BAŞKAN SAVAŞ: İSTİKLAL MARŞI TÜRK MİLLETİNİN RUHUNU YANSITIR - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

15 Ağustos 2022 - 06:34

BAŞKAN SAVAŞ: İSTİKLAL MARŞI TÜRK MİLLETİNİN RUHUNU YANSITIR

BAŞKAN SAVAŞ: İSTİKLAL MARŞI TÜRK MİLLETİNİN RUHUNU YANSITIR
Son Güncelleme :

12 Mart 2015 - 10:38

Bu Haber 10 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İstiklal Marşı’nın kabulünün 94’üncü yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde devletin ve milletin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı olarak kabul edildiğini hatırlatan Başkan Savaş, İstiklâl Marşı’nın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Savaşı’nda Türk milletinin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

Kurtuluş Savaşı’nda Türk milletinin tarihe geçen büyük bir mücadele verdiğini, en zor şartlarda bile yılmadığını ve her şeyini ortaya koyarak vatanına sahip çıktığını belirten Başkan Savaş mesajının devamında şunları aktardı: “Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir. Alçak gönüllü, vatanına aşık bir şair olan Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı milletimize ve ordumuza armağan ederek ne kadar büyük bir vatansever olduğunu bu ince davranışıyla bir kez daha göstermiştir. Bizler bugün bu topraklar üzerinde hür ve müstakil yaşıyorsak, büyük hedeflerimize doğru yürüyorsak, bunu İstiklal Marşı’nı yazdıran ruha, canı pahasına bu toprakları vatan yapan ve koruyan atalarımıza borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Meclisi’nde kabulünün 94. yılı nedeniyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, destan şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve bayrak, vatan uğruna şehit ve gazi olan kahramanlarımızı minnet ve rahmetle anıyor, saygıyla eğiliyorum.”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.