BAŞKAN SAVAŞ’IN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Eylül 2021 - 17:40

BAŞKAN SAVAŞ’IN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

BAŞKAN SAVAŞ’IN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
Son Güncelleme :

08 Aralık 2016 - 17:14

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayılmadı.
Başkan Savaş yayımladığı mesajında, İnsan hakları; tüm insanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerdir. 1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, “İnsan haklarının anayasası” olarak tanımlanarak, her insanın yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulamayacağını ilan eder. İnsanlar arasında ırk, dil, din, renk ayrımı yapmadan sevgi, saygı, hoşgörü ve dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olma haysiyeti ile sahip olması gereken hakların tamamına insan hakları denilmektedir” dedi.
“İNSAN HAKLARI, KİŞİYİ KENDİ ÖZÜYLE YAŞATACAK KURALLARIN BÜTÜNÜDÜR”
İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalar, bugün de işlevini sürdürmektedir. Bu hakların kullanılmasında herkes eşit ve özgürdür. İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kuralların bütünüdür. Toplum olarak her zaman ön planda olması gereken düşüncemiz tüm insanlar arasında hak, adalet ve özgürlük düşüncesinin yaygınlaşması olmalıdır” açıklamasında bulundu.
“İNSAN YARATILANIN EN ŞEFERLİSİ VE EN MÜKEMMELİDİR”
İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi, insan onuruna yakışmayan kabul edilmeyecek bir davranıştır. Bu tarz ayrımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma, isyan hiçbir zaman eksik olmamıştır. Bu yüzden düşüncemiz ve en önemlisi şudur ki; üzerinde yaşadığımız bu cennet vatanın toprakları üzerinde hep birlikte insanca yaşamanın ve yaşayabilmenin hazzını sürebilmek olmalıdır. İnsan, yaratılanın en şereflisi ve en mükemmelidir. Bizler nasıl yaşamak istiyorsak etrafımızdakilere de öyle davranmalıyız. Gönlümüzde adeta bir volkan gibi şahlanan hak, adalet ve eşitlik ilkeleri doğrultusunda, bizler için insan hak ve değerleri vazgeçilmez bir unsur olmuştur” ifadelerine yer verdi.
Bu duygu ve düşüncelerle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlar, toplumumuzda insan hak ve özgürlüklerinin, karşılıklı sevgi ve saygı duygularının yoğun olarak yaşanması temennisiyle saygılarımı sunarım.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.