BAŞKAN SAVAŞ, “TÜM MEDENİYETLERİ HATAY’DA MİSAFİR ETMEK İSTİYORUZ” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

17 Haziran 2021 - 08:36

BAŞKAN SAVAŞ, “TÜM MEDENİYETLERİ HATAY’DA MİSAFİR ETMEK İSTİYORUZ”

BAŞKAN SAVAŞ, “TÜM MEDENİYETLERİ HATAY’DA MİSAFİR ETMEK İSTİYORUZ”
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2016 - 14:39

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Show Max ekranlarında yayınlanan İlal Şimşek’in hazırlayıp sunduğu ‘Şehrin Nabzı’ adlı televizyon programına konuk oldu.
Hatay’ın altyapı sorunları ve EXPO 2021 hakkında görüşlerini paylaşan Başkan Savaş, kendisine yöneltilen sorulara açık yüreklilikle cevap verdi.
Hatay genelinde yapılan altyapı çalışmalarını anlatan Başkan Savaş, “Belediye başkanları genellikle üstyapı çalışmalarına önem verir, fakat biz bilim adamı olarak şehrin altyapısının çok zayıf oluğunun farkındalığıyla altyapıya yatırım yapıyoruz. Her yağmurda ev ve iş yerlerinin suyla dolduğunu ve vatandaşımızın maddi, manevi zarar gördüğünü biliyorduk. Buna duyarsız kalmayarak Hatay büyükşehir belediyesi statüsünü elde ettikten sonra 15 ilçede altyapı çalışmaları başlattık. Kanalizasyon, arıtma tesisi ve özellikle içme suyu konusunda Hatay’ın dört bir yanında altyapı hamlesi başlattık. Projelerimizi tek tek hayata geçirmek için birçok bölgede inşaatlara başladık. Altyapı konusunda biten, devam eden ve başlayacak projelerimiz var. Şu bir gerçek ki; Hatay’ın 15 ilçesinde hala altyapı eksikliğimiz var. Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan iki yıl önce bu konu ile ilgili dersimizi iyi çalışmıştık. Göreve geldiğimiz andan itibaren hızlı ve kalıcı çözümler üretiyoruz. 2019 Mart ayı seçimine kadar da Hatay’da içme suyu şebekesi ve kanalizasyon çalışmalarının büyük bir kısmını, arıtma tesislerinin ise hemen hemen hepsini bitirmiş olacağız. Hatay’ın altyapı ile ilgili sıkıntısı kalmayacak. Yağmur suyu kanalları konusuna gücümüz yetmeyebilir, çünkü biz HATSU’yu çok fazla borç ile devraldık. Ama biz borçlara rağmen hem altyapıda hem de üst yapıda Hatay’a hak ettiği hizmetleri verme gayesi içerisindeyiz. Biz bu durumdan mutluyuz, hemşehrilerimiz de mutlu. İnşallah güzel işlerin devamını getireceğiz” şeklinde konuştu.
EXPO 2016 Antalya ve Hatay’ın EXPO 2021 adaylığı ile ilgili görüşlerini de belirten Başkan Savaş, “2016 EXPO Antalya’ya 4 proje ile başvurduk. EXPO 2016’ya dünyanın dört bir yanından yaklaşık 500 proje ile başvurulmuş. Bu projeler içerisinden seçilen 40 projenin 4’ü bizim göndermiş olduğumuz projeler. EXPO 2016 Antalya’da Hatay’ın tanıtımını 543 metrekarelik standımızda yapıyoruz. Tabi ki oradaki güzellikleri ve görünce ve orada yapılan her şeyin Antalya’ya kalacağı için biz de EXPO 2021’e aday olduk. Olumlu sonuç almamız durumunda EXPO 2021’i, Hatay’da yaklaşık bin dönümlük bir arazi üzerine ‘Hatay’ın Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla yapacağız” konuştu.
Başkan Savaş, “EXPO 2016’da göstermiş olduğumuz başarıdan dolayı 2017 yılında geleceğin enerjilerini konuşmak üzere Astana’ya ve Kazakistan’a gideceğiz. Hatay olarak oraya geçmişin ilk inovasyon merkezi olan ve ilk ışıklandırılan cadde unvanına sahip Kurtuluş Caddesi’ni konuşmak ve tanıtmak amacıyla katılacağız” açıklamasında bulundu.
Konuşmasına devam eden Başkan Savaş, “EXPO 2021’in Hatay’da olması konusunda iddialıyız. Dünya’da yaşayan tüm medeniyetleri Hatay’da misafir etmek istiyoruz. Biliyorsunuz ki Hatay M.Ö. 30’uncu yıldan itibaren birçok mezhep, etnik unsur ve semavi dine ev sahipliği yapmış bir kenttir. Hıristiyanlık, Musevilik ve İslamiyet olmak üzere 3 semavi dinin Anadolu’daki ilk ibadet yerleri Hatay’da yer alıyor. Dünya’da bulunan 23 tane medeniyetinin 13’ünün yaşadığı bir şehirden bahsediyoruz. Bu şehrin medeniyetler bahçesinin anılması kadar güzel ve doğal bir şey olamaz. Aday olduğumuz EXPO 2021 adaylığımızdan güzel sonuçlar alacağımız düşünüyoruz. Tabi ki adaylıktan sonra işimiz çok zor. İzmir, Antalya ve Hatay gibi önemli şehirler EXPO’ya ev sahipliği yapmış olacak. Tabi ki içlerinden en önemlisi Hatay olacak” dedi.
Suriye’de yaşanan üzücü olaylara da dikkat çeken Başkan Savaş, “Hatay son beş yılda çok acı çekti. Suriye’deki ateşe komşu 6 ilçesi bulunan bir şehirde yaşıyoruz. 5 yıldır ekonomik, sosyolojik, psikolojik ve siyasi anlamda çok fazla yıprandık. Türkiye’de en fazla zarar gören illerin başında Hatay geliyor. Biz Ortadoğu’daki bu kaos ortamının ve dökülen kardeş kanının bir an önce dinmesini istiyoruz. Hatay’daki ticaretin, sanayinin ve burada üretilen yaş sebze, meyvelerin ihracatının eski günlerdeki gibi bir numara olmasını istiyoruz. Bunun için Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak hemşehrilerimizin olumlu düşünmeleri ve geleceğe umutla bakmaları için her türlü çabayı sarf ediyoruz. Toplumlar böyle sıkıntılı günlerde birbirlerine destek olarak geleceğe emin adımlarla ilerleyebilirler” açıklamasında bulundu.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.