BAŞKAN SAVAŞ GÜNDEME İLİŞKİN SORULARI YANITLADI - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

15 Ağustos 2022 - 06:52

BAŞKAN SAVAŞ GÜNDEME İLİŞKİN SORULARI YANITLADI

BAŞKAN SAVAŞ GÜNDEME İLİŞKİN SORULARI YANITLADI
Son Güncelleme :

21 Ağustos 2015 - 9:19

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Mazman Medya grup radyolarında Mithat Öztürk’ün hazırlayıp sunduğu Günışığı programına katılıp gündeme ilişkin soruları yanıtlayıp, Hatay geneli ile ilgili bir çok konuyu da aydınlattı.
17 Ağustos 1999 depremi anılarak başlayan radyo programında Mithat Öztürk’ün sorduğu ve bir çok Hataylının da merak ederek endişe duyduğu Hatay’da olası deprem önemleri nelerdir sorusu üzerine başkan Savaş: “Depremle ilgili olarak en üst düzeyde hazırlık yaptık. Her bölgenin sıvılaşması farklı. Bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz. Temennimiz o ki deprem olacaksa bile yer altındaki gerginliğin azaltılması olası bir depremde hasarı minimize edecektir. Hataylılar bu konuda müsterih olsunlar.” Dedi.
” Terörün Her Türlüsünü Lanetliyorum”
Son günlerde artan terör olaylarına da değinen Başkan Savaş: “Terör ile ilgili önlem alınmadı. 2002 de sıfıra yaklaşan terör olayları neredeyse bitme noktasına geldi ama şu anda maalesef 40 günde 41 Şehit haberi ile yıkıldık. Şehit düşen tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Teröre karşı öncelikle bilimsel olarak, sonra da siyasal anlamda önlemler alınmalıdır. Alırken de gelecekte kaygı duyulacak şeyler yapılmamalı. Terörün her türlüsünü lanetleyerek kınıyorum.” Dedi.
“Hatay’ın Her Noktasına Ulaşacağız”
Öztürk’ün 15 ilçeye aynı anda hem alt yapı hem de üst yapı olarak eşit şekilde hizmet ediyorsunuz. Engel teşkil edecek araç sıkıntısı var mı? Sorusuna karşılık başkan Savaş şu açıklamada bulundu: “Araç sıkıntımız yok.
15 ilçemizde hizmet binalarımızın hemen hemen tamamı bitti. Normal şartlarda 3 yılda büyükşehir kuruluyor ama biz çok şükür 1.5 yılda %90 yapılandık. Hemşehrilerimiz 185 ve 153 numaralı hatlardan ilçelerimizde bulunan Büyükşehir Hizmet binalarımızdan yardım alabilirler. İtfaiye ve iş makinesi konusunda büyük adımlar attık. İtfaiye araçlarımıza 20 metre merdiveni bulunan 18 tane modern İtfaiye kamyonunu filomuza kattık. Bunun yanında 20 tane 68 metre uzunluğunda merdiveni bulunan kamyon da Hataylıların hizmetine yakında sunulacak. 160 ayrı noktada aynı anda hizmet vermekteyiz, 40 civarında yeni itfaiye aracını filomuza katacağız. Hatay’ın her noktasına ulaşacağız.” Dedi.
“Gönül Yapmaya Geldik”
İl geneli sorunlara da değinen başkan Savaş:
“Olay yol yapma Köprü yapma değil. İşin temelinde gönül yapma işi vardır. Devlette yapılan işlerin belli muhataplarla paylaşılması lazım. Bunların tutanak içerisinde olması lazım. İskenderun Belediyesi Büyükşehir’in işletmesi ve himayesi altındaki otopark,toptancı halleri ve bir çok işletmeyi kendi himayesine bütçeleri ile birlikte geçirmek isteyip Büyükşehir’i çalışmaz hale getirmek için 11 belediye başkanı ve AKP gurubu canla başla çalışıyor. Biz Büyükşehir olarak ve ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Yasalar dışında hiç bir iş yapmam. Bu yasaları AKP hükümeti getirdi. Kendi getirdikleri yasalara saygıları yok. Getirdikleri yasalara uymuyorlar kanunları çiğniyorlar.”dedi.
” Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Benim ”
Başkan Savaş: “50 kişiler diye her istediklerini yapamazlar. Hatay’a hizmet etmek yerine zarar veriyorlar. 14.08.2015 tarihli meclis toplantımızı terk ettiler 15.08.2015 de 2. defa toplandık o toplantımıza da katılmadılar. Şimdi kanun size yetki vermemiş. Siz bu kanunu çiğnemeyip kanunu düzgün çıkarsaydınız. Karşıma koydukları rakibi adayları da mevzuatı da yetkileri kendileri çıkardı. CHP veya MHP çıkarmadı.
“Yetkimi Kullanacak Kadar Muktedir Yapıdayım”
Başkan Savaş: “Bu yetkileri bana hükümet verdi. Ben yetkimi kullanacak kadar muktedir yapıdayım. Bugüne kadar biz Ankara’ya, bakanlıklara çeşitli yazılar gönderdik, 83 yazımıza daha 9 aydır cevap gelmedi. Kaile bile almadılar Geri dönüş bile sağlamadılar. Hatay halkına yapılacak olan hizmetlerimize cevap vermedikleri gibi engel olmaya çalışıyorlar. Vergiyi 7. sırada veriyoruz ama hizmet alamıyoruz. Hataylıya haksızlıktır bu. Hatay’ı her ortamda iyileştirmek için çabalıyoruz. Herkesin kendi sorumluğunu iyi bilmesi lazım. Biz 15 ilçemizi de evladımız gibi görüyoruz, siyasi kaygı gütmeden hizmet ediyoruz. Kumlu ve Erzin’de arıtma tesisi için yazılar gönderdik. Bakanlıktan ve İlçe Belediye Başkanlarından henüz bir ses çıkmadı. 9 aydır bekliyoruz hizmetimizi engelliyorlar.” Şeklinde konuştu.
“2018 Yılına Kadar İçme Sularımız Tertemiz Akacak”
Başkan Savaş konuşmasının devamında: “İçme suyu konusuna gelince, su fiyatlarını biz tek başımıza vermedik. Tüm siyasi partilerin temsilcilerinin ortak kararıdır. İşin içinden çıkamayınca 3 olağan üstü oturum gerçekleştirdik ama AKP grubu fiyatları aşağıya çekmeye yanaşmadı. Üniversiteden getirdiğimiz bilirkişi ile su fiyatlarını belirledik. Birilikte onayladık, mahkeme sonuçlarını bekliyoruz. Hatay yaptığımız tüm hizmetleri hak ediyor. Helalı hoş olsun. Su faturaları aylık okunmaya başlayacak, düzenli gelecek. 2018 yılına kadar içme sularımız tertemiz akacak ve güvenilir bir şekilde içilebilecek. İçme suyu borularını değiştiriyoruz ve her mahalle her sokağın Hatay genelinde bütün şebekeleri sıfırlayıp daha sağlıklı borular ile değiştireceğiz.” diyerek Hataylılara rahat bir nefes aldırdı.
“Hataylı Hizmetin En İyisine Layık”
Başkan Savaş: ” Hükümet dini duyguları istismar ediyor. Bu güne kadar insanları dini duyguları ile kandırdılar Büyükşehir’i engellemeye çalıştılar. Yılmadık, yıkılmadık. Yılmayacağız yıkılmayacağız. Hataylı hizmetin en iyisine layık onların hizmetinde olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim.Türkiye’de sadece 2 tane bulunan Spor kompleksinin 1.’si İstanbul’da 2.’sini de biz yaptık. Yakında CHP Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla açılışını gerçekleştirip Hataylının hizmetine sunacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.