Cumhuriyetimizin 98’inci Yılı Coşkuyla Kutlandı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

23 Ocak 2022 - 04:57

Cumhuriyetimizin 98’inci Yılı Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin 98’inci Yılı Coşkuyla Kutlandı
Son Güncelleme :

01 Kasım 2021 - 17:57

Bu Haber 7 kez okunmuştur.
reklam

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl dönümü kutlamaları Valimiz Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yıl dönümü münasebetiyle Antakya ilçemiz Gündüz Caddesi’nde saat 10.00’da Hatay Valisi Rahmi Doğan, Garnizon Komutanı P. Alb. Tayfun Çağan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile birlikte askeri araçla vatandaşlarımızı selamlayarak bayramlarını kutlamasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajının okunmasıyla devam etti.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan mesajında:
“Aziz Milletim…
Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile şanlı tarihimizin altın halkalarından biri olan bu gurur günümüzü bizimle paylaşan tüm dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.
İlanının 98’inci seneyi devriyesinde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile kahraman silah arkadaşlarını minnetle anıyorum. Canları pahasına bu vatanı bize emanet eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Aynı kutlu dava uğrunda mücadele ederken gazilik payesiyle şereflenen gazilerimize şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.
İlk Meclis’ten bugüne kadar, milli iradenin mümtaz temsilcileri olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında ülkemize hizmet etmiş, gerektiğinde bedel ödemiş tüm milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Türkiye’nin bekası, aziz milletimizin huzuru, emniyeti ve selameti için sınır boylarında ve sınırlarımız içinde cansiperane görev yapan güvenlik güçlerimize Rabbim’den muvaffakiyetler diliyorum. Şanlı bayrağımızı dünyanın dört bir köşesinde gururla dalgalandıran işadamlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı ve kamu görevlilerimizi canı gönülden tebrik ediyorum.
Köklü tarihimizden, kadim değerlerimizden aldığımız güçle, 84 milyon bir ve beraber olarak, Türkiye’yi büyütmek ve hedeflerine ulaştırmak için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgının en ağır evresini, sağlık altyapımızın gücü ve kapasitesi sayesinde başarıyla yöneterek geride bıraktık. Aynı şekilde ekonomide de küresel ekonominin yüzde 3’ün üzerinde bir daralma yaşadığı 2020 senesini, biz yüzde 1,8 büyüme oranıyla kapattık. Terörle mücadeleden kamu güvenliğine, yatırımlardan sınırlarımızın ötesinde gerçekleştirdiğimiz harekâtlara kadar hiçbir konuda, herhangi bir zafiyetin oluşmasına müsaade etmedik.
Bu süreçte, darbecilerin saldırılarıyla karşı karşıya olan Libyalı kardeşlerimiz ile Karabağ’daki işgale karşı mücadele eden Azerbaycan Türklerine verdiğimiz güçlü destek, her iki ülkenin de hamdolsun kaderini değiştirmiştir. Libya’da darbeciler hezimete uğrarken, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de yaklaşık 30 yıllık işgalin ardından öz topraklarına kavuşmuştur.
Ülkemizi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarından dışlama girişimlerini de boşa çıkardık. Zorlu salgın şartlarına rağmen ekonomide, iç siyaset ve dış politikada elde ettiğimiz bu başarılar, ülkemizin güçlü altyapısı yanında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin etkinliğini de gösteren önemli bir işarettir.
Geçen sene yakaladığımız bu ivmeyi, ekonomi, üretim, ihracat başta olmak üzere hamdolsun her alanda daha da güçlendirerek, 2021 yılında da devam ettiriyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı artık ufukta iyice belirmişken, hiçbir gücün, hiçbir kirli senaryonun, Türkiye’yi tökezletmeyi amaçlayan hiçbir sinsi saldırının bizi yolumuzdan alıkoymasına izin vermeyeceğiz. Milletçe, en büyük güvencemiz olan birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sımsıkı sarılarak, büyük ve güçlü Türkiye davamızı hayata geçirmenin mücadelesini vereceğiz.
Yürüttüğümüz bu kutlu mücadelede, milli mücadeleyi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren çelikten irade, son 98 yıldır olduğu gibi bugün de rehberimiz olmayı sürdürecektir. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum.
Bu düşüncelerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor, milletimize sağlık, huzur ve esenlik diliyorum.
Şehitlerimizin ruhları şad olsun!
Cumhuriyetimizin 98’inci yıldönümü kutlu olsun.” dedi.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajının okunmasının ardından Vali Doğan, günün anlam ve önemine dair bir konuşma gerçekleştirdi.
Vali Doğan konuşmasında:
“Kıymetli beyefendiler, hanımefendiler, sevgili öğrenciler…
Bugün, Türk Milleti’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak, bunu Cumhuriyetle taçlandırdığı günün 98. yıldönümünü kutlamak için bir aradayız.
19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan bu zorlu ve onurlu mücadelenin sonunda Kurtuluş Savaşı’mız zaferle sonuçlanmıştır. Türk halkı, hürriyetinden hiçbir şekilde ödün vermeyeceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet; milletimize Anadolu coğrafyasındaki varoluş mücadelesinin en anlamlı eseri, devletine ve milletine sahip çıkma kararlılığının en güçlü ifadesi olmuştur.
Cumhuriyet, 98 yıl önce bugün yakılan bir meşaledir. Nene Hatunların, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin sesidir. Türk milletinin, binlerce yıllık asil duruşunun yeni ve çağdaş bir devrim ile ebedileşmesidir. Cumhuriyet, tarihimizin en büyük ve en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir. Getirdiği yenilikler ve atılımlar ile bilime, akılcılığa ve özgür düşünceye dayalı çağdaş Türkiye’nin mayasını oluşturmuştur. Türk insanının ufkunu genişletmiş, Türk Milletine ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan görülmemiş bir dinamizm kazandırmıştır.
Bugün hepimiz, bu vatanın bir neferi olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sağlam temelleri üzerinde, güçlü, inançlı ve kararlı yapısıyla, muasır medeniyet hedeflerine ilerlemesinin gururunu yaşıyoruz. Bu yolda, birliğimiz ve dayanışma hasletlerimiz ile aşmamız gereken zorlukları kararlılıkla aşacağımıza inancım tamdır. Çünkü Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatma azmi konusunda Milletimizin sarsılmaz iradesi bizim en büyük güvencemizdir.
Bu duygu ve düşünceler ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor. Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” dedi.
Tören, Antakya Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri Abdullah Görgen ile Dilan Kuday tarafından birer şiir okunması ve Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen halk oyunları gösterisinin ardından Hatay Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde resmigeçitle devam etti. Vali Doğan, Garnizon Komutanı P. Alb. Tayfun Çağan ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş geçit yapan asker ve öğrencileri ayakta selamladı.
Her yıl giderek artan coşku ve heyecanla kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekilleri TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Mehmet Güzelmansur, Garnizon Komutanı P. Alb. Tayfun Çağan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Yusuf İzci, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İlçe Belediye Başkanları, Kurum İl Müdürleri, askeri erkan, gazilerimiz, şehit ve gazi aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.