BAŞKENTTE HATAY GÜNLERİ BAŞLIYOR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Eylül 2021 - 19:14

BAŞKENTTE HATAY GÜNLERİ BAŞLIYOR

BAŞKENTTE HATAY GÜNLERİ BAŞLIYOR
Son Güncelleme :

31 Ekim 2016 - 18:08

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Hatay Günleri yarın başlıyor. Hatay’ın tarihsel, kültürel, sosyal, ekonomik ve turistik değerlerini Ankaralılara tanıtmak amacıyla düzenlenen ‘Başkentte Hatay Günleri’ 2-6 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi( AKM)’de yapılacak.
Hatay Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Birlik Vakfı, Hatay İlçe Belediye Başkanları tarafından düzenlenen Başkentte Hatay Günleri, 1 Kasım Salı günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Antakya Medeniyetler Korosu’nun vereceği konser ile başlayacak.
15 Temmuz şehitlerine adanan ve yaklaşık 2 bine yakın davetlinin katılması beklenen konserde, farklı dinlerden ilahiler, şehitler için seslendirilecek. Yüzlerce yıldır birçok farklı etnik kökeni ile barış içinde yaşayan Hatay halkının, bundan sonra da birlik ve kardeşlik içinde yaşama kararlılığını da en iyi şekilde anlatılması hedeflenen Başkentte Hatay Günleri’nin resmi açılış töreni 2 Kasım Çarşamba günü saat 13.00’te AKM Alanında gerçekleştirilecek.
ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILACAK
Açılışa bazı bakanlar, Yardımcısı Veysi Kaynak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay Valisi Erdal Ata, Milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile Hatay’ın ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, Hatay Birlik Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer ve çok sayıda davetli katılacak.
DAFNE VE APOLLO MİSAFİRLERİ SELAMLAYACAK
Başkentte Hatay Günleri açılış töreninde Hatay’ın önemli mitolojik simgelerinden olan Su Perisi Dafne ve Işık Tanrısı Apollon’u temsilen özel kostümler giyecek olan gençler, taze yapraklarla süslenmiş olan bir araç üzerinden konukları selamlayacak.
HATAY’IN DÜNYACA ÜNLÜ YÖRESEL TATLARI TANITILACAK
Hatay’ın dünyaca ünlü mutfağında yer alan, sini kebabı, kağıt kebabı, oruk, künefe gibi yüzlerce yiyeceğin sunulacağı fuar alanında; zahter, zeytinyağı, sürk (çökelek), defne sabunu gibi yöresel ürünlerin satışı da yapılacak. Alanda ayrıca, Hatay-Payas’ta bulunan ve ünlü bir mimari eser olan “Sokullu Külliyesi” de tanıtılacak.
ANTAKYA EVLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞECEK FUARDA HBB MEHTERAN TAKIMI MARŞLARI İLE BAŞKENTLİLERE EŞLİK EDECEK
Başkentlilerin, Antakya evlerinin arasında gezineceği AKM alanında, tüm ilçe kaymakamlıkları ve belediyeler, ilçelerine özel yöresel ürünlerini tanıtacak ve ikramlarda bulunacak. Başkentte Hatay Günleri’nde ayrıca Hataylı ressamlar, heykeltıraşlar, mozaik sanatçıları eserlerini sanatseverlerle buluşturacak. Etkinlik kapsamında Hatay Mehteran Takımı AKM alanına gelen konuklara çeşitli marşları seslendirecek.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.