BAŞKAN SAVAŞ, “SAĞLIĞIMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN HİZMET EDİYORUZ” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

27 Ekim 2021 - 22:38

BAŞKAN SAVAŞ, “SAĞLIĞIMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN HİZMET EDİYORUZ”

BAŞKAN SAVAŞ, “SAĞLIĞIMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN HİZMET EDİYORUZ”
Son Güncelleme :

22 Mart 2019 - 9:42

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), “Sağlıklı Yaşam ve Temiz Çevre” anlayışıyla Hatay’a kazandırdığı 9 yeni atık su arıtma tesisinden biri olan Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi’ni gerçekleştirdiği açılışla Kırıkhanlıların hizmetine sundu.
Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından İller Bankası A.Ş. aracılığıyla temin edilen 16 Milyon 300 Bin TL tutarındaki kredi ile yapımı tamamlanan Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi, düzenlenen açılış töreniyle halkın hizmetine sunuldu.
Uzun havalandırmalı aktif çamur prensibiyle çalışmakta olan tesis, günde 18.000 M3 (208 lt/sn) atıksu arıtımı yapmakta olup %90 verim ile arıtılarak Asi Nehrine dökülen Karasu Deresine deşarj sağlamaktadır.
Tesis açılışına Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Millet İttifakı Kırıkhan Belediye Başkan Adayı Erhan Yavuz Yılmaz, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.
“Dinlenmemek Üzere Yola Çıkanlar Asla Yorulmazlar”
Kırıkhan ilçesi için önemli bir rol oynayan arıtma tesisinin açılışında konuşma yapan Başkan Savaş, “hep şunu söylüyorum dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Biz 10 yıl önce belediyecilik anlayışını Hatay’da mükemmel kılmak ve Hatay’ın dört bir yanındaki çözülemeyen birikmiş sorunları çözmek için yolla çıktık. Arkadaşlarımızla birlikte ve tüm Hatay halkının desteğiyle birlikte sorunları tek tek çözüyoruz. Şuanda onlardan bir tanesinin önündeyiz ve bu güzel açılışı yapıyoruz maddi değerini konuşmaya hiç gerek yok ama manevi değeri çevreye vermiş olduğu güzellikler bizim sıhhatimize vermiş olduğu güzellikler bizim için çok önemli” dedi.
“Biz Medeniyetimize, Kültürümüze ve Altyapımıza Hizmet Yaptık”
Hatay’da ihtiyaç olan yerlerde milimetrik olarak nerde yapacağımızı kanalizasyonları nasıl yapacağımızı ve nerelerde hizmet binası yapacağımızı ihtiyaç olan binaların nerde nasıl kurgulayacağımızı planladık. Büyükşehir belediyesi olmadan biz yavaş yavaş projelendirdik ve büyükşehir belediye başkanı adaylığımız sırsında Erzin den Samandağ’ına Yayladağı’ndan Hassaya kadar bütün ilçelerimizi ilçelerimizde bunun seçmenlerimizde ve Hatay halkıyla paylaştık. Çok şükür 5 yıllık büyükşehir belediye hayatımızda ve 5 yıl önce kurulan büyükşehirde Hatay’da önemli hizmetler yaptık. Herkes yukarıya yatırım yaparken görsel zevki artıracak işler yaparken biz medeniyetimize kültürümüze altyapımıza hizmet yaptık. Bu da onlardan bir tanesi bu arıtma tesisi normal şartlarda Kırıkhan’ın 35 yıl sonra 100 bin nüfusa merkezin ulaşılacağı düşünerek yapılan bir tesis. Yani 35 yıllık bir tesisti ama maalesef biz tesisi bitirmeden Kırıkhan’ın nüfusu 100 bin geçti niye çünkü Suriye’den gelen misafirler Kırıkhan’da da şuanda en çok ikamet etikleri yerlerden bir tanesi. Hal böyle olunca biz burayı açamadık açmaktan imtina etik ve bir ünite daha yaptık buraya şuanda inşallah 208 litre kapasiteli günde çok büyük bir tesis ve ful çalışıyor bu tesisten gerçekten de çok memnunuz. Bunun gibi sadece bunu yapmadık Şenyol’a bir tesis yaptık aynı sistem aktif çamurlu uzun havalandırma sistemi aynı şekilde Narlıca’ya yaptık ama Narlıca’ya yaptığımız çok daha yeni bir sistem Japonların harikası dünyanın 5. Avrupa’nın 2. Türkiye’nin 1. bunların dışında. Reyhanlı’ya bir tesis yaptık oda aktif çamurlu uzun havalandırma sistemli. Bir müjde daha vereyim bu hafta içinde önümüzdeki başlarında Hassa yada bir temel atacağız yani ilçelerimizin hepsinde biri hariç arıtma tesisi olmuş olacak. Ne kalıyor en küçük ilçemiz kumlu kalıyor Kumlu yâda bir tane paket arıtma yapacağız. Ovada bir kumlu kalıyor Kumlu yada bir tane paket arıtma yapacağız. Belediyecilik öyle hamasi laflarla yapılmıyor belediyecilik icraat makamıdır icraatı yaparsınız sözünüzün eri olursunuz ve hizmetlerinizi hemşerilerinizle paylaşırsınız hemşerilerinizde sizinle birlikte aynı istikamete gider. Bu onlardan bir tanesi şuanda Büyükşehir Belediyesi olduğumuzda ovaya akan bütün kanalizasyon suları ya dereye gidiyordu yada kanallar aracılığıyla tarlada sulamaz yon kullanılıyordu. Şuanda amik ovasına akan suların %85 arıtılmış su olarak akmakta inşallah darısı Hassamıza ve Kumlu muza Hassayı başlatıyoruz ihalesi falan biti. İnşallah birde Kumlu var Kumlu zaten kolay Kumlu paket arıtma olacak ana arterlerimizde yani bütün ovadaki ilçelerimizde arıtma tesisini yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.
“Başkan Savaş 15 İlçeye Eşit Hizmet Götürüyor”
Millet İttifakı Kırıkhan Belediye Başkan Adayı Erhan Yavuz Yılmaz yaptığın konuşmasında, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş, Erzin’den Samandağ’ına Arsuz’dan Hassa’ya kadar 15 ilçemizin tamamına hizmet götürme yolunda 5 yıldır seferber olmuş durumda. Çünkü başkanımız 15 ilçenin tamamına eşit hizmet anlayışı ve felsefesiyle hizmet götürüyor. Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi ilçemizin faaliyetine bugün itibarı ile girmiş bulunuyor. Büyükşehir Belediye başkanımız Kırıkhan’a ayrı bir önem vermekte bunu daha önceleri de söylemiştik. Geçmiş dönemlerde Kırıkhan’a kazandırdığı 40 araçla ve ilerdeki zamanlarda faaliyete geçirecek olduğu Kırıkhan da almış olduğu 80 dönümlük bir alan var bunu bir kompleks olarak Allah nasip ederse Hatay’ın en büyük bir park alanı kompleksi olarak Kırıkhan’ımızın ve Hatay’ımızın hizmetine sunacak burada da bir kere daha Kırıkhan’a vermiş olduğu desteği gösterdiği için başta büyükşehir belediye başkanımıza ve teknik ekibine daire başkanlarımıza hepsine sizlerin huzurunda ben çok teşekkür ediyorum Allah hepsinden razı olsun” düşüncelerine yer verdi.
“Yüzde 90 Verimlilik ile Arıtılarak Karasu Deresine Deşarj Ediliyor”
HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan, “Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisimiz Japonya Uluslararası iş birliği ajansı (JİCA) tarafından İller Bankası aracılığıyla temin edilen krediden karşılanmak suretiyle genel müdürlüğümüzce ihalesi yapılmış yalçın yapı ve çise mühendislik iş ortaklığınca yürütülerek tesisimiz 25.10.2018 tarihinde işletmeye açılmıştır. Yapım aşamasında Suriyelilerden kaynaklı nüfus artışını göz önüne alınarak ikinci kademesi ile birlikte yapılmış olup uzun havalandırmalı aktif çamur prensibi ile yapılan tesisimiz 16 milyon 300 bin TL’ye mal olmuştur. Tesisimizin kapasitesi 18 bin m3 gün 208 litre bölü saniyeye arıtmaktadır. Ve %90 verimlilik alınarak arıtılmış su karasu deresine deşarj edilmektedir” dedi.

DCIM100MEDIADJI_0018.JPG


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.