ÇİFTÇİLERİMİZ ELEKTRİK BORÇLARINDAN DOLAYI İCRALIK OLUYOR « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

28 Temmuz 2021 - 20:41

ÇİFTÇİLERİMİZ ELEKTRİK BORÇLARINDAN DOLAYI İCRALIK OLUYOR

ÇİFTÇİLERİMİZ ELEKTRİK BORÇLARINDAN DOLAYI İCRALIK OLUYOR
Son Güncelleme :

22 Haziran 2020 - 18:45

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını üzere çiftçilerin elektrik mağduriyetleri konusunda soru önergesi sundu.
Covid-19. Salgını, tarım ve gıda alanlarının ülkeler için ne kadar kritik olduğunu, tedarik zincirinin güvenli biçimde sağlanması gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur. Enerji Bakanlığı’nın 2019 verilerine göre, Türkiye’de 66 bin çiftçinin faizli borcu bulunurken, 2 bin 666 çiftçi ise sulamada kullanılan elektrik burcundan dolayı icralık olduğunu söyleyen CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, “Üreticinin biriken borcunun yeni olmadığı, yıllardır borç içinde üretim yaptığı ve ilk defa da bu kadar sert bir uygulama ile karşı karşıya kalmıştır” dedi.
BORÇLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI
Tokdemir, Amik ovasın ’da tarım yapan yaklaşık 8 bin çiftçimizin, toplamda 90 milyon TL’yi aşan borçları nedeniyle elektrikleri kesildi. Bölgedeki dağıtımdan sorumlu EnerjiSa ve Toroslar elektrik dağıtımını yapan firmalar Hatay ilinin çeşitli köylerinde ve bölgelerinde elektrikleri kesmesi, üretimi olumsuz etkilemiştir ifadesini kullandı.
YAPILAN BİR ÇALIŞMA VAR MI ?
Milletvekili Tokdemir; Bölgedeki dağıtımdan sorumlu EnerjiSa ve Toroslar Elektrik dağıtımı yapan firmaların Hatay ilimizdeki üretim yapan çiftçilerimizin kesilen elektriklerinin yeniden açılması hususunda bakanlık olarak bir çalışma söz konusu mudur? Amik ovamızda tarım yapan yaklaşık 8 bin çiftçimizin biriken borçları ve bu borçlardan doğan faizlerin iptal edilmesi hususunda bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır? Hatay ili genelinde borcu bulunan çiftçilerimizin borçlarının yeniden yapılandırılması hususunda bir çalışma düşünüyor musunuz? Üretim yapan çiftçilerimizin elektrik fiyatlarında indirim getirmeyi bakanlık olarak bir çalışma söz konusu mudur? Bölgede elektrik dağıtımı yapan firmaların keyfi uygulamalarına bakanlık olarak bir yaptırım uygulama düşünüyor musunuz?

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.