CİLVEGÖZÜ’NDEN YILIN İLK 6 AYINDA 25,5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPILDI - Reyhanli Gizem Gazetesi - Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın KalbiReyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

29 Şubat 2024 - 04:49

CİLVEGÖZÜ’NDEN YILIN İLK 6 AYINDA 25,5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPILDI

CİLVEGÖZÜ’NDEN YILIN İLK 6 AYINDA 25,5 MİLYON DOLARLIK İHRACAT YAPILDI
Son Güncelleme :

19 Temmuz 2019 - 8:49

Bu Haber 57 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necmettin Zaroğlu, Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan yılın ilk 6 ayında 25 milyon 500 bin dolarlık ihracat gerçekleştiğini söyledi.
Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan bu yılın ilk 6 ayında, gıda ürünleri, demir, çimento, petrol ürünleri olmak üzere Suriye’ye 25 milyon 500 bin dolarlık ihracat yapıldı.
Hatay’ın lokomotif sektörü olan ihracatta özellikle 2011 yılından sonra yaşanan olumsuz gelişmeler neticesinde özellikle tüccarların zaman zaman bir takım sıkıntılar yaşadığını kaydeden Zaroğlu, “Cilvegözü’nden yapılan ihracat ve ithalatta hükümetin güvenlik gerekçesi ile almış olduğu karardan sonra tüccarların ihracatı tekrar sekteye uğramıştı. Ancak son olarak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Reyhanlı ziyaretinde sektördeki sıkıntıları aktarma imkanı bulduk ve bundan sonra firmaların yapmış olduğu ihracata karşılık ithalat izni verildi. Hatta daha önce bir takım kısıtlamaların getirildiği külçe metal, tarım ürünlerine de ithalat izini verildi. Bölgede çok önemli hareketlilik oluştu” dedi.
İhracata karşılık ithalat izinlerinin daha önce Ankara ve İstanbullu tüccarların aldığını kaydeden Zaroğlu, şu anda gerekli şartları oluşturan herkesin faydalanmaya başladığını ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlandığını ifade etti. Suriye’ye giden ürünler arasında, gıda maddesi ve demir çimento ile petrol ürünlerinin yer aldığını söyleyen Zaroğlu, ithalatta ise pamuk, zeytin yağı, bakkalgiller, külçe metal ithalatı yapıldığını anlattı.
ZEYTİN DALI GÜMRÜK KAPISI’NDA TÜM FAALİYETLER YAPILACAK
Kumlu ilçesine bağlı Hamamat bölgesinde kurulan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’ndan şu an insani yardım araçlarının geçtiğini belirten Zaroğlu, gümrük kapısındaki eksikliklerin tamamlanmasından sonra tüm faaliyetlerin yapılacağını sözlerine ekledi.
İHRACATTA, 3 MİLYAR DOLARLA HATAY 9. SIRADA
Hatay’ın ihracatta Türkiye genelinde 9’uncu sırada yer aldığını belirten Zaroğlu söyle dedi;
“Bölgemizdeki iş insanları ihracata yönelik yaptıkları faaliyette 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bakanlığın verilerine göre 3 milyar dolarla Hatay 9’uncu sırada yer aldı. Bu rakamla Hatay olarak Adana, Mersin ve Manisa’nın önündeyiz.”

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    YORUM YAP

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    DÖVİZ KURU

    BIST100
    DOLAR
    EURO
    BITCOIN
    ÇEYREK ALTIN
    GRAM ALTIN