Doğu Gutalı Yetimlerin Kudüs Duyarlılığı « Reyhanli Gizem Gazetesi – Reyhanlının Bağımsız Siyasi Gazetesi Haberin Adersi- Güncel Haber Sitesi Reyhanlı'nın Kalbi

21 Ekim 2021 - 00:59

Doğu Gutalı Yetimlerin Kudüs Duyarlılığı

Doğu Gutalı Yetimlerin Kudüs Duyarlılığı
Son Güncelleme :

26 Aralık 2017 - 11:18

Bu Haber 3 kez okunmuştur.
reklam

Suriye rejimi tarafından kuşatma altında tutulan Şam’ın Doğu Guta bölgesinde İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından desteklenen yetimler, düzenlenen etkinlikte Kudüs sevgilerini resmettiler.
Suriye rejimi tarafından kuşatma altında tutulan Şam’ın Doğu Guta bölgesinde İHH İnsani Yardım Vakfınca desteklenen 150 yetim, düzenlenen ‘’Kudüs Etkinliği’’ kapsamında Kudüs haritası ve şehre ait eserleri resmetti. Aynı zamanda yetimlerin hazırlamış olduğu Kudüs konulu bir tiyatro gösterisi yapıldı.
Kudüs’ün İslam ülkelerinin ortak alanı olduğunu söyleyen İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun, ‘’Doğu Guta’da desteklediğimiz 150 yetim çocuğumuz, bir farkındalık oluşturmak amacıyla Kudüs’ü resmettiler. Bu etkinliğin gerçekleştirilme amacı Kudüs’ün İslam ülkelerinin ortak alanı olduğunu yetimlerimize anlatmaktı. Çok başarılı ve öğretici bir etkinlik oldu.’’ dedi.
Doğu Gutalı bebekler, gıda ve ilaç yetersizliğinden ölüyor
400 bin sivilin yaşadığı Doğu Guta’da kuşatma nedeniyle ihtiyaç duyduğu gıda ve ilaçları alamayan binlerce bebeğin ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Tosun, ‘’Yaklaşık 5 yıldır kuşatma altında tutulan Doğu Guta’da insani durum her geçen gün ağırlaşıyor. Sürekli gıda ve ilaç yetersizliğinden hayatını kaybeden bebeklerin ölüm haberleri geliyor. Bölgeye acil olarak gıda, bebek maması ve ilaç ulaştırılması gerekiyor. Lakin kuşatma devam ettiği için bölgeye doğrudan bu yardımların gönderilmesi mümkün değil. Bu nedenle en kısa zamanda bölgeye bir insani yardım koridoru açılması gerekiyor.’’ diye konuştu.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.