“BÜYÜKŞEHİR SUYU BİZE DEVRETSİN YİNE 1 TL. YAPACAĞIZ” Başkan Şanverdi, “Vatandaşlarımızın hakkını sonuna kadar savunacağız” « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 05:40

“BÜYÜKŞEHİR SUYU BİZE DEVRETSİN YİNE 1 TL. YAPACAĞIZ” Başkan Şanverdi, “Vatandaşlarımızın hakkını sonuna kadar savunacağız”

“BÜYÜKŞEHİR SUYU BİZE DEVRETSİN YİNE 1 TL. YAPACAĞIZ” Başkan Şanverdi, “Vatandaşlarımızın hakkını sonuna kadar savunacağız”
Son Güncelleme :

17 Mart 2015 - 10:46

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, basın toplantısı düzenleyerek, Hatay’daki su fiyatları sorununu gündeme taşıdı.
Toplantıya Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve basın temsilcileri katıldı.
Başkan Şanverdi, yaptığı açıklamada şunları söyledi;
“2 Ay önce Ak Parti grubunun vermiş olduğu önergede, su fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve indirime gidilmesi gerektiğini gündeme getirdik. Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı HATSU genel kurulunu olağanüstü topladı.
Toplantıda su fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirterek, Hatay halkının Mağduriyetinin giderilmesi için fiyatların yeniden gözden geçirilmesini talep ettik.
İndirim yapılmak üzere katıldığımız toplantıda suyun daha da zamlanması gerektiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı, suyun 2 TL’den 2,55 TL ye yükseltilerek zam talebinde bulundu. Bu rekor fiyatla toplantı gündemini oluşturdu. Ayrıca İşyerlerinde su fiyatlarının 8 TL’den 7 TL ye düşürdüğünü belirtti. Fakat Ak Parti Grubu mesken abonelerine yapılan artışı haksız, iş yerlerine yapılan 1 TL lik indirimi yetersiz bularak, Hatay halkını aldatmaya yönelik yapılan bu önergeyi reddetti. Vatandaşlarımıza iş yerlerinde %1000 oranında zam yapmak, hele de insanların yaşam kaynağı su üzerinden bunu gerçekleştirmeye çalışmak büyük bir hatadır. Ak Parti Grubu bu durum karşısında direnme kararı almıştır.
Olağan üstü toplantılarda önerge hakkının olmayışını fırsat bilen ve fırsatı yandaş basını aracılığıyla halkımıza “Mecliste çoğunluktalar” diyerek sanki Ak Parti Grubu bu önergeyi vermiş gibi gösteren, Büyük Şehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, halkı bu konuda da yanıltmaktadır.
Kendisine bu işin nasıl olacağını ve diğer belediyelerin uygulamalarını defalarca anlattık. En son olağan üstü toplantıda, 10 Büyükşehir belediyesinin su fiyatlarını örnek göstererek, Hatay’daki su fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirttik. Bu fiyatların bazıları şu şekildedir;
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi
Mesken: 1.10 krş.
İş yeri : 3.15 krş.
Adana Büyükşehir Belediyesi
Mesken: 2.27 krş.
Ayrıca Büyükşehir İlçe belediyeleri fiyatlandırmaları
Yumurtalık: 1,31 krş.
Karaisalı: 1.70 krş
Pozantı: 1.64 krş.
İşyerleri : 2.12 krş.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Mesken: 2,98 krş.
Nizip: 0,90 krş
İslahye: 0,68 krş
Nurdağı: 0,86 krş
Samsun Büyükşehir Belediyesi
Mesken: 2.35 krş
Konya Büyükşehir Belediyesi
Mesken: 1,80 krş.
Manisa Büyükşehir Belediyesi
Mesken:2,20 krş.
İlçeleri:1.50 krş.
Saruhanlı: 1.70 krş
Gördes : 1.85 krş
Soma : 1.85 krş.
Kırkağaç: 1.22 krş.
HATSU Su maliyetlerini doğru bir şekilde hesap etmemektedir. HATSU Genel Müdürünün ifadesiyle; 130 milyon m³ su kullanımının %70 kaçak olduğunu beyan etmiştir. Oysaki bu oranın %20 yi geçmiyor olması gerekir.
Hesaplar yanlış yapıldığından Hatay halkı pahalı su içmektedir. Bu durum Hatay Halkını çileden çıkmasına sebep olmuştur” dedi.
BÜYÜKŞEHİR SUYU BİZE DEVRETSİN YİNE 1 TL. YAPACAĞIZ
Başkan Şanverdi, “Hodri Meydan ben 10 yıl Reyhanlı’ya 1 TL ye su verdim. Büyükşehir Belediye Başkanı, Reyhanlı’yı borçlarımızla bize devretsin, yine suyu 1 TL yapacağım. Son 1 yıldır Büyük Şehir Belediyesi tarafından, çivi çakılmayan Hatay ve ilçemiz Reyhanlı’da artık bıçak kemiğe dayandı.
Ak Parti Grubu olarak bu işin peşini bırakmayacağız. HATSU fiyatlarının civar illerde uygulanan su fiyatlarına yakın bir fiyatta olmasını talep ediyoruz. Taleplerimizi ısrarla devam ettireceğiz. Vatandaşlarımızın hakkını, sonuna kadar savunacağız.” diye konuştu.
IMG_6009IMG_6013IMG_6010IMG_4602

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.