BAŞKAN SAVAŞ SEÇİM OTOBÜSÜNÜN İLK CANLI YAYIN KONUĞU OLDU « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

30 Kasım 2021 - 02:49

BAŞKAN SAVAŞ SEÇİM OTOBÜSÜNÜN İLK CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

BAŞKAN SAVAŞ SEÇİM OTOBÜSÜNÜN İLK CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
Son Güncelleme :

21 Eylül 2018 - 8:50

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 16 Eylül Pazar akşamı Halk TV ekranlarında yayınlanan ‘Kadir Çanyaka ile Seçim Otobüsü’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu.
Türkiye’deki ekonomik kriz ve Orta Doğu’daki kaos hakkında düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Türkiye’deki esas problem cari açık. İthalat- ihracat birbirini dengeleyemeyince cari açık oluşuyor. Gittikçe çıkmaza giren bir durumumuz var. İnşallah ekonomiyi toparlayacak tecrübeli kişilerin atandığı, yeni ve milli bir ekonomik politikayla günlere başlarız” dedi.
“BÖYLE GİDERSEK 2021’E KADAR DÜNYADAKİ İLK YİRMİ EKONOMİ ARASINDA KALMA ŞANSIMIZ YOK”
2002’den itibaren dayatılan neoliberalizm ekonomisinin de altını çizen Başkan Savaş, “ Bu, yabancıların kendi kurguladığı ve bize bıraktığı bir miras. İstedikleri zaman bizi bu konuda manipüle edip bu sıkıntıya düşürebiliyor. Bu nedenle hem devletimizin hem de liberal ve özel sektörün dünya ve Avrupa çapında ekonomiyle ilgilenen iyi insanlarımızın bu konuda çalışarak bu konuda politika üretecek pozisyonda olması lazım. Ancak bunu yaptığımızda kendimize uygun bir ekonomik bir politika güdebiliriz. Ayrıca artık üretim ekonomisine geçmemiz lazım. Dünyanın gelmiş olduğu yere baktığımızda, robot teknolojisini görüyoruz. Cerrahi operasyonları artık robotlar yapıyor. Dünyada iletişimde en üst seviyeye gelmiş ama biz dışarıdan ısmarlama ekonomi ile yolumuza devam ediyoruz. Bunun önüne geçilmesi lazım. Gençlerin işyeri kurabilmesi için devletin desteği gerekir ve bizim özellikle ekonomik değeri yüksek teknolojik çıtası yüksek ürünler üretmemiz gerekiyor. Böyle gidersek 2021’e kadar dünyadaki ilk yirmi ekonomi arasında kalma şansımız yok ” açıklamalarında bulundu.
“BUGÜN KALEM TUTAMAYAN BÜTÜN ÇOCUKLAR, YARIN SİLAH TUTACAK”
Konuşmasının devamında İdlip’te yaşanan olayların Türkiye yansımaları ve Suriye için önemine dikkat çeken Başkan Savaş, “ Biz 7 yıldır o yansımaları iyi bilen bir şehiriz. Yıllardır o insanların barınmasıyla, eğitimiyle ve çalışma standartlarıyla ilgileniyoruz. Bu işin başka bir ekonomik boyutu da var. Zaten Suriye’den kaynaklı üç buçuk milyon misafirimiz var, bir üç buçuk milyonu daha ne Türkiye ne de Hatay kaldıramaz. Bu hem Türkiye için hem de Avrupa için büyük bir handikap olur. Devletimiz, belediyelerimiz ve sivil toplum örgütleri bu insanların birçok ihtiyacını karşılıyor. Dünyadaki birçok hayır kurumu ve Dünya Sağlık Teşkilatı da buraya gelip bu insanların kanayan yarası ile uğraşıyor. Ama esas sorun kanamanın sebebidir, yani oradaki kaosun sebebidir. Bu kaos bittikten ve Suriye’de bütün bir devlet olduktan sonra insanlar kendi geleceğini huzurlu bir şekilde kuracak ve ne Avrupa ne dünya ne de biz uğraşmak zorunda kalacağız. Bugün kalem tutamayan bütün çocukların büyük bir kısmı yarın silah tutacaktır. Bu nedenle orada bütün devletlerin bir an önce huzuru sağlayacak bir operasyon yapması lazım” dedi.
Sunucu Çankaya’nın “Hatay’da ne kadar Suriyeli sığınmacı var?” sorusuna cevap veren Başkan Savaş, “ 500 bin civarında Suriyeli sığınmacı var. Bunların 22 bin kadarı kamplarda yaşıyor. Yayladağı ve Altınözü merkeze bağlı evlerde yaşıyor. Vergi vermeden esnaflık yapıyorlar. Bu da hem esnaflarımıza hem iş dünyasına hem ticarete hem de çalışan insanlara karşı bir haksız rekabet oluşturuyor. Böyle olunca bizim gençleri işsiz kalıyor veya daha düşük fiyata çalışmak zorunda kalıyorlar. Belediye olarak bizlerin sıkıntıları arttı. 500 bin misafiri ağırlamak kolay değil. Bu, yeni alt yapı ihtiyaçları demek, kanalizasyon demek, arıtma tesisi demek, daha fazla çöp bertaraf etmek demek onu toplamak taşımak demek. Aynı zamanda daha fazla su ihtiyacını karşılamak demek” ifadelerine yer verdi.
“HATAY HALKI OLARAK BU SAVAŞTAN ÇOK ZARAR GÖRDÜK”
Lütfü Savaş düşüncelerinin devamında, Suriyeli mültecilerin Hatay’da yarattığı psikolojik etkilerine de değindi. HBB Başkanı Savaş, “İlk zamanlar insanlarımız sosyolojik ve psikolojik anlamda biraz tedirgin oldu. Aramızda yaklaşık 30-40 yıllık bir entelektüel fark var. Bu sosyolojik gerçekler çerçevesinde sosyal hayatta problemler oldu ama başka bir sıkıntımız olmadı. Ama biraz önce saymış olduğumuz ekonomik sıkıntılar bunların hepsinin önüne geçti. Biz bir an önce Suriye sorunlarının bitmesini ve Suriye’den gelen bu misafirlerimizin kendi yurtlarına gidip orada hayatlarını kurmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.
“İNSANLARIN DİNİ, MEZHEBİ VE ETNİK KÖKENİ BENİ İLGİLENDİRMEZ”
Hatay’ın birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından dolayı nasıl yönetildiği sorusunu da yanıtlayan Başkan Savaş, “Hatay birçok medeniyete sev sahipliği yapmış bir şehir. Burayı yönetmek de sizin yaşamınıza, insanlar ile iletişiminize ve insanları nasıl gördüğünüze bağlı. Ben de Hataylıyım. İnsanların nasıl idealleri varsa şehrin de kendine göre idealleri var. Siz kendi çerçevenize göre şehri yönetirseniz sıkıntı yaşarsanız. Fakat şehrin idealleri doğrultusunda yönetirseniz oldukça keyif alırsınız. Yüzü Ankara’ya dönük, vatandaşlık görevini iyi yapan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ay yıldızlı Türk bayrağı altında kendini mutlu ve huzurlu hisseden herkes bizim için hizmeti hak ediyordur. İnsanların dini, mezhebi ve etnik kökeni beni ilgilendirmez. Bu şekilde düşünürseniz şehri de güzel bir şekilde yönetirsiniz” dedi.
“MODERN, MEDENİ BİR TOPLUM OLMAK VE SAĞLIKLI YAŞAMAK İSTİYORSAK ALT YAPIYI BİTİRMEK ZORUNDAYIZ”
Şehrin alt yapısı hakkında bilgiler vererek birçok projeye de imza attıklarının altını çizen Başkan Savaş, “Ben bilim insanıyım. Enfeksiyon hastalıkları dalında da tıp doçentliğim var. 9 yıldır da belediye başkanlığı yapıyorum. Türkiye’de nüfusun %24,5’i kırsal kesimde yaşarken Hatay’da %50,5’i kırsal kesimde yaşıyor. Hatay’ın 15 tane ilçesi var. Bu ilçelerimizin büyük kısmında da arıtma tesisi yok. İçme suyu şebekeleri maalesef 50-60 yıllık. Çoğu ilçemizde kanalizasyon yoktu. Çeşmeden akan suyunuzda kurşun, asbest veya bakır varsa ve önlem almamız gerekir. Hatay’ın bütününde Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalarda her 100 çeşmenin 20 sinden kanalizasyon suyu karışıyorsa şehrin üstyapısı değil altyapısı ile ilgilenmek zorundasınız. Dört yıllık Büyükşehir Belediye Başkanıyım ve Hatay’ın her noktasında altyapı yaptık. 9 tane arıtma tesisi ve birçok ilçemizde içme suyu şebekelerini yeniledik. Şu anda elimde 2 buçuk milyarlık proje var ve bunun büyük bir kısmı alt yapı için. Çalışmalarımızı yerel imkânlarla yapıyoruz. Modern, medeni bir toplum olmak ve sağlıklı yaşamak istiyorsak alt yapıyı bitirmek zorundayız” dedi.
HATAY YAPAY ZEKA İLE YÖNETİLECEK
Belediyecilik anlayışının günümüz teknolojisine uyum sağlaması için çalıştıklarını ifade eden Başkan Savaş, yapay zeka ile belediyecilik hizmetlerinin başlatılacağını ifade ederek, şeffaf belediyecilik anlayışının bu yolla pekiştirileceğini dile getirdi. “Aksaklıklar, arızalar yapay zeka ile belediye yönetimi çalışmalarımız kapsamında dijital ortama aktaracağız. Kentte olan her şeyden bu şekilde haberdar olacağım. ‘Siber Güvenilir Hatay’ projemiz için arkadaşlarımız çalışma gerçekleştiriyor. Vatandaşlarımızı da siber güvenlik konularında daha bilinçli hale getireceğiz.
HADO LİMANDAN HAKKI OLAN PAYI İSTİYOR
HADO projesinin ne aşamada olduğu sorusuna yanıt veren Başkan Savaş, ”3 ay önce Türkiye’nin en hızlı deniz otobüsünü Hatay’a getirerek üzerimize düşeni yaptık. Hatay’ı Güneydoğu’nun ticaret ve turizm merkezi yapmaktı.3 aydır İskenderun Körfezi’nden bir liman alamadık. Yasalarımıza göre dolgu alanlarının tamamı Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait. İskenderun’da 4 km’lik bir dolgu alanı var. Biz bu alandan 300 metrekarelik yer alamadık. Çünkü izin alamadık. 3 milyon 750 bin Euro’luk otobüsümüz limanda bekliyor. Biz yalnızca Hatay’ın değil çevre illerin de ticaret ve turizmini canlandıracak bu projede beklemek zorunda kalıyoruz. Ticaret anlamında Hatay’ı merkez üssü yapmak ve Hatay’a gelecek insan sayısını arttırmak istiyoruz. Ancak İskenderun Belediyesi bunu engelliyor” açıklamalarında bulundu.
YAŞAM ALANLARI SANAYİ İLE KİRLETİLMEMELİ
Hatay’ın 1/100000’lik planı yoktu. Biz bu planı bitirdik. Payas Belediye Başkanı birçok alanın daha sanayiye katılmasını istedi. Ancak biz bunu yaparken o bölgede yaşayan insanları da düşünmek zorundayız. O bölgede kanser vakalarının artması sanayileşmeye bağlı. Bu nedenle biz buna karşı çıktık. Bu konu muhtemelen mahkemeye taşınacak.
ASİ NEHRİ SORUNU TARİHE KARIŞIYOR
Asi Nehri’nin güncel durumu hakkında bilgiler paylaşan Başkan Savaş, ”Lübnan’dan doğup şehrimize kadar uzanan Asi Nehri uzun yıllardır sorun teşkil ediyor. Bu nehrin sorumluluğu DSİ’ye ait. Ancak Asi Nehri halkı ilgilendirdiği için belediyemiz bu sorunu çözüme kavuşturmak için çalışma başlattı. Asi Nehri’miz üzerinde dünyanın 5’inci Avrupa’nın 2. Türkiye’nin ise en büyük biyomembranlı atuk su arıtma tesisini yaptık . Burada nehirden gelen su %99.99 arıtılıyor. Dünya’da kullanılan son teknoloji bu. Asi’nehrinin içerisine 120’lik botu döşeyerek kirli suyu Asi’den uzaklaştırdık. Tesisimizden Asi Nehri’ne şu anda saniyede 50 lt akıyor. Yakında saniyede 200 lt temiz su akacak.
EXPO 2021 BARIŞA KATKI SAĞLAYACAK
Hatay’ın ev sahipliği yapacağı dünyanın en büyük organizasyonlarından olan EXPO 2021 ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, barışa katkı sağlayacak bu proje için dünyayı ikna ettiklerini ifade ederek, yapılacak olan fuar alanıyla ilgili detaylı bilgi verdi.
EXPO ALANINDA SİBER GÜVENLİK SEFEBERLİĞİ
HBB’nin siber güvenlik hassasiyetini EXPO 2021’de de görünür hale getireceğini ifade eden Başkan Savaş, “Fuar alanında 3 bin bitki çeşitliliğimizin içerisinden 250 endemik türü, 750 tıbbi ve aromatik bitkimizi sergileyeceğiz. 3 semavi dinin ayetlerini dayanıklı çiçeklerimizle EXPO alanına yazacağız. Bunun yanı sıra alanda, arkeopark, eğlence ve eğitim alanları oluşturacağız. Kısa zaman önce Hatay, UNESCO tarafından gastronomi şehri seçildi. Bu nedenle EXPO 2021’de gastronomi merkezi de oluşturacağız” açıklamalarına yer verdi.
Hatay’ın 5. teşvik bölgesine alınmasının elzem olduğunun bir kez daha altını çizen Başkan Savaş, kentte kişi başına düşen gelirin düştüğünü ve işsizliğin her geçen gün arttığını dile getirdi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.