BAŞKAN SAVAŞ KENT GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

6 Aralık 2021 - 21:15

BAŞKAN SAVAŞ KENT GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN SAVAŞ KENT GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
Son Güncelleme :

26 Aralık 2017 - 11:11

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan Gündeme Dair adlı programın canlı yayın konuğu oldu.
22 Aralık Cuma günü ekranlara gelen programda Hatay’ın gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, geride bıraktıkları yılın kent açısından başarılı ve hizmet dolu olduğunu belirtti.
“2018 YILINDA ALTYAPI ÇALIŞMALARI TAMAMLANACAK”
2017 yılının Hatay için verimli ve çalışma dolu bir yıl olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Lütfü Savaş, “Kentimizin kırsal nüfusunun fazla olmasından dolayı bu alanlarda çok çalıştık. Aynı zamanda kent merkezlerinde önemli projelere imza attık. Altyapısı bitmiş, sağlıklı, kaliteli, huzurlu ve insanca yaşanabilecek bir kent yaratma arzusuyla çok çalıştık. Altyapı ve yollar konusunda büyük işler başardık. Köy, yayla ve kent yollarında farklı malzemelerle kilometrelerce yol yaptık.” diyerek başladıkları altyapı çalışmalarını 2018 yılında tamamlayacaklarını belirtti.
Yapılan çalışmalarını hiçbirinin seçim endeksli olmadığını, sadece ve sadece Hatay’ın aydınlık geleceği için olduğunu önemle belirten HBB Başkanı Savaş, “Bugün hemşehrilerimiz bize kızsa da yarın bu çalışmaların ne kadar gerekli olduğunu fark edeceklerini biliyoruz. Gelecek nesillerden ödünç aldığımız bu şehri layık olduğu yere taşımak için üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğiz.” dedi.
EXPO 2021 VE GASTRONOMİ KENTİ OLMANIN HATAY’A NELER KATACAĞI TARTIŞILDI
Hatay’ın EXPO 2021’i kazanması ve UNESCO tarafından Gastronomi Kenti seçilmesinin çok büyük başarı olduğunu belirten Başkan Lütfü Savaş, bu iki dev organizasyonun kente her anlamda dinamizm katacağını ifade etti. Bu kazanımların elde edilmesinden sonra insanların Hatay’a bakışının hızla olumlu hale geldiğini de sözlerine ekleyen Lütfü Savaş, “9 ay arayla kazandığımız bu başarılar sayesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisi yeniden şehrimize kaydı. Bunu da otellerin doluluk oranlarından anlıyoruz. Bunların hepsi kent ekonomisine katkı demek.” diyerek Hatay’ın değerlerini geleceğe taşıyacaklarını açıkladı.
Şehrin Gastronomi Kenti olmasına parantez açan programın sunucusu Can Çapar bu konuda yürütülen çalışmaları Başkan Savaş’a sordu. Hatay mutfağının sadece kebap ve mezelerden ileri gelmediğini daha birçok güzel tencere yemeklerinin olduğunu ve bunun tanıtımı için yoğun çaba harcadıklarını söyleyerek soruyu yanıtlayan HBB Başkanı, “UNESCO’nun belirlediği kriterlere göre çalışmalarımızı yürütüyoruz. Aynı zamanda alanında profesyonel arkadaşlarımız ile birlikte bu değerlerimizi tüm dünyaya tanıtıyoruz.” dedi ve bu alanda en çok işin basın mensuplarına düştüğünü ifade etti.
Başkan Savaş, EXPO 2021’i ise ayrı değerlendirdi. 2018 yılının ilk sekiz ayında hazırlıklar kısmında büyük mesafe kat etmeyi planladıklarını, 2019 yılında çalışmaların derinleşeceğini ve son aşamaya gelindiğinde kalan ufak eksikliklerin giderileceğini açıkladı. EXPO’nun sadece altı aylık dönemden ibaret olmadığını ve organizasyonun Hatay’a kalıcı değerler katacağını da ifade eden Başkan Savaş, kenti güzel günlerin beklediğini belirtti.
Hatay Halkı Hakkını İstiyor kampanyasına da değinen Lütfü Savaş, bu konuyla ilgili takip çalışmalarının devam ettiğini ve haklı isteklerinin olumlu sonuçlanacağına inandığını sözlerine ekledi.
MÜJDELİ HABERLER BAŞKAN SAVAŞ’TAN GELDİ
Programın ilerleyen dakikalarında hemşehrilerine müjdeli gelişmelerden bahseden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ilkbaharın sonlarına doğru Hatay’dan Mersin, Kıbrıs ve Beyrut’a kadar deniz otobüsü ile ulaşım sağlanacağının bilgisini paylaştı. Güzergâhların detaylarını da tek tek açıklayan Başkan Savaş, Hatay halkının her şeyin en iyisini hak ettiğini ve bu güzelliklere kavuşmak için çaba harcamaya devam edeceklerini hemşehrileriyle paylaştı.
BAŞKAN SAVAŞ HATSU’YA YÖNELİK SUÇLAMALARA AÇIKLIK GETİRDİ
Son günlerde HATSU’ya yönelik yapılan yersiz ve anlamsız eleştirilere de açıklık getiren Başkan Savaş, eleştiriyi yapanların yapılan doğru ve haklı çalışmalardan rahatsız olan kişiler olduğunu altını çizerek belirtti. HATSU’nun kullandığı malzemelerin tamamen yerli ve milli olduğunu önemle ifade eden Lütfü Savaş, Samsun ve Adana’da iki fabrikası olan Türk şirketinin ürettiği malzemeleri çeşitli çevrelerin nasıl olur da yabancıymış gibi düşünmesine anlam veremediğini söyledi.
Kullanılan malzemenin menşeinin neresi olduğundan ziyade ne derece kaliteli olduğunun önemli olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Savaş, TSE’nin belirlediği standartlara göre hareket etmeye ve en kaliteli ürünleri en ucuz fiyata kullanmaya ısrarla devam edeceklerini açıkladı.
“BİZİM AMACIMIZ ŞOV DEĞİL KALICI HİZMET YAPMAK”
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak amacının hiçbir zaman şov yapmak olmadığını ifade eden Lütfü Savaş, “Amacım bu şehirde şov yapmak olsaydı Antakya ve Defne’de yaptığımız yaklaşık 64 milyon liralık altyapı çalışması yerine 4 tane battı çıktı yapardık. Ancak bizim amacımız şov değil kalıcı hizmet yapmak. Medeniyet seviyemizi, yaşam standartlarımızı yükseltmek için kentimizin gerçek sorunları ile ilgilenmek zorundayız. Biz sadece hemşehrilerimizin rızasını kazanmak istiyoruz. Kentimizi bilimle, sanatla, sporla geleceğe taşıyacağız.” dedi ve Defne’de yapılan battı çıktı çalışmasının tamamlanarak hemşehrilerine yeni yıl hediyesi olacağının müjdesini verdi.
İskenderun’da devam eden ve trafiği büyük oranda rahatlatacak çalışma ile ilgili de düşüncelerini paylaşan HBB Başkanı, çalışmanın nisan ayı sonunda biteceğini söyledi. Yapılan çalışmanın teknolojinin tüm imkânlarından faydalanılarak yapıldığını sözlerine ekleyen Başkan Savaş, olası depreme karşı bile çok sağlam bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti.
ASİ NEHRİ PROJESİ MASAYA YATIRILDI
Asi Nehri sorunun ortak akıl ile çözüme kavuşabileceğini belirterek konuyla ilgili düşüncelerini açıklayan Başkan Savaş, “Asi’nin güzelleşmesi için Valilik ve DSİ ile birlikte hareket ediyoruz. Hem Sayın Valimize hem de DSİ yetkililerine çabalarından ötürü çok teşekkür ederim. Çektiğimiz tüm çilelere rağmen önümüzdeki yaz her şey çok güzel olacak. Yaptığımız membranlı arıtma tesisi ile yüzde 99,9 oranında temiz olan suyu Asi’ye vereceğiz. Asi Nehri herkesin beğeneceği bir hal alacak.” dedi.
PROJELERİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR
Teleferik ve Karlısu Göleti projelerinde de hızla ilerleme kaydettiklerini de açıklayan Başkan Savaş, 2018 yılının yine hizmet dolu olacağının altını çizdi.
Programın son bölümünde taşeron işçilerle ilgili yapılan düzenleme hakkında da düşüncelerini paylaşan HBB Başkanı Savaş, ilgili düzenlemenin Kanun Hükmünde Kararname yerine kanunla gerçekleştirilirse daha nitelikli sonuç alınacağını belirtti. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak mevcut bütçelerinin büyük kısmını hizmet gerçekleştirmek için harcadıklarını ifade eden Savaş, kendilerine bırakılan eski borçları da ödediklerini açıkladı.
BAŞKAN SAVAŞ’TAN TRANSFER MÜJDESİ
Hatayspor’un ligin en iddialı kadrosuna sahip olduğunu ve hak ettiği bir üst lige çıkacağından kuşku duymadığını söyleyen Lütfü Savaş, kadrolarını Fenerbahçe’den 2 genç ve başarılı oyuncu ve birkaç takviye daha ile güçlendireceklerini, bordo-beyazlı taraftarların gönüllerinin rahat olmasını istediğini açıkladı.
“HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞUYOR”
Hatay’ın gençlerine sahip çıkmak için kurdukları spor kulübünün her branşının kendi liginde zirveye oynadığını ve sayısız başarıya sahip olduğunu ifade eden Başkan Savaş, hedeflerinin her platformda zirvede olmak olduğunu söyleyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.