BERAT KANDİLİ, RAMAZAN AYINA HAZIRLANMAMIZI SAĞLAYAN KUTLU BİR GECE - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

15 Ağustos 2022 - 07:57

BERAT KANDİLİ, RAMAZAN AYINA HAZIRLANMAMIZI SAĞLAYAN KUTLU BİR GECE

BERAT KANDİLİ, RAMAZAN AYINA HAZIRLANMAMIZI  SAĞLAYAN KUTLU BİR GECE
Son Güncelleme :

19 Nisan 2019 - 10:13

Bu Haber 49 kez okunmuştur.
reklam

Af ve mağfiret gecesi olan Berat Kandilini, 19 Nisan Cuma günü idrak edecek olmanın sevinci içerisindeyiz.
Berat Kandili, Manevi yolculuğumuzdaki değişim ve dönüşüm için, heyecanla beklediğimiz Mübarek Ramazan ayına hazırlanmamızı sağlayan kutlu bir gecedir İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu yayınladığı mesajda şu bilgilerde bulundu: “Günahlardan kurtuluş, affedilme ve temizlenme anlamına gelen Berat, hatalardan, suçlardan ve kötü işlerden uzak durup günahlarımızdan tevbe etme şuurunu bizlere kazandırır.
Berat Kandili, kulluk şuuru bilinciyle kişiye bir kez daha nelerden uzak durması gerektiğini hatırlatır. Bu mübarek gece ruhumuza ağır gelen her türlü kederlerden ve sıkıntılardan, maneviyatımızı körelten sözlerden, günahlardan, tutum ve davranışlardan “berat etmek” isteyen inanan kalpler için ne güzel bir fırsattır.
Berat Kandili, Manevi yolculuğumuzdaki değişim ve dönüşüm için, heyecanla beklediğimiz Mübarek Ramazan ayına hazırlanmamızı sağlayan kutlu bir gecedir.
Berat gecesini, Allah’ın rahmetinden ümidimizi kesmeden, günahlarımızın bağışlanacağı umuduyla, “Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir “ müjdesi doğrultusunda idrak etmeye çalışmalıyız. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in; “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum…” şeklindeki niyazını dilimizden düşürmeyerek, Mevla’nın rızasını kazanma gayreti içerisinde olarak geçirmeliyiz.
Gelin bu mübarek gecede ömrümüzü nerede geçirdiğimizin bir muhasebesini yapalım. Ardından günahlarımızdan kurtulmak için samimi bir tevbe ile Mevla’ya yönelip günahlarda ısrarcı olmayacağımızın sözünü verelim. Günahlarımızın dini yaşantımızda neden olduğu tahribatların telafisini yapacağımız konusunda da kendimize söz verelim.
Günahlardan arınmış bir kalbe sahip olmak ve yapacağımız ibadetlerle Rabbimize yakınlaşmak için kısacası gönül dünyamızın huzuru için bu mübarek geceyi Kur’an tilavetleriyle, tevbe-istiğfarlarla, kaza namazlarımızı kılarak, hayır ve hasenâtlarla, dualarla yâd edelim.
Berat Kandili vesilesiyle; Yatsı namazından önce, Merkez Antakya İlçesi Habib-i Neccar Camii’nde İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu merkezi sistem ile tüm camilerde vaaz verecektir. Aynı zamanda; Antakya ilçesinde; Ulu Camii’nde İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Okuyucu, Haticeana Camii’nde İl Müftü Yardımcısı İrfan Açık, Esentepe Camii’nde Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak, Toki Camiinde Samandağ İlçe Müftüsü Mahmut Emin, Takva Ömer Camii’nde Emekli İl Müftüsü Mustafa Varlı, Narlıca Fatih Camii’nde Emekli İlçe Müftüsü Şükrü Kar, Mehmet İpek Camii’nde İl Şube Müdürü Fahri Uçak, Hz. Ebubekir Camii’nde İl Murakıbı Muhammed Seyyid Kar, Selam Camii’nde Antakya İlçe Şube Müdürü Davut Özdal, Fatih Camii’nde İl Vaizi Abdullah Doğan, Mirac Camii’nde Antakya İlçe Vaizi Ali Turgay, Suat Yılmaz Camii’nde Antakya İlçe Vaizi Ahmet Aytaç, 500 Konutlar Camii’nde Antakya İlçe Vaizi Adem Bozkurt kandil gecesi yatsı namazı öncesinde vaaz verecekler. Defne İlçesi Şevkibudak Camiinde Defne İlçe Müftüsü Mehmet Emin Eneç vaaz verecek. Ayrıca il geneli tüm camilerde Berat Kandili Özel Programı yapılacak.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta milletimiz olmak üzere tüm İslâm âleminin Berat Gecesi’ni tebrik ediyorum. Bu mübarek gece hürmetine, milletimizin her türlü dert ve sıkıntıdan uzak olmasını, dünyanın huzur ve sükûnete kavuşmasını diliyor; mübarek Ramazan ayına, huzur içerisinde, günah yüklerimizden berat etmiş olarak girebilmeyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. “ dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.