CHP’li Tokdemir, yerel basının maddi sıkıntılarını meclis gündemine taşıdı YEREL BASIN KAN AĞLIYOR! - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

15 Ağustos 2022 - 06:15

CHP’li Tokdemir, yerel basının maddi sıkıntılarını meclis gündemine taşıdı YEREL BASIN KAN AĞLIYOR!

CHP’li Tokdemir, yerel basının maddi sıkıntılarını meclis gündemine taşıdı YEREL BASIN KAN AĞLIYOR!
Son Güncelleme :

04 Mart 2021 - 16:01

Bu Haber 23 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yerel basının sorunları ve zor günler yaşadıkları hakkındaki soru önergesini meclis gündemine taşıdı. Yerel Basının sorunları hakkında soru önergesi sunan CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir; aşağıdaki soruların Maliye ve Hazine Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.
“YEREL BASIN CAN ÇEKİŞMEYE DEVAM EDİYOR”
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, “Salgınla mücadele ettiğimiz süre içerisinde, Anadolu’nun dört bir yanında, yerelin nabzını tutan ve sorunlarını dile getiren, vatandaşı bilgilendiren Anadolu Basını yani diğer bir değişle Yerel Basın can çekişmeye devam ediyor” dedi.
“BİRÇOK GAZETE YA KÜÇÜLDÜ YADA KAPATTI”
Milletvekili Tokdemir, Dolar’ın 8,5 lirayı bulduğu zamanlarda yerel basının ham maddesi olan kağıt, kalıp, mürekkep ve diğer emtialar ithal olduğu için Dolar kurundan işlem gördüğü için, 65-70 liraya satılan bir paket kağıt, birden 125-130 liraya fırlarken, 3-4 dolarlık bir kalıp 8.5 Dolar’a çıkmıştı. Bunlara diğer emtiaları eklendiğinde yerel basın ciddi anlamda krize girdiği için birçok gazete ya ebat düşürdü veya kapandı ifadesine yer verdi.
“YEREL BASIN HİÇBİR MESLEK ÖRGÜTÜ ARASINDA YER VERİLMEMİŞ”
Tokdemir, “Dolar’ın dalgalı kurunun ardından krizde olan Yerel Basın bu kez pandemiyle birlikte tamamen ağır bir darbe aldı. Yaklaşık bir yıldan beri süren pandemiyle birlikte yine gazetelerin kapanmasıyla birlikte binlerle ifade edilen Basın emekçisi işsiz kaldı. İşsiz kalan gazeteciler yaşam mücadelesi verirken, maalesef Hükümetin açıkladığı destek programıyla ilgili olarak Yerel Basın hiçbir meslek örgütü arasında yer verilmemiştir. Anadolu’da faaliyet gösteren yerel medya kuruluşlarında görev yapan basın emekçileri sokağa çıkma yasağında bile sahada kendi olanaklarıyla koruma tedbirleri alarak kamuoyunu bilgilendirmeye çalışan, açlıkla karşı karşıya kalan başta gazete çalışanları ve gazete sahiplerini hükümet maalesef görmemezlikten gelmiştir” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.