“Çocuk Yaşam Merkezi” hizmete hazır « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

17 Haziran 2021 - 07:19

“Çocuk Yaşam Merkezi” hizmete hazır

“Çocuk Yaşam Merkezi” hizmete hazır
Son Güncelleme :

05 Eylül 2017 - 9:24

Bu Haber 2 kez okunmuştur.
reklam

Reyhanlı ilçesinde inşa edilen, 990 Suriyeli yetim çocuğun kalabileceği ‘’Çocuk Yaşam Merkezi’’ yeni eğitim-öğretim yılında kapılarını açıyor.
Yeni eğitim-öğretim yılında 990 Suriyeli yetim çocuğun eğitim, barınma ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanacağı “Çocuk Yaşam Merkezi”, Katar’dan RAF ve Türkiye’den İHH’nın ortaklığıyla 100 dönüm arazi üzerine inşa edildi. Merkezde, Suriye’deki iç savaşın yetim bıraktığı çocuklar için modern imkanlar ile geniş bir yaşam alanı hazırlandı.
Savaş mağduru çocuklar için kurulan tesis, dünyanın en büyük çocuk yaşam merkezi unvanını taşıyor. Toplam 55 villadan oluşan “Çocuk Yaşam Merkezi” geleceğe umutla bakan bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor.
Çocuk Yaşam Merkezi’nin yönetimi ve eğitim hizmetleri, alanında uzman kişilerin oluşturduğu Yetim Vakfı tarafından yürütülecek.
Yetim Vakfı Başkanı Mehmet Gülsatar, “Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde kurulan merkezde sevgi ve şefkat dolu, gelişime açık, kaliteli ve sağlıklı yaşam standartlarında bir eğitim ortamı oluşturduk. Bu tesisimizde uzman kadrolarımız ile insanlığın ve toplumun kalkınmasına öncülük yapacak bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Çocuk Yaşam Merkezi’nin alanında bir örnek olmasını ümit ettiklerini belirten Gülsatar, “Çocuk Yaşam Merkezi, korunmaya muhtaç çocukların eğitimi ve rehabilitasyonu için alanında çalışma yapan kurumlara örnek teşkil ediyor. Eğitim-öğretim yılının başlamasıyla projemizin önemi daha fazla anlaşılacaktır” diye konuştu.
Çocuk Yaşam Merkezi Koordinatörü Hamza Çakar ise tesiste kalacak çocukların uzman ekipler tarafından psikolojik olarak destekleneceğini belirterek, “Savaşın yol açtığı her türlü olumsuzluk karşısında çocukların güvenli bir ortamda yaşamlarını sürdürmesi için bu tesisi inşa ettik. Uzman ekiplerimiz desteğiyle çocuklarımızın yaşadıkları travmalardan dolayı oluşan psikolojik sorunları rehabilite ederek gidermek istiyoruz. Bu sayede zihnen, bedenen ve ruhen sağlıklı, donanımlı ve kendi kendine yetebilen çocukların yetiştirilmesine öncülük etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.
Çakar, çocukların özgüvenlerini geliştirmeye yönelik çalışmaların devam ettiğini ve normal yaşama uyum sağlama süreçlerinin hızlanması için çaba gösterdiklerini söyledi.
Çocukların barınma, gıda, giyim, sağlık ve eğitim gibi her türlü ihtiyaçlarını ev ortamında karşıladıklarını belirten Çakar, geleceğe umutla bakabilen bireylerin yetişebilmesi için her türlü detayı düşünmeye gayret ettiklerini, yapıları toprakla iç içe olacak şekilde tasarladıklarını, çocukların hayvan ve bitki yetiştirmelerine imkân veren doğal alanlar oluşturduklarını ifade etti.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.