ÇİFTÇİLERE, REFLEKTÖR VE TEPE LAMBASI UYARISI - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

25 Mayıs 2022 - 12:15

ÇİFTÇİLERE, REFLEKTÖR VE TEPE LAMBASI UYARISI

ÇİFTÇİLERE, REFLEKTÖR VE TEPE LAMBASI UYARISI
Son Güncelleme :

06 Ekim 2020 - 9:43

Bu Haber 8 kez okunmuştur.
reklam

Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik, tarım sezonunun başlamasıyla birlikte olası kazaların önüne geçebilmek amacıyla çiftçilere reflektör ve flaşörlü tepe lambası kullanmaları yönünde uyardı.
Başkan Çelik, traktör ve römorklarda kullanılması büyük önem arz eden bu aparatların hem çiftçilerin hem de diğer sürücülerin can ve mal güvenliği açısından gerekli olduğunu söyledi.
Traktör römorklarında özellikle geceleri görünürlüğü ve fark edilmeyi arttırıcı arka işaret levhası ve reflektörlerinin; mevzuatta belirtilen standartlarda ve görünürlüklerinin tam olması gerekiyor. Traktörlerde de ön ve arka ışık donanımlarının yanı sıra flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası bulundurması gerekiyor. Tarım sezonunun başlamasıyla birlikte karayollarını yoğun bir şekilde kullanan çiftçilerin, traktörlerini ve römorklarını bu kurallara uyarak karayolunda kullanmaları gerekiyor. Bu konuda çiftçileri uyaran Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik, römorklara reflektör ve traktörlere de flaşörlü tepe lambası takmanın vatandaşlık görevi olduğunu belirti.
Hiçbir çiftçinin traktörlerden kaynaklanan trafik kazalarına sebep olmasını istemediklerinin altını çizen Başkan Çelik, “Çiftçilerimiz, tarım mevsiminin devam ettiği şu günlerde karayoluna çıkan traktörler fazlalaştı. Karayoluna çıkan traktörlerin flaşörlü tepe lambası ve römorkların arkasında da belirli standartlarda reflektör takması gerekiyor. Bu aparatların takılması kanun gereği olduğu kadar başta kendi can ve mal güvenliğimiz için de büyük önem arz ediyor. Tabi trafikte seyreden diğer sürücülerin de can ve mal güvenliğini göz ardı etmememiz gerekiyor” dedi.
Alınacak küçük tedbirlerin büyük olayların önüne geçeceğini kaydeden Başkan Çelik “Trafik kurallarına uymamız, vatandaşlık görevimizdir. Bilindiği gibi trafik cezaları da arttı. Biz, Ziraat Odası olarak hiçbir çiftçimizin traktörlerden kaynaklanan trafik kazalarına sebep olup hem kendi hem de başkalarının canının ve malının zarar görmesini istemeyiz. Hem Allah katında hem de kanunlar önünde sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız. Biz tedbirimizi alalım; takdir ise Allah’ındır. Bu yüzden römorkların arkasına reflektör ve traktörlere de tepe lambasını mutlaka takalım. Küçük ihmallerden dolayı büyük olaylara sebep olmayalım. Tüm çiftçilerimize huzurlu, sağlıklı ve bereketli bir yıl diliyorum” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.