BAŞKAN SAVAŞ HRT EKRANLARINDA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

26 Eylül 2022 - 08:55

BAŞKAN SAVAŞ HRT EKRANLARINDA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN SAVAŞ HRT EKRANLARINDA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
Son Güncelleme :

23 Nisan 2019 - 9:25

Bu Haber 25 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan Gündeme Dair programının canlı yayın konuğu oldu.
Kent ve ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ve yapacağı hizmetler hakkında da bilgi verdi.
31 Mart seçimlerinin kazananının Hatay halkı olduğunu belirterek düşüncelerini paylaşmaya başlayan Lütfü Savaş, İstanbul Belediye Başkanlığı mazbatasını alarak görevine başlayan Ekrem İmamoğlu’na da tebriklerini iletti.
Ekrem İmamoğlu’nun İBB meclisinde sıkıntı yaşayabileceğini ifade eden Lütfü Savaş, “Sayın İmamoğlu bizim burada 5 yıldır yaşadığımız sıkıntının benzerini yaşayabilir. Ancak sükûnet ve samimiyetle çalışınca her şey çözüme kavuşur. Hem Ankara’da hem de İstanbul’da arkadaşlarımız bunun üstesinden gelebilir” dedi.
Lütfü Savaş, seçim sürecinde ve gecesinde kendisinin neler yaşadığını da samimiyetle açıkladı. Hatay halkının seçim gününden çok önce kararını verdiğini belirten ve bunun sonucunda yeniden başkan seçildiğine inandığını ifade eden Lütfü Savaş, “Adayların açıklandığı gün benim başkan seçileceğime inancım arttı. Mahalleleri gezdiğim zaman bunu daha iyi anladım. Hemşehrilerimin şahsıma ve ekibime duyduğu güveni hissettim” diyerek ittifakların değil adayların yarıştığına inandığını söyledi.
2014 ile 2019 seçimlerini de karşılaştıran Başkan Savaş, iki seçim arasında büyük fark olduğunu belirtti. Gerçek efsanenin aslında Hatay halkı olduğunu da sözlerine ekleyen HBB Başkanı, zaferi elde edenin hemşehrileri olduğunu bir kez daha yineledi.
“BU MECLİSİN DAHA MAKUL BİR ŞEKİLDE ÇALIŞACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
HBB meclisiyle ilgili düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Mecliste artık daha tecrübeli arkadaşlarımız var. Biz meclise hizmet etmek için geldik. Bu meclisin daha makul bir şekilde çalışacağını düşünüyorum. AKP’li çoğu arkadaşın pozitif davranacağını düşünüyorum. Çünkü 5 yıl boyunca meclisteki o görüntüyü Hatay halkı istemiyor” sözlerine yer verdi.
“YARINLARIMIZIN BUGÜNLERDEN İYİ OLMASI LAZIM “
31 Mart yerel seçim sonuçları hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “ Bir önceki seçimde fark 4 bin 900 idi. Bu seçimde 110 bin oldu. AKP ve MHP tabanından bize bir teveccüh var. Bu teveccühün karşılığını hizmet olarak vermemiz lazım. Yarınlarımızın bugünlerden iyi olması lazım” dedi.
“LÜTFÜ SAVAŞ HAK VE HALK İLE YÜRÜYOR”
Başkan Savaş, “Lütfü Savaş Hak ve halk ile yürüyor. Bizim bir Allah’ımız var bir de Hatay halkımız var. Benim ekibim Hatay halkıdır. Bu çerçevede yönü Ankara’ya dönük, Türk bayrağı altında huzur arayan ve huzurlu olan, vatandaşlık görevini layıkıyla yapan herkesten oy istedik. Çünkü biz herkese hizmet etmek istiyoruz. Bunu yaparken de herkesin oyuna talip olduk. İnsanları siyasi partilere göre ayırmıyoruz. Dün biri A partisine oy vermiştir bugün B partisine oy vermek isteyebilir. Biz her yelpazeden oy aldık. Allah herkesten razı olsun” ifadelerini kullandı.
“EXPO VE GASTRONOMİ KONUSUNDA STK’LAR İLE İSTİŞARE HALİNDEYİZ”
Seçimlerin tamamlanmasının ardından çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini belirten Başkan Savaş, “Biz ara vermeden çalışıyoruz. Sivil toplum örgütlerimiz ile daha fazla iş yapmaya devam ediyoruz. İlk günden itibaren temaslarımıza başladık. Bu anlamda EXPO ve gastronomi konusunda sivil toplum kuruluşlarımız ile istişare halindeyiz. Hatay’ı en az bizim kadar bilen insanlarımızın birikimlerinden faydalanmak istiyoruz” dedi.
“SEÇİM ZAMANI AKLIMA HİÇ YORGUNLUK GELMEDİ”
Seçim zamanında Hatay’ın 15 ilçesine gerçekleştirdiği ziyaretler hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Seçim zamanı aklıma hiç yorgunluk gelmedi. Seçimi kazandıktan hemen sonra işime gittim ve bütün bürokrasiyi topladım. Şimdiye kadar neler yaptığımızı ve bundan sonra ne yapacağımızı konuştuk. Altyapı ve üstyapı için de oldukça fazla projemiz var. 2014 seçimlerine nasıl hazırlandıysak şimdi de 5 yıldır hazırız. Ön gördüğümüz ve yapmak istediğimiz projeleri yapıyoruz” dedi.
Geçen 5 yıl içerisinde yeni kurulduklarını ve meclisin karmaşık bir yapısı olduğunu belirten Başkan Savaş, bundan sonraki süreçte daha kucaklayıcı ve kapsayıcı işler gerçekleştireceklerini belirtti.
“ÇALIŞMA TEMPOMUZ DEVAM EDİYOR “
Hatay’da gerçekleşen şiddetli yağışlar hakkında bilgiler veren Başkan Savaş, “Dün metrekareye 90 kg yağış düşmüş. Antakya’ya bir şey olmadı. Biraz Samandağ’da sıkıntı oldu ve Harbiye yolu üzerinde sıkıntılar oldu. Ama bizim altyapı yaptığımız yerlerde sıkıntılar yaşanmadı. Kanal ve kanalizasyon çalışması gerçekleştirdik. İçme suyu şebekesi çalışmalarımız da devam ediyor. Altyapı, üstyapı ve park projelerimiz var. Çalışma tempomuz devam ediyor “ ifadelerini kullandı.
BAŞKAN SAVAŞ EXPO 2021’İN YAPIM AŞAMALARINI ANLATTI
EXPO 2021 çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlayacaklarının müjdesini veren Başkan Savaş, “EXPO’nun yollar ve hafriyat kısmına başlayacağız. Bitiş tarihi 2021’in nisan ayında olması lazım. Biz bir sene önce fidan ekimine başladık. EXPO için bir taraftan inşaata bir taraftan da yol çalışmalarına başlayacağız. İnşaatımızı 18-19 ayda bitirmek istiyoruz. Geri kalan zaman diliminde de diğer çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Sivil toplum kuruluşları, dernekler, odalar, üniversiteler ve bu işin ehli olan kişiler ile görüşüyor ve brifing veriyoruz. Sayın valimize de EXPO ve HADO konusunda brifing verdik. Sahillerdeki çalışmalarımız ve marina konusunda projelerimizi sunduk. İnşallah projelerimizi hayata geçirdikten sonra Hatay’ın ekonomisine de katkı sağlamış olacağız” dedi.
Başkan Savaş, Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan ile ilgili Hatay’ın vizyon projelerine sahip çıktığına dair yaptığı açıklamalara açıklık getirmesini isteyen program sunucusu Çapar’a yanıt vererek, “Vali Bey’i samimi gördüm. Seçim bitti, memleketin çok sorunu var birlikte çözelim dedim. O da olaya pozitif baktı ve çözelim dedi. Projelerimizi çok beğendi ve destek vereceğini söyledi” ifadelerine yer verdi.
HADO projesinin Arsuz ilçesine taşınması ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Sayın valimiz 8 yıl önce açılışının gerçekleştirildiği ama pek aktif olmayan Madenli Balıkçı Barınağı’nın Tarım Bakanlığından aldığını söyledi ve seferler buradan daha kolay olur dedi. Bize de mantıklı geldi ve arkadaşlarımıza çalışmaların hızlanması için talimat verdik. İnşallah vali beyin de desteği ile bürokratik işlemlerde bu konuyu hızlandırırız ve en kısa zamanda bir deniz otobüsü ile hizmete başlarız” dedi.
“EXPO, HADO VE GASTRONOMİ HATAY’IN 1. SINIF EKONOMİYE GEÇİŞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
EXPO 2021’de gelinen son noktaya dikkat çeken Başkan Savaş, “EXPO iki bölgede oluşacak. Birincisi Antakya ve Defne’nin arasında 200 dönümlük arazide, ikincisi Arsuz Karaağaç mevkiinde 175 dönümlük bir arazide. Karaağaç bölgesindeki bu arazinin bir bölümüne Antakya’dakinden daha büyük bir spor kompleksi yapmayı düşünüyoruz. Geri kalan yeri de EXPO alanı alarak kullanmak istiyoruz. EXPO alanı içerisinde fidanlık, tıbbı aromatik bitkiler, çiçek, gastronomi, dikey tarım, arkeopark, fuar merkezi ve otopark olacak. EXPO alanındaki kalıcı çiçeklere her dinden Hatay ile ilgili ayetler yerleştireceğiz ve gelen insanlar kendi dinlerine ait Hatay ile ilgili ayetleri görebilecek. Diğer tarafta da bir fuar merkezi, spor kompleksi ve 26 tane UNESCO tarafından gastronomi alanında tescillenen şehirlerin bahçesi olacak, mutfak olacak ve o şehirlerin yemek vereceği yerler olacak. Oraya gastronomisi ile ünlü UNESCO’dan tescil almış şehirlerin kalıcı mutfaklarını koymak istiyoruz. Aynı zamanda iki taraftaki EXPO alanına gölet ve meydan yapacağız. İskenderun – Arsuz tarafındaki EXPO alanı uluslararası düzeye hitap edecek Antakya ve Defne arasındaki EXPO alanı bizim şehrimize hitap edecek. Sebebi de şu; Biz Kisecik’i demo olarak kullanacağız. Bu iş ile alakalı insanlarımız ile her ilçeye bir kooperatif kurduracağız. Kooperatifler aracılığı ile dünyaya açacağız. Biz lokomotif görevi yapacağız ama STK’ları da çalıştıracağız. Onları paydaş yapacağız, hem fikirlerinden, hem emeklerinden faydalanarak şehrimize katkı sağlatacağız. Kim bu işte ben Hatay’a destek vermek istiyorum diyorsa onunla olacağız. Başaracağımıza inanıyorum. STK’larımız ile toplantılar düzenledik, hepsi hevesli bu projeye destek vermek istiyor. EXPO, HADO ve gastronomi Hatay’ın 1. Sınıf ekonomisine geçişi için çok önemli. HADO bizi Ortadoğu, Güneydoğu ve Kıbrıs ile bağlayacak, İskenderun başta olmak üzere Hatay’ı ticaret merkezi yapacak. EXPO Hatay’ı hem dinamiklerini ayağa kaldıracak bir lokomotif görevi görecek hem de dünyadaki bütün lezzetleri Hatay’a getireceğiz. Biz artık yükte hafif pahada ağır şeyler üretmek istiyoruz. 850 civarında tıbbi aromatik bitkiye sahibiz. Bu bitkilerin özünü çıkartıp marka değeri yüksek ürünler oluşturup coğrafik işaretlenmesi alınmış ürünler oluşturup pazarlamak istiyoruz. Hizmet ve ekonominin ön planda olması lazım” açıklamalarında bulundu.
‘Hasretimiz’ olarak adlandırdığı 5. teşvik bölgesi hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Hatay’ın bazı milletvekilleri ile konuştuk. İnşallah hep birlikte Hatay’ın 5. teşvik bölgesine alınmasında katkı sağlarız. AKP’li milletvekillerimiz de bu konu ile ilgili pozitif konuştu, bu işi birlikte yürütelim dediler” dedi.
BAŞKAN SAVAŞ: SURİYELİLERİN ÜLKEMİZDE KALICI OLMASINI DOĞRU BULMUYORUM
Geçtiğimiz günlerde Hatay’a gelen Avrupa Birliği büyükelçileri ile yaptığı görüşmelerin detayını paylaşan Başkan Savaş, “Onlar yardım etmek istiyor. Bana göre Suriye savaşının durdurulmasında en büyük etken Avrupa Birliği olabilirdi. Çünkü diğer egemen güçler hep taraf olmuştu. Gözlemlediğim kadarı ile Avrupa Birliği biraz çekimser duruyor. Beni ilgilendiren konu şu; bu savaşın tüm etkilerini ortadan kaldırmak istiyorsak savaşı bitireceğiz ve orayı yaşanabilir bir kent haline getirip güvenli ortam oluşturarak insanların oraya gitmesini teşvik edeceğiz. Savaşın kimseye faydası yok. Gazi M. Kemal Atatürk, ‘Savaş kaçınılmaz ise yapılacak şeydir, yoksa savaş cinayettir’ demiş. Ben Suriyelilerin ülkemizde kalıcı olmasını doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.
“SÖZÜ EDİLEN BARAJLAR YAPILMAMIŞ”
Seçim öncesinde ortaya atılan Hatay’daki baraj sayısı konusuna açıklık getiren Lütfü Savaş, söz konusu o barajların olmasına en çok kendisinin sevineceğini ancak durumun farklı olduğunu dile getirdi.
Başkan Savaş’ın konuyla ilgili açıklamalarında ise; “Seçimden önce Hatay’da 6 baraj, 3 tane göletin yapıldığını söylediler ancak bitse buna benden daha çok sevinen olamaz. Gerçekler şu ki Büyük Karaçay Barajı’na baktığımızda isale hattı ile depolar bitmemiş, artıma tesisi henüz tam değil ve su tutmuyor. Baraj bitti demek, tüm her yere sulama suyu ve içme suyu verebilmek demek. Ancak bunları yapmadan baraj bir anlam taşımıyor. Barajın aktif hale getirilmesinden bizde memnun oluruz çünkü HATSU içme suyu taşımak için 9,5 milyon lira elektrik faturası ödüyor. Bu nedenle de barajın en çok bitmesini ben isterim. Reyhanlı Barajı da keşke bitmiş olsa ama orada da su tutulmuyor ve kamulaştırma işlemi tamamlanmamış. Bu nedenle yapım sürecinden aksaklıklar yaşanıyor. Tahtaköprü Barajı’nın ise daha gövdesi bile bitmedi. Zaten Amik Ovası’ndaki gölün oluşmasındaki sebep de barajın yapılmamasıdır” dedi.
“BATIAYAZ KÖPRÜSÜNÜ RESTORE EDECEĞİZ”
Geçtiğimiz aylarda tahrip olan Batıayaz Köprüsü’nün yapım çalışmalarıyla ilgili bilgi veren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “DSİ’nin araçları tarafından tahrip olan Batıayaz Köprüsü’nü yapmak istedik ancak maalesef seçim öncesi bu işe biraz siyaset karıştı. Tarihi köprünün tadilatını yapmamıza müsaade etmediler. Valimizin devreye girmesiyle izin alındı ve Karayollarına bağlı olan yolun çalışmalarını biz üstlendik. Tarihi köprünün aslına uygun bir şekilde restorasyonunu gerçekleştireceğiz ve güçlendirmesini yapacağız” dedi.
MUTFAK KÜLTÜRÜMÜZÜ ŞAHLANDIRMAK İSTİYORUZ
İlerleyen zamanlarda festival etkinlikleri düzenlenecek mi sorusunu yanıtlayan Savaş, “Şehrimizin lokomotifi gastronomi ve biz de bunun üzerinden festivaller yapacağız. Her ay küçük organizasyonlar, ilerleyen aylarda ise büyük bir gastronomi festivali düzenleyerek yöresel lezzetlerimizi tanıtacağız. Bu konu üzerindeki çalışmalarımızın ilk adımı olarak Gastronomi Evi’ni açtık ve bunun devamında ise etkinlikler düzenleyerek mutfak kültürümüzü şahlandırmak istiyoruz. Gastronomi evimizde yöresel lezzetlerimiz başta olmak üzere dünya mutfağından da esintileri misafirlerimize sunuyoruz. İlerleyen günlerde bu konseptte bir ev daha yapmayı planlıyoruz” açıklamalarında bulundu.
HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş sözlerinin sonunda, “Seçim bitti, siyaseti bitirip hizmet edelim. Ben tüm meclis üyelerimizden ve milletvekili arkadaşlarımızdan bu duyarlılığı bekliyorum. Seçim bitti ve Hatay halkı kararını verdi. Artık birlik içerisinde Hatay’ımıza yakışır hizmeti yapalım. Tüm ilçelerimize hizmeti götürelim istiyorum ve huzurlu mutlu bir yaşam sürelim. Yarınlarımız, bugünlerimizden güzel olsun” ifadelerini ekledi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.