BAŞKAN SAVAŞ, TEMPO FM’İN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

16 Haziran 2021 - 01:28

BAŞKAN SAVAŞ, TEMPO FM’İN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

BAŞKAN SAVAŞ, TEMPO FM’İN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
Son Güncelleme :

21 Eylül 2017 - 8:57

Bu Haber 5 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 19 Eylül Salı günü Özlem Ataş’ın sunduğu Tempo FM’in canlı yayın konuğu oldu.
“BİZ SEÇİM SLOGANIMIZDA ÖNCE HUZUR ONDAN SONRA DA HİZMET DEDİK”
Hatay’ın birlik, beraberlik ve kardeşçe yaşanan medeniyetler şehri olarak önemli bir coğrafyada yer aldığını ifade eden Başkan Savaş,” Bu duygu ve düşüncelerle huzur içinde yaşadığımız Hatay’a hizmet etmenin oldukça gurur verici olduğunu dile getiren Başkan Savaş,” Biz herkese eşit, sevgi, saygı ve samimiyetle aynı zamanda adil yaklaşma peşindeyiz. Hatay’ın 15 ilçesinde eşit ve ayrım yapmadan hizmet etme gayesi içerisindeyiz. Bunu yaparken de adaletli, eşitliği ve insanlarımızı ön planda tutarak Hatay’ımızı geleceğe taşırken sağlıklı bir şekilde yapılandırma peşindeyiz. Tabii ki Hatay zor ama aynı zamanda çok renkli bir coğrafya. Yıllardır bir konuda beklentileri zirve yapmış bir şehir. Hem bu coğrafyanın beklentilerini yerine getirmek hem de bu kadar renkli bir tabloya hizmet etmek gerçekten de zor. Ama biz büyük oranda bu zorluğu aştık. Bunu sadece şahsım değil, belediyelerimiz, ilçelerimiz ve hemşehrilerimiz ile beraber aştık. Hatay iyi yönde ilerliyor. Biz seçim sloganımızda önce huzur ondan sonra da hizmet dedik. Huzur adına kendimiz, partimiz, çalışanlarımız ve Hatay’daki tüm dinamiklerimiz elinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bu konuda şanslı bir iliz” dedi.
“SURİYE 6 YILDIR OLDUKÇA SIKINTI ÇEKİYOR”
Ortadoğu’da ve Suriye’deki savaşın ülkeye ve insanlara vermiş olduğu zararlardan bahseden Başkan Savaş” Maalesef eskiden insanlar savaşırken topla tüfekle birbirlerinin ülkesini veya bölgesini istila ederlerdi. Şimdi elin taşı ile elin kuşunu vurma ve aynı zamanda elin bahçesini kullanma adeti gelişti. İnsanlar önce bulundukları toplumdaki ayrıştırılacak ne varsa bu algılarla o toplumun zihnini bulandırıp ayrıştırıyorlar. Daha sonra dışarıdan destekle o toplumunu ikiye üçe bölüp birbiri içinde kaos çıkartıyorlar. En sonunda da kardeşkanının dökülmesine sebep oluyorlar. Bunu yakın tarih ve tarihlerimizde görmek mümkün. Suriye 6 yıldır oldukça sıkıntı çekiyor. Daha önce Irak ve Suriye ile eşgüdümlü giden Mısır var. Libya ve Filistin var. Yani Ortadoğu’da deyim yerindeyse kazan kaynıyor ve bizim insanlarımız yani bizim toplumumuza benzeyen insanlar birbirlerini öldürüyorlar. Dışarıda bu işleri kovalayanlar elin bahçesinde elin taşıyla elin kuşunu vurma derdindeler.
“HUZUR VE ÇOCUKLARIMIZA BIRAKACAĞIMIZ MİRAS ADINA DA HATAY’DAKİ TÜM RENKLERİMİZLE KUCAKLAŞMAYI BİLMEMİZ LAZIM”
Dış mihrakların düzenledikleri oyunlara karşı Hatay’ın hiçbir şekilde taviz vermediğini belirten Başkan Savaş,” Hatay olarak düzenlenen tuzaklara düşmediğimiz için şehrim adına mutluyum ve umutluyum. Ama şu bir gerçek ki bizim bölgemizdeki tehlike de bitmiş değil. Biz bu şehrin dinamikleri olarak ve birbirini seven insanlar olarak dikkatimizi bu konuda hiçbir şekilde dağıtmamamız lazım. Huzurumuz ve çocuklarımıza bırakacağımız miras adına da Hatay’daki tüm renklerimizle kucaklaşmayı bilmemiz lazım. Yaptığımız bütün bu hareketleri de devam ettireceğiz. Biz de bu şehre bu şuurla hizmet ediyoruz. Ve kardeşliğin pekişmesi için de koşturuyoruz. Ama şu da çok önemli hemşehrilerimiz bizim bu koşturmamıza sağduyulu bir şekilde yaklaşıyor. Toplumumuzdaki huzurun sağlanmasında en az bizim kadar hemşehrilerimizin de duyarlılığı ve katkısı söz konusu. Bu şehirde olmak bu şehirde hizmet etmek belki zor bir görev ama benim için kutsal bir görev. Eve gittiğinizde güzel şeyler yaptıktan sonra huzurlu uyuyoruz. Ama istiyoruz ki komşularımızdaki kaos da artık bitsin. Onlar da normal hayatlarına geçsinler. Ortadoğu’daki insanlar edilgen durumdan etken duruma geçsinler. Savaşların yapıldığı meydanlar ne bizim coğrafyamızda ne komşumuzda ne de dünyanın hiçbir yerinde olmasın” ifadelerine yer verdi.
BAŞKAN SAVAŞ ORTADAOĞU’DAKİ SAVAŞIN HATAY’A OLAN OLUMSUZ ETKİLERİNİ ANLATTI
Suriye’deki savaşın Hatay’a olan olumsuz etkilerinden bahseden Başkan Savaş,” Belediye başkanlığı iddialı bir görev. Sizi batırabilir de zirveye de taşıyabilir. Belediye başkanlığı yaparken şehrin sorunlarına, şehrin beklentilerin ve şehrin vizyonuna katkı sağlayacak bir dağarcığa sahip olmanız gerekir. Ve adımlar atarak o yolda toplumu birleştirmeniz gerekiyor. Önce huzur sonra hizmet sloganıyla yola çıktık biz. Hizmet de yapıyoruz ama baktık ki bu 6 yıllık Ortadoğu’daki kaostan dolayı Hatay gittikçe kaybeden bir il haline geldi. Eskiden biz nüfus olarak 13’üncü ildik. Ekonomik olarak da Türkiye’de 7’inc il konumundaydık. Maalesef şuanda bu tablo tam tersine döndü. Nüfus olarak 7’inci il durumuna geldik. Ekonomik verilere göre de 13’üncü sıradayız. Bizim 2012 yılında 6 buçuk milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz varken 2016 yılının sonda verilere baktığımız zaman 4.3 milyar dolarlık ticaret hacmine düşmüşüz. Yani dört yıl içerisinde 2,2 milyar dolar gerileyen ticaret hacmimiz var. Bu bir il için çok önemli bir veri. Türkiye’de ihracat artarken bizde ihracat düştü. Nüfus bakımından bakacak olursak 500 bin Suriyeli misafir var Hatay’da. Bütün bunlara baktığınız zaman Hatay’daki kişi başına düşen gelir 2012’de 7 bin 637 dolar iken şuanda geldiğimiz noktada 6 bin 122 dolara düşmüş. Kişi başına düşen gelirde 1515 dolar gerilemişiz. Bu da hane gelirinin %20 kaybı demektir. Hatay’da iş yerleri kapanıp Osmaniye ve Maraş’a gitmekte. Son bir yılda 7 müessese gitti. Bunların kaybı da 5 bin işçi demek. Bizim lojistik sektörümüz gerilemiş durumda. 12 binlerden 2500’e düşmüş durumdayız. İhracatımızı Suriye’deki savaştan dolayı 13-14 ülkeye yapamaz olmuşuz. Çimento, demir çelik, yaş sebze ve meyve, narenciye ve hububat neredeyse durma noktasında. Turizm sektöründe de %65 civarında da daralma var. Bütün bunlar Hatay ekonomisini geriye götüren hadiseler” dedi.
“EXPO HATAY’DA KALICI BİR TURİZM, HATAY’IN TANITIMI VE ÇEVRE İLLERİN UMUDU DEMEKTİR”
Hatay’ın yaşanan kaos ortamından etkilenerek sığlaşan ekonomisine katkı sağlamak amacıyla EXPO’ya başvurduklarını açıklayan Başkan Savaş,” Ortadoğu ve Suriye’de yaşanan kaos ortamından dolayı gittikçe sığlaşan ekonomimizi eski seviyesine getirmek ve güçlendirmek amacıyla EXPO’ya başvurduk. Ayrıca bu durum bizi imza kampanyamız için de bir vesile oldu. Bizler Hatay’a umut olmak zorundayız. Hatay’ın umutlarını yeşertmek zorundayız. Hatay’ın değerlerini dünya ile paylaşmak durumundayız. Öyle bir şehir düşünün ki 23 medeniyetin 13’ü burada yaşamış. 3 semavi dinin olduğu ve Museviliğin Anadolu’ya buradan girdiği ve ilk ibadet yeri de burada. Hristiyanlığın ilk mağara kilisesi de burada. İlk Hristiyan kelimesi de burada kullanılmış. İslamiyet’in Anadolu’ya açılan ilk kapısı burası. Ve İslamiyet’in ilk eseri Habib-i Neccar Camii’si burada. 6 mezhebin ve birçok etnik unsurun kardeşçe yaşadığı bir ildeyiz. Ayrıca yayla, kaplıca ve deniz arasında 15 dakikalık mesafe var. Her alanda 7 tane ilçesi deniz ile çevrilmiş. Ve her alanda ekonomiye katkı sağlayacak ürünler yetişiyor ilimizde. Kültür, tarih, medeniyet birikimimiz var. O kadar coğrafi açıdan şanslı bir tablomuz var. Ayrıca Asya, Avrupa ve Ortadoğu’daki en zengin bitki örtüsü bizde. Sadece 850 civarında tıbbi ve aromatik bitkimiz var. 2500-3000’e yakın çiçeğimiz var. Bunlardan 250 tanesi endemiktir. Ve bizim bunları dünya ile paylaşmamız lazım. Geçen yıl Haziran ayında ilk adımı attık. Daha sonra Eylül ayında da ikinci adımı attık. Finali de Almanya’da Ocak ayında Düsseldorf’ta yaptık. Ve büyükşehir olarak bunu üç kişilik ekibimizle aldık. EXPO nedir diyecek olursanız eğitim, eğlence, sanat, tarih, medeniyet gibi bir çok alanı var. Ama en önemlisi Botanik EXPO’sudur. Biz de onu aldık. Botanik EXPO’suna bakacak olursanız dünyadaki 3’üncü büyük organizasyon. İlk olarak olimpiyatlar, ikinci olarak dünya kupası futbol şampiyonası ve üçüncüsü ise EXPO’dur. EXPO, Hatay’da kalıcı bir turizm, Hatay’ın tanıtımı ve çevre illerin umudu demektir” dedi.
“EXPO İLE HATAY YENİDEN DAHA DEĞİŞİK VE DAHA GÜÇLÜ UMUTLARLA GELECEĞE YELKEN AÇACAKTIR”
Hatay’ın EXPO ile herkesin ilgi odağı olacağı bir duruma geleceğini ifade eden Başkan Savaş,” EXPO ile Hatay yeniden daha değişik ve daha güçlü umutlarla geleceğe yelken açacaktır. Biz bunun peşindeyiz. Bu nedenle EXPO’yu Hatay da yapmak için çabaladık. Geçen pazartesi günü de Hatay halkı ile buluştuk. Sivil toplum kuruluşlarımızla ve bizimle beraber bu yolda devam etmek isteyen ve biz bu konuda varım diyen dostlarımızı bir çatı altında Hatay adına ve Hatay’ın geleceği adına EXPO’da buluşalım dedik. Yarın akşam da siyasetçi arkadaşlarımızla özellikle farklı partideki temsilcilerle bir araya geleceğiz. Pek bu işlere gelmiyorlardı ama son toplantımızda Reyhanlı ve Yayladağı Belediye Başkanlarımız katıldı. Onlara teşekkür ediyorum. Son mecliste de rica ettik. İskenderun Belediye Başkanı’nın ev sahipliği yapmasını, belediye başkanlarımızın, başkan vekillerimizin, milletvekillerimizin bu işin içerisinde olması isteyerek Hatay’ı geleceğe ve doğru istikamette güçlü bir şekilde taşıyalım dedik. İnşallah siyasilerle bu toplantıları yapacağız. Biz EXPO’dan Hatay adına umutluyuz. Ve EXPO’nun Hatay’a çok şey katacağını düşünüyoruz. En azından ev ödevimizi daha hızlı yapmamızı sağlayacak. Çünkü şuanda Hatay’ın altyapısı ve yollarını hesapladığınız zaman bize yaklaşık 20 yıl lazım. Belki de biz bu sorunları EXPO tarihine kadar çözmüş olacağız. EXPO zamanı gelene kadar biz Asi Nehri’ni de düzeltmemiz lazım. Tarihi dokumuzu ayağa kaldırmamız lazım. Ayrıca ulaşım sektörümüzü bir yerlere getirmemiz lazım. Turizmle ilgili altyapıları bitirmemiz lazım. Yani biz ev ödevlerimizi hızlandırıp daha hızlı ve konsantreli yapmamız için EXPO bize güzel bir güç kaynağı olacak. Tarım Bakanlığımızın Antalya’da gerçekleştirilen EXPO’ya 2 milyara yakın harcaması var. Biz devletimizden o kadarını istemiyoruz. Bize Antalya’daki EXPO’ya harcadıkları paranın 6’da birini versinler. Biz gerisini hallederiz. Devletimizden de Hatay’ın insanları olarak destek bekliyoruz. Hatay halkı kendine düşeni yaptı devletimizin de kendi üzerine düşen görevi yapmasını istiyoruz. Biz de en az Antalya kadar sorumluluğumuzu yerine getiren bir iliz” dedi.
“KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİR ORTALAMASINDA 5’İNCİ BÖLGENİN BİLE ALTINDAYIZ”
Özlem Ataş’ın kısa bir süre önce “Hatay Halkı Hakkını İstiyor” adlı bir kampanya düzenlediniz ve Hatay halkı 3 hafta gibi kısa bir sürede imzalarını atarak kampanyaya desteğini tamamladı. Bundan sonra ne gibi bir yol izleyeceksiniz; Hatay’ı neler bekliyor?’ sorusuna cevap veren Başkan Savaş, “ 2012’nin altıncı ayına kadar Türkiye’deki illeri 4 ayrı kategoride değerlendirdiler. Daha sonra 2012 yılının Haziran ayından itibaren bu durum 6 kategoriye çıktı ve gelişmişlik durumlarına göre illere klasman verildi. Hatay olarak biz önce ikinci bölgedeydik, bizi dördüncü bölgeye aldılar. 2012 Haziran’ında biz dördüncü bölgeyi hak eden bir il idik. Ama 2016 sonuna geldiğimizde işsizlik oranı, yatırımın düşmesi, kişi başına düşen gelirin azalması gibi gerçeklerle yüz yüze kaldık. Biz 5’inci teşvik bölgesinde kişi başına düşen yıllık kazanç ortalamasının 100 dolar daha altında kazanıyoruz. Normal şartlarda bizim bulunduğumuz 4’üncü bölgenin kişi başına düşen gelir ortalaması 8409 dolar; 2012 yılında bu rakam 7637 dolardı, şu anda ise 6122 dolara düşmüş durumda. Bırakın 4’üncü bölgeyi, 5’inci bölgenin ortalamasının bile altındayız” ifadelerine yer verdi.
“BİZ YÖNÜMÜZÜ DOĞUYA DEĞİL BATIYA ÇEVİREN BİR BELEDİYE BAŞKANIYIZ”
Konuşmasının devamında Akdeniz Bölgesindeki illerde barınan Suriyeli insan sayısının %46’sının Hatay’da olduğuna dikkat çeken Başkan Savaş, “ TR63 bölgesi dediğimiz DOĞAKA’nın kapsamında yer alan Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay illerine bakıldığı zaman buradaki Suriyelilerin %74’ü bizde, Türkiye nüfusuna göre baktığınız zaman en çok Suriyeli barındıran iller arasında 2’inci sıradayız. 1’inci Kilis, 2’inci de Hatay. Suriyeli oranına bakıldığı zaman %16’sı İstanbul’da yaşıyor, %14’ü Şanlıurfa’da yaşıyor, %12’si ise Hatay’da yaşıyor. En fazla yük çene illerden bir tanesiyiz. İhracat, lojistik ve turizm sektörü durmuş ticaret hacmi de 2,2 Milyar Dolar gerilemiş bir şehirde belediye başkanı olarak benim de sorumluluklarım var. Eskiden belediye başkanları alt yapı üst yapı gibi hizmetlerle ilgileniyordu ama Avrupa ve Amerika’da belediye başkanları şehrin her noktasında ekonomisinden eğitimine, kültüründen sportif faaliyetlerine gibi birçok alanda hizmet veriyor. Belediye şehrin en büyük dinamiği ve şehri yönlendiren bir kurumdur. Biz de yönümüzü doğuya değil batıya çeviren bir belediye başkanıyız. Batıdaki bu birikimden faydalanmak, batı gibi ülkemizin ekonomik seviyesini ve beklenti çıtasını yükseltmek ve batı ile aynı istikamette şehrimizin koşmasını sağlamak istiyoruz. Bu anlamda biz “Hatay Halkı Hakkını İstiyor” sloganı ile yola çıktık. Şu durumda hakkı teslim etmek lazım. Biz 6 aylık bir program ile bu yola çıktık. Bu kampanya sırasında hemşehrilerimizle görüşme konuşma imkanımız oldu. Çalışanlarımız, STK’larımız, muhtarlarımız ve partililerimiz 21 günde bizim 6 ayda gelmek istediğimiz yere taşıdı. Demek ki Hatay halkı hem davasına sahip çıkıyor hem de bize inanıyor ve inancı doğrultusunda bize destek veriyor. Biz bu kampanyayı 6 ay uzatsak eminim ki 1 milyon imzayı çok rahat toplarız. Şu anda sayıda 550 bini bulmuş durumdayız. Bu benim adıma, şehrimin adına onur duyulacak bir hadise. Ben hemşehrilerime canı gönülden teşekkür ediyorum hepsinin emeğine sağlık” dedi.
BAŞKAN SAVAŞ : HATAY HALKI OLARAK DEVLETİMİZİN SICAK ELİNİ OMZUMUZDA HİSSETMEK İSTİYORUZ
Ankara’daki ilgili bakanlıklardan randevu talep ettiklerini ifade eden Başkan Savaş, “Ben bu durumda da herkesi tüm STK’ları, belediye başkanlarımızı, siyasi partilerdeki milletvekillerimizi ve il başkanlarımızı aynı istikamet doğrultusunda Ankara’da bu davaya sahip çıkmaya ve bu davanın sonucu alınana kadar birlikte hareket etmeye davet ediyorum. Biz zoru başardık artık bundan sonra mesele Ankara’da. Bu işin sonucunda Hatay’ı ya 5’inci teşvik bölgesine getirmek ya da ekstra yatırımlar adına muafiyetler elde etmek istiyoruz. 5’inci teşvik bölgesi ile 4’üncü teşvik bölgesi arasında yatırım adına çok büyük bir fark var. Sadece 7 adet müesseseyi son bir yılda Osmaniye’ye taşındı. Osmaniye’de bulunan bu işletmelerde şu anda 5 bin işçi istihdam ediliyor. Hatay 1939’dan bu yana devlet olmayı bırakarak Türkiye’nin bir serhat ili olmayı seçmiş ülkesine bağlı bir şehir. Hatay halkı olarak devletimizin sıcak elini hissetmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.
“HİÇ KİMSE SİT ALANI OLAMAYAN ARMUTLU BÖLGESİ’NDEN BU KADAR ÇOK TARİHİ KALINTININ ÇIKMASINI BEKLEMİYORDU”
Uğur Mumcu Alanı’na yapılan battı çıktı projesi ile ilgili görüşlerini bildiren Başkan Savaş, “Defne Belediye Başkanımız Dr. İbrahim Yaman benden bir ricada bulunarak bu caddeyi benden istedi. Aslında orası Büyükşehir’e ait. Ben ricasını kırmayarak meydanda bir proje gerçekleştirilmesi için caddeyi Defne Belediyesi’ne teslim ettim. Bir süre sonra Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden arkadaşlarımız projeyi incelemeye gitti. İnceleme sonucunda projenin tamamlanması ile birlikte Çekmece ile Şükrü Güçlü Köprüsü arasının kapanacağını bildirdiler. Çözüm olarak da ya projenin revize edileceğini ya da HBB olarak bizim o bölgeye bir battı çıktı yapmamız gerektiğini söylediler. Bu durumda hemen bir battı çıktı projesini başlattık. Armutlu bölgesi sit alanı değil. Hiç kimse oradan çeşitli mozaiklerin, hamam ve kilise duvarlarının çıkmasını beklemiyordu. Böyle olunca hemen Kültür Müdürlüğü’ne başvurduk. 60 kişi ve 2 sanat tarihçisi ile kazmaya başladık. Tabi kazma işlemlerini mozaik ve kalıntıların olduğu yerde kazma kürekle yapamıyorsunuz. Elle ya da kaşıkla milim milim ilerleyebiliyorsunuz. Tam bu esnada Bizans Dönemi’nde 5’inci Yüzyıl’dan kalma bir ‘Şap Ev’ çıktı. Bu tarihi eserden Dünya’da sadece 5 tane varmış ama Hatay’da bulunan en iyisiymiş. Hal böyle olunca Adana’daki Anıtlar Kurulu projeyi bu şekilde yapmamamızı Uğur Mumcu Caddesi’nde bir üst geçit yapmamızı istediler. Bu durumda bütün manzara kapanacak, bütün dükkânlar zarar görecek ve şu anda orada bulunan evlerin değerleri de düşecekti” ifadelerine yer verdi.
“ UĞUR MUMCU’DAN ÇIKAN TARİHİ KALINTILAR EXPO 2021’DE SERGİLENECEK”
Öncelikle Anıtlar Kurulundan, mozaiklerin taşınmasına karar çıkardıklarının altını çizen Başkan Savaş, “ Bir ay sonrada diğer tarihi dokunun taşınması için karar çıkardık. Bu aşamada da mozaikleri numaralandırdık. Çıkan mozaikleri müzeye gönderdik. Diğer taşları da saklıyoruz, 2021 Expo alanında yapacağımız Arkeoparkta kullanacağız. Yani bu kadar musibette yüzyıllarca gelir elde edeceğimiz önemli bir yapının temelini oluşturmuş olacağız. Bölgedeki çalışmaları hızlandırmak için geniş çaplı bir ekip kurduk. Yolların yapımında söz verdiğimiz tarihe yetiştirmek için gece gündüz çalıştık. Samandağ- Antakya, Armutlu- Çekmece ve Çekmece- Samandağ yollarını kullanıma açtık. Geriye sadece Şükrü Güçlü Köprü tarafı kaldı. Yakın bir tarihte o yolu da kullanıma açacağız. Yol çalışmalarımızın ardından Defne Belediyesi meydan düzenlemelerini yapacaklarını ifade etti, yapmazlarsa oraya da el atacağız. O bölgedeki esnafımız ve sakinlerimiz çok fazla sıkıntı çekti ancak Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmaların yapım aşamasında büyük zorluklardan geçtik. Hiç beklemediğimiz bir bölgede muhteşem eserler çıktı. Buna zaman, ekonomik ve çalışma külfeti de eklenince en çok sitem edilen isim oldum. Ama şu bir gerçek ki, güzel işleri yapmak üzere yola çıktık. Bundan 30 sene önce, bizim bulmuş olduğumuz mozaiklerin üzerine hiç acımadan kanalizasyon döşenmiş ve fazlasıyla zarar verilmişti. Bu süreçte zorluklardan geçtik ama turizm anlamında Hatay’ımıza kalıcı değer kattık” dedi.
“ASİ NEHRİ’Nİ YAŞATACAĞIZ”
Radyo Tempo sunucusu Özlem Ataş’ın, Asi Nehri Proje çalışmalarıyla ilgili sorusuna cevap veren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; “ Nehrin adından da anlaşılacağı gibi ‘Asi’, ters akıyor, üç farklı ülke dolaşıyor, ülkemize hem kimyasal hem de biyolojik anlamda dördüncü derecede kirlilikle giriyor. Hal böyle olunca Asi Nehri’ni yaşatmak, güzelleştirmek güçleşiyor. Bizim bunu yaşatmamız ve görsel anlamda da en üst seviyeye çıkartmamız lazım. Asi Nehri ile alakalı çalışmaları daha öncesinden yapmak istemiştim ancak Devlet Su İşleri (DSİ) sorumluluğundaydı. Şimdi ise tam anlamıyla Büyükşehir Belediyesinin yani bizim üstlendiğimiz bir çalışmadır. Dünyanın beşinci en büyük membranlı artıma tesisini Maşuklu Mahallesinde yapıyoruz. Asi Nehri çalışmalarımızda Maşuklu Mahallesinin sonunda kadar bin 200’lük boru döşedik. Bu borular, Asi Nehrine akan temiz ve kirli olmak üzere tüm suları kapalı alana iletmeye yarıyor. Kolektör ve arıtma tesisi ihalesi bitti, kanalizasyon ihalesine hazırlanıyoruz. Aynı zamanda Kavaslı çayında da Asi Nehri’ne müthiş bir kanalizasyon deşarjı var. Bu kaynağı da değerlendirerek arıtma tesisimizi besleyeceğiz. Arıtma tesisimizin yapımı öncesinde Japonya’ya giderek teknik bilgileri aldık. Yapımı süren arıtma sisteminde 1 mikromdan daha az delikleri bulunuyor, suyu %99.99 temizliyor. Tesis, kirli suyun içindeki tüm partikülleri süzüyor. Japonlar arıtma tesisinden çıkan suyu içme suyu olarak kullanıyor ancak biz çiftçilerin ve Asi Nehri’nin su ihtiyacını karşılayacağız. Bunların yanı sıra Asi Nehrinin peyzaj ve çevre düzenlemesiyle ilgili çalışmalar yaptırdık. Önümüzdeki hafta bu konuda detaylı bir görüşme yapacağız.” Açıklamalarında bulundu.
“DSİ BİZE SU VERİRSE ÖNÜMÜZDEKİ YILSONUNA KADAR SAMANDAĞ’IN TÜM İÇME SUYU ŞEBEKESİNİ YENİLEYECEĞİZ”
Samandağ’daki içme suyu sıkıntısına dair soruları yanıtlayan Başkan Savaş, “Hatay nüfusunun %49’u kırsal kesimde yaşıyor. Kırsal alanların çokluğu sorunun çokluğu anlamına geliyor. Hatay’da ciddi bir su sorunu var. Çünkü yıllardır altyapı yatırımları yapılmamış. Bu nedenle borular basıncı kaldırabilecek nitelikte değil ve asbest içeriyor. Birçok ilçemizin içme suyu şebekesini değiştirdik. Diğer ilçelerimizde olduğu gibi Samandağ’da da içme suyu şebekesini yenileyeceğiz. Burada su kaynakları kıt olduğu için Karaçay Barajı’nın bitmesini bekliyoruz. Eğer önümüzdeki yıl sonuna kadar Devlet Su İşleri bize su verebilirse, biz de Samandağ’ın tüm içme suyu hatlarını yenileyeceğiz. İçme suyu projemizi tamamladık. Samandağ Arsuz ve Dörtyol ilçelerimizin altyapı çalışmaları ile ilgili meclise bir madde getirdik. İktidar partisinin meclisteki temsilcilerinin çoğu önce bu maddeyi reddetti. Bir sonraki mecliste yeniden gündeme getirdiğimizde mecliste çoğunluk sağlayarak bu maddeyi kabul ettirdik” ifadelerine yer verdi.
“SAMANDAĞIN ŞEHİR PLANI HATAY’IN DİĞER İLÇELERİNDEN DAHA KARMAŞIK”
Samandağ’a yapılan hizmetlerin bir kısmandan bahseden Başkan Savaş, büyükşehir belediyesi tarafından ilçede hayata geçirilecek projeler hakkında bilgi verdi. İlçedeki hizmetlerin detaylarıyla ilgili bilgi paylaşan Başkan Savaş, “Samandağ’a 144 km sathi kaplama, 21.5 beton asfalt, 22 km stabilize yol, 29 menfez, 553 metre istinat duvarı, 467 metre taş duvar kazandırarak yaklaşık 180 bin km kilitli parke taşı döşedik. Bunların yanı sıra ilçemize bir köprü bir de sosyal tesis kazandırdık, 13 aile mezarlığının çevre düzenlemesini, 22 okulun bakımını yaptık. 13 ibadethanede temizlik düzenleme çalışması gerçekleştirdik. İlçemize 10 milyon 344 TL maliyetli atık su arıtma tesisi kazandırdık. 3 katlı bir otopark kazandırmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Samandağ’da her yıl olduğu gibi bu yıl da hem kumsalda hem de denizde temizlik gerçekleştirdik. Rip akıntısı dolayısıyla yaşanan boğulmaların önüne geçebilmek amacıyla kritik noktalara can kurtaran yerleştirdik. Yakın zaman içerisinde Abdullah Cömert Parkı’nın alt kısmında otopark yapımını başlatıyoruz. Otoparkı biz yapacağız üzerindeki parkı ise Samandağ Belediyesi yapacak. Projemizi bu yıl başlatıp önümüzdeki yaza tamamlamayı düşünüyoruz” açıklamasında bulunarak, Samandağ’ın şehir planının Hatay’ın diğer ilçelerinden daha karmaşık olduğunu ve bu durumun yıllardır süregelen bir sorun haline dönüştüğünü ifade eden Başkan Savaş, ilçenin yeniden yapılandırılmasının uzun yıllar alacağını belirtti.
BAŞKAN SAVAŞ: YIPRATILMAYA ÇALIŞILDIM
Arsuz, Defne ve Samandağ gibi CHP’li belediyelere yapılmak istenen hizmetlerin Meclis kararlarıyla engellenmek istenip istenilmediğine ait soruya da samimiyetle cevap veren Başkan Savaş, konunun 30 Mart 2014 seçimlerine dayandığını ve yürütülen politika ile kendisinin yıpratılmaya çalışıldığını ifade etti. Hatay’ın çok renkli yapısını bildiğini ve bu doğrultuda hizmet ürettiklerini de belirten Lütfü Savaş, “Amacımız Hatay’ın çok renkli yapısına göre hizmet etmek ve bunu da başarıyoruz. Kavgadan, gürültüden ve ayrıştırıcılıktan uzak bir şekilde çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak için çaba harcıyoruz. İnsani duruşumuz ve kaostan uzak tavrımızla, memleketimize hizmet etmeye ve bu çıtayı üst seviyelere çıkarmaya devam edeceğiz” dedi.
MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYEN BAŞKAN LÜTFÜ SAVAŞ
Geçen 3 buçuk yıllık süreç içinde bazı yorgunluklar yaşasa da mücadelesinden vazgeçmediğini sözlerine ekleyen HBB Başkanı Savaş, “Hemşehrilerimizin sevgisi ve teveccühünden bunu anlıyoruz. EXPO 2021 ve Hatay Halkı Hakkını İstiyor imza kampanyamızı sahiplenerek destek verdiler. Yanlışlarımızı, eksiklerimiz, doğrularımızı beraber tartışıyoruz. Ve anlıyorum ki; doğru şehre, doğru insanlara doğru hizmet yapıyoruz” diyerek kendisinin de şanslı olduğunu ifade etti.
Programın son bölümünde önümüzdeki seçimde yeniden başkanlığa aday olup olmayacağı sorusunu cevaplayan Lütfü Savaş, Hatay halkına hizmet etmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Ben ve ekibim Hatay’a hizmet etmekten mutluyuz. Siyasi ayrım gözetmeksizin her şeyi vatandaşlarımızla birlikte başardık. 30 Mart seçimlerinde çok zor şartlarda mücadele verdik. Yelpazenin sağından ve solundan oy aldık. Bu süreçte emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim. Bundan sonra da aynı kararlılık ve azimle vatandaşlarımızın mutluluğuna mutluluk katmak için yine birlikte çalışacağız” dedi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.