BAŞKAN SAVAŞ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Şubat 2021 - 23:00

BAŞKAN SAVAŞ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN SAVAŞ MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Son Güncelleme :

24 Ekim 2017 - 9:04

Bu Haber 1 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Harbiye Boğaziçi Restoran’da düzenlenen ‘Çözüm Ortağı Muhtarlar Buluşması’nda Hataylı muhtarlarla bir araya geldi.
20 Ekim Cuma günü gerçekleştirilen etkinliğe Başkan Savaş’ın yanı sıra, HBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, HBB Muhtarlar Daire Başkanı Durmuş Yıldırım, HATSU İnsan Kaynakları Şube Müdürü Metin Savaş, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz,Akdeniz Muhtarlar Konfederayonu Başkanı ve aynı zamanda Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, ilçe dernek başkanları ile muhtarlar katılım gösterdi.
” YILLARIN BİRİKİMİNİ KISA ZAMANDA ÇÖZMEMİZ ÇOK ZOR”
Hatay halkının ihtiyaçlarını ilk ağızdan duymak ve çözüm odaklı fikirler üretmek amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte ilk olarak konuşmalarını gerçekleştiren Yıldırım, “ Hatay’ın çok uzak noktalarından buraya gelen muhtarlarımıza teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bu gecenin onuruna sizlerle bir arada olmak beni oldukça memnun etti. Ayrıca Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde sorunları bire bir görüşerek hep birlikte çözüm üretmeye çalışıyoruz. Yılların birikiminin çok kısa zamanda çözülmesi haliyle çok zor. Ama biz her zaman sizlerin yanında olmaya çalışıyoruz. Bu noktada sizlerin sabrına, göstermiş olduğunuz dirence ve bizlere göstermiş olduğunuz muhabbete çok teşekkür ediyorum. Sizlere olan sevgimizden ve sadakatimizden hiç şüpheniz olmasın” dedi.
“BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE OLURSAK BİZİ KİMSE YOK EDEMEZ”
Gülcü, ” Hatayımızın birçok ilçesinde çok kıymetli ilçe belediye başkanlarımızın muhtarlarımıza vermiş olduğu önem doğrultusunda çeşitli etkinlikler yapıldı. Bugün de Hatay’ın babası Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın ev sahipliğinde burada bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bugünün muhtarlarımız için özel bir gün olması ve bizlere armağan edilmesi için büyük çaba sarf eden Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz’e teşekkürlerimi iletiyorum. Konfederasyonumuz, muhtarlarımızın sosyal güvenliğinin hükümet tarafından karşılanmasını da sağlayarak bizleri oldukça mutlu ettiler. Konfederasyonumuz sayesinde hükümetten muhtarlarımız için önemli olan silah ruhsatlarının da sözünü aldık. Bugün çok mutluyuz. Muhtarlarımızın öneminin daha da arttığına inanmaktayız. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz zaman bizleri kimse yok edemez. Bizleri bugün burada toplayan Başkan Savaş’a çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.
AKDENİZ : TÜRKİYE’DE MUHTARLA BİRLİĞİNİN KURULMASI ŞART
Gerçekleştirdiği konuşmada muhtarların sıkıntılarına değinen Akdeniz , ” Farklılıkların bir arada yaşadığı bu güzide şehirde olmaktan kıvanç duyuyorum. 18 Ekim 1829 yılı Türk demokrasisinde muhtarlığın kuruluş yıldönümüdür. Dolayısıyla henüz milletvekili ve belediye başkanlığı seçimleri olmadan Türk demokrasisi muhtarlık seçimleriyle tanışmıştır. Ulu Önder Gazi M. Kemal Atatürk de ‘Muhtar demokrasinin temel taşıdır’ ifadesiyle muhtarların önemine vurgu yapmıştır. Tarihi araştırdığımızda 188 yıllık tarihi göz önünde bulundurarak 19 Ekim’in muhtarlar günü olmasını hükümetimizden talep etik. Günümüz hepiniz kutlu olsun. Bugün itibariyle birçok sorunumuz çözüme kavuşmuş durumda. Ama 1924 yılında çıkan bir köy kanunumuz var. O günün şartlarında tamamı Türkçe yazılmış mükemmel bir kanun. 1944 yılında çıkan bir 26 maddeden oluşan mahalle mevzuat kanunumuz var. Ama günümüze geldiğimizde biri 93 yıllık biri 73 yıllık kanun. Dolayısıyla bu kanunların içi tamamen boşalmış durumda. Son 16 Büyükşehir ile birlikte köylerin tamamen mahalleye dönmesi ve köylerin tüzel kişiliğinin kalkması dolayısıyla elimizdeki yetkilerin tamamen sıfırlandığını görüyoruz. Sadece özlük haklarımızla uğraşmak sorunlarımızı çözmüyor. Görev ve yetkilerimizin artması gerekirken malesef daha da aşağıya çekiliyor. Bizim istediğimiz iki şey var; birisi köy kanununun yenilenerek günün şartlarına getirilmesi, ikincisi yeni bir mahalle kanunu. Bugün başkanı olduğum konfederason büyük bir toplum örgütü ve bu noktaya hep birlikte çalışarak geldik ama bu yeterli değil. Türkiye’de bir muhtarlar birliğinin kurulması şart. Bu da TBMM’den geçecek bir birlik yasası ile mümkün. beni burada ağırlayan başta Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Sayın Lütfü Savaş’a ve ben emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.
BAŞKAN SAVAŞ: YÜZYILLARDIR KARDEŞLİĞİMİZİ BOZMADAN BAYRAĞIMIZA SAHİP ÇIKARAK BUGÜNLERE GELDİK
Başkan Savaş, ” Bugün yıllardır yapmış olduğumuz güzel toplantılardan birini daha gerçekleştiriyoruz. Hepinize katılımızdan dolayı teşekkür ederek muhtarlar gününüzü tebrik ederim. 19 Ekim gecesi Samandağ’da bir karakolumuza bir saldırı oldu ve bu saldırıda bir kardeşimiz omuzundan hafif yaralandı. Öncelikle ona acil şifalar diliyorum ve bu menfur saldırıyı da şiddetle, nefretle kınıyorum. Kahraman askerlerimizin bu saldırıya anında karşılık vererek saldıranları püskürtmesini de tebrik ediyorum. Ama malesef bunlar, yıllardır süre gelen ve bizi birbirimize düşürmeye, birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmaya çalışan aynı zamanda bayrağımıza karşı devamlı hale gelmiş saldırılarla bizleri yıpratmaya çalışan grupların, dış güçlerin oyunları. Biz bu oyunlara gelmemek için yüzyıllardır kardeşliğimizi bozmadan bayrağımıza sahip çıkarak bugünlere geldik. Bugünlere gelirken de atalarımızdan almış olduğumuz mirası gelecek nesillere aktarmak üzere hep birlikte çalışıyoruz.Şu anda burada muhtar kardeşlerime karşı gerçekten hissettiklerimi konuşuyorum. Çünkü ben Antakya Belediye Başkanı olduğum zamandan itibaren önce Antakya ama iki yıldan itibaren de Hatay’daki tüm muhtarlarımızla Hatay’ın birliği, bütünlüğü ve kardeşliği için birlikte mücadele verdik. Belediye başkanlarımız, muhtarlarımız ve kannat önderimizle yapmış olduğumuz toplantılarımızda muhtarlarımız daima heyecanlı bir şekilde başı çekti ve bu toplantıların çok büyük bir kısmına da ev sahipliği yaptı” dedi.
“30 BÜYÜKŞEHİR ARASINDA EN FAZLA HİZMET EDEN BELEDİYEYİZ”
Başkan Savaş, “6 yıla aşkın bir süredir Ortadoğu’daki savaşın gölgesine malesef Hatay’ı da karıştırmak isteyen iç ve dış güçlere karşı biz hep birlikte direndiyesek bunda muhtarlarımızın çok etkisi var. En çok bu nedenle sizleri çok seviyorum. Bir olmazsak iri olamayız, iri olmazsak da diri kalamayız. Seçimlerde herkes farklı siyasi partilere oy verebiliyor, ama vatanın bütünlüğü, bayrağın yüceltilmesi ve Cumhuriyet’in korunması akla geldiği zaman hep birlikte tek vücut olmak hepimizin yapması gereken vazifedir. Tabii ki zaman zaman sizlerin isteklerine her zaman karşılık veremiyoruz tek başınıza seçim kazandığınız için sorunlarınızı da tek başınıza halletmeye çalışıyorsunuz. Ama sizlerin çözüm ortağı büyükşehir ve ilçe belediyeleriniz. Bizim imkanlarımız kısıtlı ama biz bu imkanlarımızı Hatay’da 600’e yakın muhtarımıza ve mahallemize götürme gayreti içerisindeyiz. Ama 30 tane büyükşehir belediyesi var bunların içerisinde en fazla organize olan en fazla alt yapıyla uğraşan ve en fazla yolla uğraşan büyükşehir belediyesi Hatay Büyükşehir Belediyesidir” açıklamasında bulundu.
“BİZİM BU SERHAT ŞEHRİ SİLAHLA DEĞİL; SEVGİYLE, MANTIKLA, KARDEŞLİKLE VE KUCAKLAŞMAYLA SAVUNMAMIZ LAZIM”
Sözleri sık sık ‘En Büyük Başkan Bizim Başkan’ sloganlarıyla kesilen Başkan Savaş konuşmasının devamında, ” Belki bir dönem sonra görevimizi başka kardeşlerimize arkadaşlarımıza devredeceğiz. Ama bu ülkenin birliği bütünlüğü ve herşeye rağmen bu ülkenin kalkınması, güçlü bir devlet olarak hayatına devam etmesi bizlerin elinde. Bizler nöbetimizi düzgün tutarsak, nöbetimizde samimi olup birbirimize sevgiyle sarılırsak ve birbirimizin göz bebeğine bakacak kadar birbirimizi seversek bu vatanda hiçbir sıkıntı çıkmaz, serhat şehrimiz Hatay’da hiçbir problem olmaz. Topluma bir kez fitne girdi mi o fitne yüzyıllarca devam eder. Bir Kerbela olayı var 1400 yıldır devam ediyor. Irak’ta, Libya’da Filistin’de Mısır’da ve Suriye’de fitne devam ediyor. Hatay’da birlik ve beraberlik çok önemli. Çünkü burası çok renkli bir coğrafya olduğu ve Ortadoğu’ya da çok yakın olduğu için fitneyi en çok buradan çıkarmak istiyorlar. Bizim bu serhat şehri silahla değil sevgiyle mantıkla, kardeşlikle ve kucaklaşmayla çok iyi savunmamız lazım. Biz bunu yaptığımız zaman vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Bence görevimiz burada başlıyor. Biz görevimizi çok iyi yaparsak, vatanımıza karşı insanımıza karşı ve gelecek nesilerimize karşı en büyük vazifemizi yerine getirmiş oluruz. Bizi burada buluşturan tüm büyüklerime ve kardeşlerime teşekkürlerimi iletiyorum ve en kötü günümüz böyle olsun diyorum” ifadelerine yer verdi.
Konuşlamaların sonunda ilk olarak HBB Muhtarları Daire Başkanı Durmuş Yıldırım’a RATEM ve aynı zamanda Mazman Medya Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Mazman plaket takdim etti. Ardından HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali’ye HATSU İnsan Kaynakları Müdürü Metin Savaş, HBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden’e Hatay’ın kadın muhtarları Sabiha Koyuncu ve Feyruz Beyoğlu, plaket takdiminde bulundu.
Akdeniz Muhtarlar Konfederayonu Başkanı ve aynı zamanda Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ile Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a plaket takdim etti.
IMG_1309
IMG_1312
IMG_1319

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.