Cilvegözü’nden Arap ülkelerine transit ticaret « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

25 Ocak 2022 - 22:52

Cilvegözü’nden Arap ülkelerine transit ticaret

Cilvegözü’nden Arap ülkelerine transit ticaret
Son Güncelleme :

14 Temmuz 2017 - 9:12

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye yapılan ihracata karşılık verilen izinle başlatılan ithalatla Arap ülkelerine transit ticaret başladı.
Suriye’ye yapılan ihracata karşılık Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca verilen izinle gerçekleştirilen transit ithalatla Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilen çeşitli ürünler İskenderun ve Mersin Limanı’ndan Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Dubai ve Lübnan’a gönderiliyor.
İç savaş nedeniyle 2011 yılından bu yana yapılamayan ticaretin Bakanlığın verdiği izinle yeniden başlaması nedeniyle, Suriye’ye yapılan demir, çimento, sanayi ürünleri, gıda maddesi ve yaş sebze ve meyve karşılığında ithalat yoluyla alınan bina taşı, kimyon, çörek otu, mercimek, zeytin, Antep fıstığı gibi çeşitli ürünler, Suriye Sınır Kapısı Bab-Al Hava’da Türk TIR’larına aktarıldıktan sonra Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getiriliyor. İthalatta yer alan çeşitli ürünler daha sonra İskenderun ve Mersin Limanı’ndan gemilere yüklenerek Arap ülkelerine gönderiliyor.
Reyhanlı’daki Büyük Ortadoğu Gümrükleme İthalat İhracat Şirketi sahibi Salih Arslan, Suriye’ye yapılan ihracata karşılık ithalat yapılması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan izin verildiğini, ülkeden transit ithalatın başladığını ve getirilen ürünlerin doğrudan limana sevk edildiğini belirterek Arap ülkelerine gönderildiğini söyledi. İç savaşın başladığı günden bu yana yapılamayan ithalatın gerçekleşmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade eden Arslan, “Uzun zamandır bu günü bekliyorduk. Türkiye’den yapılan ihracata karşılık aldığımız ithalat ürünlerini transit olarak Arap ülkelerine göndererek Türkiye’ye önemli döviz girdisi sağlıyoruz. Bununla birlikte ihracatta da önemli oranda artış olacak. Bunun yanında nakliye sektöründe de önemli hareketlilik yaşanacak” dedi.
İthalatın gerçekleşmesi için uzun zamandır uğraş verdiklerini sözlerine ekleyen Arslan, transit yoluyla yapılan ithalatta Hatay’daki nakliye şirketlerinin de yararlanacağını belirterek, iznin verilmesi nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve Hatay bölge Milletvekillerine teşekkür etti.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.