BAŞKAN SAVAŞ HATAY GÜNLERİ’NDE TRT RADYO’YA KONUŞTU - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

12 Ağustos 2022 - 10:04

BAŞKAN SAVAŞ HATAY GÜNLERİ’NDE TRT RADYO’YA KONUŞTU

BAŞKAN SAVAŞ HATAY GÜNLERİ’NDE TRT RADYO’YA  KONUŞTU
Son Güncelleme :

02 Kasım 2018 - 8:43

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 31 Ekim Çarşamba günü Başkent’te düzenlenen ‘Hatay Günleri’ni dinleyicilere anlatmak üzere, TRT Radyo 1ekranlarında Hafize Okan’ın sunduğu ‘Ekonomi Günlüğü’ adlı programın telefon konuğu oldu.
Hatay’ın güzellikleri ve zenginliklerini Ankaralılarla paylaşmak üzere bu platformda yer aldıklarını ifade ederek sözlerine başlayan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Ankaralıların, kentimizin güzellikleriyle, mutfağıyla ve havasıyla buluştuğu ‘Hatay Günleri’ni’ AKM’de yapıyoruz. 7 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz organizasyonda, kentimizin güzelliklerini Başkent’teki meraklılarıyla buluşturuyoruz. Hatay’ımızın yüzyıllardır sahip olduğu zengin gastronomi çeşitliliğinin bir ürünü olan 600’den fazla yemeği ve tatlıları UNESCO tarafından tescillendi. Hatay, dünyadaki 26 gastronomi şehrinden biri oldu. Bu organizasyon sayesinde Ankara’daki dostlarımız, UNESCO’nun tescillediği, dünyanın 26 mutfağı arasında yer alan mutfağımızla tanışacaklar. Tıbbi aromatik bitkiler, sebze ve meyveleri çeşitlerimiz, Hatay’ın kendine özgü domates salçası, biber salçası, zeytinyağı, nar ekşisi gibi bir çok ürünüde alıp afiyetle tüketebilirler. Hatay’daki güzelliği keşfetmeleri için yeterli bir fuar ama esas lezzeti kentimizdeki mutfağımızda dostlarımızla paylaşmak üzere bekliyoruz” dedi.
MİSAFİRLER HATAY’IN TARİHİ DOKUSUYLA İLKLERİ YAŞAYABİLİRLER
Konuk olduğu programda kentin turizminden, coğrafi konumu ve değerlerinden bahseden Başkan Savaş, “Hatay’ımızın yayla turizmi, sağlık turizmi, kaplıcaları var ama bununla birlikte dünyadaki 23 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapmış bir coğrafyadayız. Dünyadaki bitki örtüsü konusunda çok iddialı bir konumdayız. 850 civarında tıbbi aromatik bitkimiz, 3 bine yakın çiçek çeşidimiz bulunuyor. Kentimize EXPO platformunu getirmek için çalışmalar gerçekleştirdik. EXPO 2021’i kentimizde gerçekleştirmeye hak kazandık. Savaşın gölgesinde barış ve huzur için mücadele ediyor ve hizmet üretiyoruz. Hatay’ımızda sanki savaş varmış gibi görüyorlar ama kentimiz, Londra’dan, New York’tan, Paris’ten, Berlin’den hatta İstanbul’dan daha sağlıklı daha huzurlu bir şehir. Savaşın hemen kıyısında olduğu için insanlar şehrimize gelmekten çekiniyor. Lütfen herkes Hatay’a rahatlıkla gelsin. Coğrafyamızın güzelliği, tıbbi aromatik bitkilerimiz, Hatay’ın tarihi dokusuyla ilkleri yaşayabilirler” ifadelerine yer verdi.
Başkan Savaş sözlerinin devamında, “Manevi dünyamız ve her şeyimizle buradayız. Hatay’ımızın havasını buraya taşıyarak, Ankara’ya renk katmaya geldik. Tüm Ankaralı dostlarımızı AKM’ye bekliyoruz” çağrısında bulundu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.