Bombardımandan kaçanların sığındığı kamplar sular altında kaldı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 04:34

Bombardımandan kaçanların sığındığı kamplar sular altında kaldı

Bombardımandan kaçanların  sığındığı kamplar sular altında kaldı
Son Güncelleme :

13 Aralık 2019 - 14:40

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Suriye’nin İdlib kenti ve kırsalına yönelik bombardımanından kaçan çoğu çocuk sivillerin sığındığı ve derme çatma çadırlardan oluşan kamplar, aşırı yağışların etkisi ile sular altında kaldı.
İnsan Hak ve Hürriyetleri(İHH), İnsani Yardım Vakfı’nca Suriye’nin İdlib kenti kırsalındaki yoğun yağışların etkisiyle sular altında kalan kamplarda yaşayan insanlar için acil yardım çağrısında bulunuldu. Suriye’nin Türkiye sınırına yakın, kuzeybatısındaki İdlib kenti kırsalında bulunan derme çatma çadırlardan oluşan birçok sığınmacı kampı bir süredir devam eden yoğun yağış nedeniyle sular altında kaldı. Ağırlıklı olarak İdlib’in güney kırsalındaki bombardımanlardan kaçan sivillerin yaşadığı kamplar aşırı sel tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Bombardıman nedeniyle köyünden kaçarak İdlib’in kuzey kırsalındaki kampa sığınan ve yaşadıkları çadırı su baskınına uğrayan 65 yaşındaki Ayşe Casim, 7 ay önce saldırılar nedeniyle köylerinden kaçarak bölgeye geldiklerini söyledi. Saldırılarda 7 çocuğumu kaybettiğini anlatan Casim, “Evlerimiz yıkıldı. Sahip olduğumuz her şeyi kaybettik. Bu kampta da 15-20 gündür yağmurun altındayız. Sularla iç içe yaşıyoruz’’ dedi.
İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun, kış mevsiminin soğukluğu ve ailelerin imkânsızlığı nedeniyle sular altında kalan, derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşayanların zor günler geçirdiklerini söyledi.
SOBA, YAKACAK, GIDA VE HİJYEN PAKETLERİNE İHTİYACI VAR
Bombardımandan kaçarak geldikleri derme çatma ve sağlıksız şekilde oluşturulan çadırlarda yaşayanların su baskını nedeniyle mağdur olduklarını belirten Tosun, “Aileler için yardım çağrısında bulundu. Tosun şöyle dedi;
“Ailelerin soba, yakacak, gıda ve hijyen paketlerine ihtiyacı var. Eğer bu yağışlar devam ederse kampların birkaç gün sonra sel baskınına maruz kalma tehlikesi bulunuyor. Bu nedenle sel felaketinin meydana gelmesi durumunda ailelerin mağdur olmaması için acil olarak bölgeye yardımların ulaştırılması gerekiyor.”
Açıklamada, yardım çalışmalarına destek olmak için bütün operatörlerden SURİYE yazıp 3072’ye kısa mesaj atarak 5 liralık bağışta bulunulabileceği, veya ayrıca İHH’nın banka hesaplarına “SURİYE” açıklaması ile birlikte bağış yaparak vakfın bölgedeki çalışmalarına katkı sağlanılabileceği kaydedildi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.