BAŞKAN SAVAŞ SHOW GRUP RADYOLARINA KONUK OLDU « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

22 Ocak 2022 - 12:08

BAŞKAN SAVAŞ SHOW GRUP RADYOLARINA KONUK OLDU

BAŞKAN SAVAŞ SHOW GRUP RADYOLARINA KONUK OLDU
Son Güncelleme :

17 Şubat 2017 - 7:57

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mazman Medya Show Grup radyolarında yayınlanan Günışığı programının canlı yayın konuğu oldu.
Hatay’ın ve Türkiye’nin gündemine dair gelişmeleri tüm gerçekliğiyle değerlendiren Başkan Savaş, hemşehrilerinden gelen sorulara da içtenlikle yanıt verdi.
Programa, sunucu Mithat Öztürk’ün ülke gündemini yakından ilgilendiren anayasa değişikliği ile ilgili sorusunu yanıtlayarak başlayan Başkan Savaş, bu konuda samimi açıklamalarda bulundu.
“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDEN DAHA ÖNCELİKLİ SORUNLARIMIZ VAR”
Anayasa değişikliğinin yeterince açıklanmadan ve aceleye getirilerek Türk milletinin önüne sunulduğunu belirten Başkan Savaş, “Ülkemizde çözülmesi gereken daha öncelikli sorunların olduğunu düşünüyorum. İster partili cumhurbaşkanlığı ister başkanlık sistemi, adı ne olursa olsun; şu an uygulanmakta olan parlamenter sistemin, kuvvetler ayrılığının daha demokratik olduğuna inanıyorum. Hangi partiden kim başkan olursa olsun fark etmez. Tek kişinin her şeye karar verebildiği bir sistem ne kadar sağlıklı olabilir” dedi.
“ALTYAPI ÇALIŞMALARINDA TÜRKİYE’DE 1. SIRADAYIZ”
Hatay Büyükşehir Belediyesinin altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında da önemli gelişmeleri hemşehrileriyle paylaşan Lütfü Savaş, “Her zaman söylediğimiz gibi altyapı çalışmalarımızı tamamlamadıkça üstyapı çalışmalarına başlayamayacağız. 9 bin 500 kilometre yolu aynı anda tamamlayamayız. Daha önce tüm Hatay’da başlattığımız 50 yılın içme suyu seferberliği tüm hızıyla devam ediyor. Aldığımız krediler ve hibelerle birçok ilçemizde bu çalışmaları tamamladık. Şu anda altyapı çalışmalarında Türkiye’de 1’inci sıradayız. Kayıp-kaçak oranını yüzde 70’ten 60’a çektik. Hedefimiz kısa vadede yüzde 30’a kadar taşımak. 2014 ve 2016 yıllarında yaşadığımız su sıkıntısını bu sene yaşamak istemiyoruz. Yağışlar devam ettiği müddetçe yaz aylarında özellikle Antakya ve Defne ilçelerinde yaşayan halkımız su sıkıntısı çekmeyecek” ifadesini kullandı.
HARBİYE’NİN ULAŞIMI ELE ALINDI
Hatay’ın en önemli turistik bölgelerinden bir tanesi olan Harbiye’nin ulaşımı ve heyelan bölgesi ile ilgili de düşüncelerini paylaşan HBB Başkanı Savaş, ulaşım konusunda esnafın ve vatandaşın asla mağdur edilmeyeceğinin altını çizdi. Heyelan bölgesindeki çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekleyen Başkan Savaş, radyo yayınına telefonla bağlanan HBB Fen İşleri Dairesi Başkanı Nihat Tazeaslan’ın paylaştığı bilgileri aktararak, HBB ekiplerinin çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini ifade etti.
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen HBB Meclisi’nde görüşülen konulardan biri olan Yeni Yaş Sebze ve Meyve Hali projesi hakkında da bilgi veren Başkan Savaş, yapılacak tesisisin ovaya hareket getireceğini aktarırken, 10 ilçenin ortasında yer alacak tesis ile birlikte Hatay’daki ekonominin büyük oranda canlanacağını vurguladı.
Programın ikinci bölümüne 2021 yılında Hatay’da gerçekleşecek dünyanın 3’üncü büyük organizasyonu olan EXPO damgasını vurdu.
EXPO 2021 HATAY’DA
EXPO 2021’in Hatay’a taşınmasında büyük pay sahibi olan Başkan Savaş, uluslararası organizasyonun Hatay için gurur verici olduğunu vurgulayarak, EXPO 2021’e katılım süreci hakkında bilgi verdi. Dev organizasyonun eğitim, kültür, tarih, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında Hatay’a çağ atlatacağını belirten Başkan Savaş, “Antalya’daki 2016 EXPO’da Hatay’ı en iyi şekilde temsil ederek tüm dünyaya kendimizi tanıttık. Yer aldığımız 4 projemizle şehrimizi ve halkımızı en iyi şekilde anlattık. Daha sonra bu dev organizasyonu şehrimize kazandırmak için gerekli adımları sağlam temellere dayandırarak attık. Amatör ruhla çalışan profesyonel ekibimizin hazırladığı çalışmayı Almanya’nın Düsseldorf şehrinde görücüye çıkardık ve EXPO 2021’in Hatay’da yapılacağı kararı verildi” dedi.
Türkiye’deki 10 bin 500 bitki türünün 3 bin 500 tanesinin Hatay’da var olduğuna dikkat çeken Lütfü Savaş, bunların 800 tanesinin tıbbi aromatik bitki, 300 tanesinin de endemik çiçek olduğunu söyledi. Ayrıca Başkan Savaş, EXPO’nun Hatay halkı için maddi ve manevi çok büyük artılar kazandıracağını belirtti.
EXPO’nun Hatay’da nerde gerçekleşeceği sorusu üzerine düşünlerini açıklayan Başkan Savaş, “EXPO alanı bir cazibe merkezi olacak. Biz bunu 300 dönümlük bir arazide gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Ancak bunun gerçekleşeceği yeri EXPO yöneticileri belirleyecek. Tek bir alanda olacağı gibi birden fazla alanda da olabilir. Gelen yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırlayarak, kentimizin tarihi ve kültürel güzelliklerini bu vesileyle tanıtacağız” dedi.
SPORTİF BAŞARLAR VE EKONOMİK VERİLER MASAYA YATIRILDI
Başkan Savaş, EXPO 2021 Hatay konusundan sonra şehrin sportif ve ekonomik gelişmeleri hakkında da düşüncelerini paylaştı. Amatör spor kulüplerine bu yılın ikinci yarısında geçen yıl olduğu gibi yine nakdi yardım yapılacağını ifade eden Başkan Savaş, Hatayspor’un bu sene play-off oynamaya hak kazanacağına olan inancını da belirtti. Hatay Büyükşehir Belediyesporlu kadın basketbolcuların da lige kötü başlamasına rağmen toparlanarak üst sıralara çıktığını belirten Başkan Savaş, takımın Avrupa arenasında yoluna devam ettiğini söyledi.
Hatay’ın ekonomik verilerine ilişkin sayısal verileri de içtenlikle paylaşan Başkan Savaş, 2010 yılında Hatay’a yapılan yatırımın 1 milyar 754 milyon Türk Lirası olduğunu söylerken, bu tutarın 2014 yılında 516 milyona gerilediğini belirtti. Aynı yıllarda Kahramanmaraş’a yapılan yatırımın 630 milyondan 1 milyar 602 milyon Türk Lirası’na taşındığını da sözlerine ekleyen Başkan Savaş, devletin sıcak elinin Hatay’a da değmesini istedi. Yine ihracat gelirlerinde düşüş yaşadıklarını ifade eden Başkan Savaş, 2011 ile 2015 yılları arasında ihracatta yüzde 13,6’lık bir kayıp yaşadıklarını sözlerine ekledi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.