BAŞKAN SAVAŞ: SU FİYATLARI KONUSUNDA SORUMLULUK HBB MECLİSİ’NİNDİR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ocak 2022 - 22:42

BAŞKAN SAVAŞ: SU FİYATLARI KONUSUNDA SORUMLULUK HBB MECLİSİ’NİNDİR

BAŞKAN SAVAŞ: SU FİYATLARI KONUSUNDA SORUMLULUK HBB MECLİSİ’NİNDİR
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2015 - 9:07

Bu Haber 9 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz TV’de Kemal Çelenk’in hazırlayıp sunduğu Yörünge adlı programın canlı yayın konuğu oldu.
Sunucu Çelenk’in HBB ile ilgili kamuoyunda merak edilen sorularını yanıtlayarak gündeme ışık tutan Başkan Savaş, özellikle Hatay’lı hemşehrilerinin en çok merak ettiği su fiyatları konusundaki spekülasyonlara son noktayı koydu.
HBB’nin kuruluşu itibariyle yapılanan HATSU’nun, kapatılan belde belediyeleri ve mevcut ilçe belediyelerinden baki kalan borçlarla sakat doğduğunu ifade eden Başkan Savaş, HATSU’nun ürettiği ve halka sunduğu su karşılığı talep ettiği bedelin kanuni çerçeveler doğrultusunda HBB Meclisi’nde bulunan ve çoğunluğunu AK Partililerin oluşturduğu meclis üyelerinin mutabakatıyla belirlendiğini kaydetti.
Halk Sağlıklı Su İçecek
HATSU’nun yatırım yapacak kapasiteye ulaşması, kayıp-kaçak oranının yüzde 30’lara minimize edilmesi, asbest – kanserojen madde barındıran su şebekelerinin yenilenmesi ve en önemlisi hemşehrilerinin sağlıklı su içebilmesini sağlamaya dönük çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Başkan Savaş, tüm bu şartların yerine getirilmesi durumunda su fiyatlarının halkın yararına daha da iyileştirilmesi noktasında masaya oturmaya hazır olduklarını vurguladı.
Belediye Laf Yetiştirme Yeri Değil
Konuşmasına belediyeciliğin siyaset yapma ve laf yetiştirme yeri değil hizmet üretme mecrası olduğunu belirterek açıklamalarına devam eden Başkan Savaş, “Popülist söylemlerle halkın gözünü boyamak, hizmet üretemeyenlerin işin kolayına en iyi kaçma yöntemlerinden biridir. Bizler bugüne kadar yaptığımız hizmetlerle çok şükür hemşehrilerimizin gözünün içine alnımızın akıyla baktık ve yapacağımız hizmetlerle başımız dik bakmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Proje Uygulamaları Durmadan Devam Edecek
HBB Meclisi’nde engellenmeye çalışılan hayati önemdeki birçok projeyi eldeki kısıtlı imkanlarla hayata geçirdiklerini ve önümüzdeki süreçte proje uygulamalarına durmaksızın devam edeceklerini söyleyen Başkan Savaş, “Hemşehrilerim yönetme yetkisini hizmet sunmamız için bizlere emanet etmiştir. Bu emanetin farkında olmayarak siyasi hırslarını hizmet ilkesinin önüne geçirerek hareket eden arkadaşlarımız HBB’nin Hatay’a sunacağı hizmetlere ayak bağı olmaktan vazgeçmelidir.” dedi.
Geçen yılın yaz aylarında son 46 yılın en kurak zamanlarını geçirdiklerini hatırlatan Başkan Savaş, susuzluğun baş göstermesi ve TEDAŞ’ın keyfi uygulamaları neticesinde uykusuz geceler geçirdiklerini ancak o sıkıntılı dönemi hemşehrilerine tankerlerle su taşıyarak atlattıklarını ifade etti.
Hatay’ın bir daha susuzlukla imtihan edilmemesi için hayati çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başkan Savaş, bu yöndeki çalışmaların yararını yaz aylarında tecrübe edeceklerini söyledi.
Kalan 10 İlçede de Hayata Geçecek
Program Sunucusu Çelenk’in özellikle halkın takdirini toplayan ve büyük ilgi gören Sosyal Marketlerle ilgili sorusuna yanıt veren Başkan Savaş, “Sosyal Marketler Büyükşehirde her alanda uygulamak için büyük uğraş verdiğimiz sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde eşim Nazan Savaş ile Milletvekilimiz Mevlüt Dudu’nun eşi Suzan Dudu’nun büyük emekleriyle şimdilik 5 şubesi olan ve kalan 10 ilçemizde de hayata geçireceğimiz güzide bir projemiz. Bu anlamda Sosyal Marketler fikrini hayata geçirerek ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize destek olan hanımlarımıza bizler de elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor ve teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Ayrılık İsteyenler Sandığa Gömüldü
Ortadoğu’da yaşanan ve Türkiye’ye yansıtılmak istenen kaos ortamına da değinen Başkan Savaş, mezhepçi yaklaşımlarla ortaya konulmak istenen senaryoyu yerel seçimde tecrübe ettiklerini ve hemşehrilerinin sağduyusuyla ayrılıklardan medet umanları sandığa gömdüklerini ifade etti. Bugün aynı senaryonun tıpatıp benzerini piyasaya sürmek isteyen aktörlerin değişmediğinin altını çizen Başkan Savaş, Hatay’ın gerek Gezi Süreci’nde gerekse de menfur Reyhanlı saldırılarıyla onlarca şehit vererek bedel ödediğini belirtti ve hemşehrilerine yeni bedeller ödenmemesi, yeni şehit cenazelerine tanık olunmaması ve anaların ağlamaması için sağduyu telkininde bulundu.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.