BAŞKAN SAVAŞ’IN 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 07:23

BAŞKAN SAVAŞ’IN 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

BAŞKAN SAVAŞ’IN 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
Son Güncelleme :

08 Aralık 2017 - 8:40

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.
“BATI ÜLKELERİNDE OLMAYAN SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TÜRK KADININA GÜÇ KATMIŞTIR”
Mesajında Türk kadınlarının her alanda büyük başarılara imza attığını, bunun da temelinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği değerin bulunduğunu söyleyen Başkan Savaş, “Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınlarına duyduğu güven, kadın-erkek eşitliğinin kabulünde temel oluşturmuştur. 5 Aralık 1934’de Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Batı ülkelerinde olmayan bu seçme ve seçilme hakkı Türk kadınlarına güç katmıştır. Bilimde, tıpta, edebiyatta, sanatta, basında, siyasette ve daha birçok alanda Türk kadınları başarıları ile adlarını tarihe yazdırmışlardır. Bunun en güzel örneği de dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotu bir Türk kadını olan Sabiha Gökçen’dir.” dedi.
“TÜRK TOPLUMUNUN GELİŞİP YÜKSELMESİNDE KADINLARIMIZIN KATKISI BÜYÜKTÜR”
Mesajının devamında Türk toplumunun gelişip yükselmesinde kadınlarımızın katkısının büyük olduğuna değinen Başkan Savaş, “Tarihimiz, büyük adamları ve nesilleri yetiştiren analarımızın örnekleri ile doludur. Gerek Cumhuriyetin kuruluşundan önce, gerekse sonra başarıları ile tarihe geçen analarımız bu günlere gelmemizi sağlamışlardır. Birleşmiş Milletlerin 1952 yılında uluslararası bir sözleşme ile getirebildiği, kadınlara seçme ve seçilme hakkını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bütün dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına tanımıştır. Kadın elinin değdiği her yerde ve her işte başarı vardır, kalite vardır, saygınlık vardır. Kadınlarımızın toplum hayatının her aşamasında etkin rol almasını sağladığımızda, ülkemizin gelişmesi hızlanacak, toplumumuzun saygınlığı daha da artacaktır. Kadınlarımızın her meslekte ve özellikle siyasi hayatta daha çok ve daha etkin yer alabilmeleri yönetimde ve siyasette kaliteyi beraberinde getirecektir.” dedi.
“TÜM KADINLARIMIZIN DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM”
Başkan Lütfü Savaş, “Aydınlık geleceğimizin hazırlanmasında büyük emekleri olan kadınlarımızın Kadın Hakları Günü’nü kutlarken, kadınlarımızın eşit şartlarda birey olmalarının yolunu açan Mustafa Kemal Atatürk’ü de saygı ile anıyor, bu ülke için emek vermiş tüm kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullanarak mesajını sonlandırdı.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.