Çiftçilere “ECRİMİSİL” uyarısı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

8 Aralık 2021 - 15:16

Çiftçilere “ECRİMİSİL” uyarısı

Çiftçilere “ECRİMİSİL” uyarısı
Son Güncelleme :

13 Kasım 2018 - 9:11

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Hazine arazilerinde ecrimisil ödeyerek tarım yapan yüzbinlerce çiftçiye süre uyarısında bulunuldu. Yıllardır bekleyen ve yılan hikayesine dönen ecrimisil sorununu, 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nden önce dönemin Başbakanı, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile çözmüş ve bu haktan yararlanmada başvuru süresi 19 Kasım Pazartesi günü olarak belirlenmişti. Yetkililer Çiftçilerin bu süreyi geçirmeden Milli Emlak müdürlüklerine kira sözleşmesi başvurusu yapması gerektiği uyarısını yaptı.
Uzun yıllardan bu yana Hazine arazilerinde yüzbinlerce çiftçinin ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim gerçekleştirmesine rağmen, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydolamadıkları için devletin sağladığı hiçbir destekten yararlanamıyor. Hazineye ait arazilerini ecrimisil ödeyerek tarımsal amaçla geriye dönük en az 3 yıl kullandığı, 31 Aralık 2017 tarihinden önce tespit edilen çiftçiler, kira sözleşmesiyle, ÇKS kaydıyla devletin çiftçilere sağladığı her türlü destek ve imkandan faydalanabilecekler.
Çiftçiler, Hazine ile kira sözleşmesi yapmaları halinde ÇKS’ye kayıt olabilecek,tarımsal desteklerden, düşük faizli kredilerden,tarım sigortalarından yararlanabilecek, TMO’ya ürün teslim edebilecek, doğal afetlerden zarar görmeleri halinde düşük faizli kredilere yönelik borç ertelemelerinden de faydalanabilecek.
Bu haklardan yararlanmak isteyen çiftçilerin 19 Kasım 2018 tarihine kadar Milli Emlak müdürlüklerine kira sözleşmesi başvurusu yapması gerekiyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.