SAVAŞ’TAN ELEŞTİRİLERE SAMİMİ CEVAPLAR
Başkan Savaş ayrıca; toplu taşıma, ulaşım ve kentsel dönüşüm konularında iktidar partisi yöneticilerinin yaptığı eleştirilere kendinden emin bir şekilde içtenlikle yanıt verdi. Hayata geçirmek istedikleri ulaşım sisteminin gelişmiş ülkelerdeki büyük şehirlerde uygulandığının altını çizen Başkan Savaş, “Ulaşım konusunda attığımız adımları eleştiren yöneticiler öncelikle esnafın sorununa eğilsin. Uzun Çarşı esnafının düşen gelirine çare arasın. İktidar partisi yöneticisi olmanın avantajlarını hemşehrileri için kullansınlar. Ben istiyorum ki vatandaşlarımız güvenli, konforlu ve nitelikli hizmet alsın. Gelişen ve büyüyen şehirler inovasyonla, nano teknolojiyle, dördüncü sanayi devrimiyle ilgilenirken, biz hala feodal kabuğumuzu kırmaya çalışıyoruz” dedi.
“HESAP SORABİLMEK İÇİN HESAP VEREBİLMEK GEREKİR”
Bugüne kadar siyasette yalandan ve iftiradan uzak durduklarının ve uzak durmaya da devam edeceklerinin önemle altını çizen Başkan Savaş, vatandaşa hizmet dışında bir kaygı gütmediklerini ifade etti. Hatay Büyükşehir Belediyesini hiçbir şey yapmamakla suçlayanların dönüp kendilerine bakmaları gerektiğini belirten Başkan Savaş, “Geçtiğimiz hafta içerisinde Çukurova Belediyeler Birliğinin seminerini gerçekleştirdik. Orada iktidar partisinden bir belediye başkan yardımcısı arkadaşımız bize şunu söyledi: Büyükşehirlerde hizmetin yüzde 83’ünü büyükşehir belediyeleri yaparken yüzde 17’sini ilçe belediyeleri yapıyor. Ancak buna rağmen bütçenin sadece yüzde 60’ı büyükşehirlere aktarılırken, yüzde 40’lık kısmı ilçelere aktarılıyor. Buradaki adaletsizliği iktidar partisinden bir arkadaşımız söyledi. Bize gelen parayı çok gören bazı yöneticiler önce bunu düşünsün. Ve 2 buçuk yıllık süre içerisinde 350 dönümlük hazır kentsel dönüşüm alanında bir çivi bile çakamayan idareciler beni eleştirmesin. Hesap sorabilmek için önce hesap verebilmek gerekir” dedi.
Yaklaşık 2 saat süren programın son kısmında 2017 projelerinden de kısaca bahseden Başkan Savaş, altyapı, üstyapı, kültür, sanat ve spor hizmetlerinin artarak devam edeceğini belirtti. Hatayspor’un hak ettiği yere gelmesi için çaba harcamaya devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Başkan Savaş, Hatayspor’u 1. Lig’e çıkartacaklarının sözünü verdi.
“UMUDUN VE SEVGİNİN OLDUĞU YERDE BARIŞ VARDIR”
Programın sonunda Hatay’ın barış ve kardeşlik ortamına bir kez daha vurgu yapan Başkan Savaş, ” Çocuklarımızın adını umut ve sevgi koyuyoruz. Umudun ve sevginin olduğu yerde barış vardır. Bizler artık şehit haberi almak istemiyoruz. Terörün olmadığı bir dünya istiyoruz. Bu şehirle gurur duyuyorum. Kışkırtma çabalarına rağmen birbirine bu denli sevgiyle bakan birbirini kucaklayan başka bir il daha yok” yeni yılın tüm insanlığa barış, sevgi ve huzur getirmesini diledi.
(Haber Merkezi)

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.