Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki Saldırı Davasında Rekor Ceza « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

24 Ekim 2021 - 06:52

Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki Saldırı Davasında Rekor Ceza

Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki  Saldırı Davasında Rekor Ceza
Son Güncelleme :

03 Ekim 2017 - 11:57

Bu Haber 4 kez okunmuştur.
reklam

Hatay’ın Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 2013’te 18 kişinin hayatını kaybettiği 24 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili tutuklu bulunan 2 sanık, 19 kez ağırlaştırılmış müebbet, 24 kez 13 yıl hapis ile 8 yıl ve 100 bin lira para cezasına çarptırıldı.
Tutuksuz yargılanan iki sanığa ise beraat kararı verildi. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Suriyeli tutuklu sanıklar Yusuf Bakır ve Ahmet Bakır kardeşler ile tutuksuz sanık Rahmi Balcı ve sanık avukatları katıldı. Tutuksuz sanık İsmail Zekeria ise duruşmaya gelmedi.
Savcılığın mütalaasında, sanıkların eylemleriyle devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmayı amaçladığını, eylemin Suriyeli muhalif kişilerin ikmal yollarını kesmeye yönelik olsa da aynı zamanda ülke içerisinde kargaşaya yol açmaya ve bu terör ortamı içerisinde ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozmaya, ülkede yaşayan Suriyelilerle Türk vatandaşlarını karşı karşıya getirmeye çalıştığı belirtilerek, sanıkların yasada öngörülen oranlarda cezalandırılması talep edildi.
Tutuklu sanıklar Yusuf ve Ahmet Bakır ise tercüman aracılığıyla verdikleri savunmalarında suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, tahliyelerini istedi.
Mahkeme heyeti tarafından, tutuklu bulunan Ahmet Bakır ve Yusuf Bakır’ın “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma” suçundan 1 kez ağırlaştırılmış müebbet, “Bombalama suretiyle adam öldürme” suçundan 18 kez ağırlaştırılmış müebbet, “Bombalama suretiyle adam öldürmeye teşebbüs” suçundan 24 kez 13 yıl hapis cezası, “Patlayıcı madde bulundurmak” suçundan da 8 yıl ve 100 bin lira idari para cezasıyla cezalandırılmalarına karar verildi.
Tutuksuz sanıklar Rahmi Balcı ile İsmail Zekeria’nın ise beraatına karar verildi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.